Haber Ahmet'in Patronuna 30 Bin Tl Ceza

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Ahmet'in patronuna 30 bin TL ceza
  Adana'da 13 yaşındaki Ahmet Yıldız'ın başının plastik enjeksiyon makinesine sıkışması sonucu öldüğü fabrikanın sahibi 30 yaşındaki Ali Koç, 30 bin lira adli para cezasına çarptırıldı. Para cezası 24 eşit taksitte ödenecek.
  [​IMG]
  Olay, 14 Mart 2013'de merkez Yüreğir İlçesi Keresteciler Sitesi'ndeki Koç Plastik'te meydana geldi. İlkokul 7'nci sınıf öğrencisi Ahmet Yıldız, okuldan arta kalan zamanlarda plastik fabrikasında çalışmaya başladı. Yaklaşık 2 ay çalışan Ahmet Yıldız'ın başı, numuneleri almak isterken plastik enjeksiyon makinesine sıkıştı.

  Yaralanan çocuk, işyeri sahibi Ali Koç tarafından kaldırıldığı hastanede öldü. Olayın ardından tutuklanan işyeri sahibi Ali Koç hakkında 'taksirle ölüme neden olma' suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 6'ıncı Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan sanık Koç, "Ahmet'in bir yakını gelerek 'Babası iflas etti. Mutlaka çalışması lazım' dedi. Yaşının da 16 olduğunu söyledi. Ben de dayanamayarak işe aldım. Okuldan arta kalan zamanlarda gelerek çay ve temizlik işlerine bakıyordu. Kendi işi olmadığı halde makinenin içindeki örneği almaya kalkışmış" dedi.

  Suçlamayı kabul etmeyen Koç, "O makinenin daha iyileri de vardı. Ancak benim gücüm ona yetti. Onunla çalışıyordum. Bu yüzden bilirkişi raporunu kabul etmiyorum" diye konuştu.

  Sanık Koç, yargılama devam ederken, tutuklandıktan 3 ay sonra tahliye edildi.

  24 eşit taksitle ödeyecek

  Ölen Ahmet Yıldız'ın babası Mustafa Yıldız da maddi ve manevi zararlarının karşılandığını belirterek sanıktan şikayetçi olmadı. Daha önceki ifadelerinde şikayetçi olduğunu söyleyen Yıldız, şöyle dedi:

  "Oğlumu Allah verdi, Allah aldı. Eceli öyledir, kaderi öyledir. Yapılacak bir şey yok. Bir düşmanlığımız, bir husumetimiz yok. Allah'ın emrine ne diyebilirim. Şikayetçi değilim. Allah onun işini gücünü rast getirsin. O da böyle olmasını istemezdi."

  Mahkeme hakimi, sanık Ali Koç'u 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın duruşmalardaki iyi halinden dolayı hapis cezasını 4 yıl 2 aya indirdi. Ardından da bu hapis cezasını, bin 520 gün karşılığı 30 bin 40 lira adli para cezasına çevirdi. Sonra da sanığın şahsi hallerini gerekçe göstererek, bu cezanın 24 eşit taksitle tahsil edilmesini hükmetti.

  Kaynak: http://yenisafak.com.tr/gundem-haber/ahmetin-patronuna-30-bin-tl-ceza-09.10.2013-572470


   
 2. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  [​IMG]
  Preste ölüme şok karar!
  Adana'da çalıştığı plastik fabrikasındaki pres makinesine sıkışarak hayatını kaybeden Ahmet Yıldız'ın ölümüne ilişkin davada mahkeme, işyeri sahibinin meslek sahibi olması ve pişmanlık durumu nedeniyle 24 eşit taksitte ayda bin 250 lira ödemesine hükmetti.
  [​IMG]
  Adana’da 13 yaşında, ayarlarıyla oynanmış pres makinasında çalışırken başı makinanın arasında kalan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Ahmet Yıldız’ın ölümüne ilişkin davadan yürek burkan bir karar çıktı.

  Mahkeme, bilirkişinin kusurlu bulduğu işyeri sahibini önce hapse mahkum edip daha sonra bu cezayı paraya çevirdi. Mahkeme, 30 bin TL olarak belirlediğipara cezasının da 24 eşit taksitte ödenmesine hükmetti. Buna göre, haftada 25 TL için çalışırken ölen Ahmet Yıldız’ın ölümü nedeniyle ayda 1.250 TL’nin 24 ay boyunca ödenmesi yetecek.

  SADECE 25 LİRA KAZANIYORDU
  Ahmet Yıldız, daha 13 yaşındaydı. Ara sıra okuldan çıkıyor, maddi güçlük yaşayan ailesine destek olmak ve cep harçlığını çıkartmak için plastik fabrikasındaki press makinasında çalışıyordu.

  O makina, 13 yaşında Yıldız’ın sonu oldu. 14 Mart’a, Yıldız’ın başı, numuneleri almak isterken plastik enjeksiyon makinasına sıkıştı. Haftada sadece 25 lira kazanabilen Yıldız, hastaneye kaldırıldı ama kurtarılamadı.

  SERBEST BIRAKILDI

  Olayın ardından gözaltına alınan fabrikanın sahibi Ali Koç, çıkarıldığı Nöbetçi 3’üncü Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Olayda kendisinin kusurunun bulunmadığını ileri süren Koç, “Ben iyi niyetimin kurbanı oldum. Ama olay nedeniyle pişmanım” diye konuştu.

  TOPLAM CEZA 30 BİN LİRA

  Adana 6. Asliye Ceza Mahkemesi, dün bu davayı karara bağladı. Mahkeme, duruşmalardaki iyi hali nedeniyle, cezada 6’da 1 oranında indirim yaparak, cezayı 4 yıl 2 ay olarak belirledi.

  Mahkeme, daha sonra sanığın aile ve meslek sahibi olması, eylemin ‘kusurlu’ eylem sayılması ve pişmanlık durumu nedeniyle cezanın paraya çevrilmesine hükmetti. 1520 günün her gününü 20 TL’den para cezasına çeviren mahkeme, toplam cezayı da 30 bin lira olarak belirledi. Mahkeme, sanığın şahsi hallerini gerekçe göstererek, bu cezanın da 24 eşit taksitte tahsil edilmesini kararlaştırdı.


  Kaynak: http://www.posta.com.tr/3Sayfa/HaberDetay/Preste-olume-sok-karar-.htm?ArticleID=199921

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica