Ağır ve Tehlikeli işlerden Sayılma Hk. Soru...

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında Mert Fatih Kesgin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi  Merhabalar,

  Çalıştığımız bazı firmalarda karşılaştığımız bir sorunu paylaşmak ve fikir almak istedik. Bazı tekstil firmaları konfeksiyon işi yapmalarına rağmen SGK kodlarına göre Tehlikeli sınıfta yer almaktalar. Bunun bildiğiniz gibi bir çok konuda sıkıntı doğurduğu bir gerçek. Örneğin İlk Yardım ekibi. Normalde %5 olan ilk yardımcı sertifikasına sahip kişi sayısı Ağır ve Tehlikeli işlerde %10. Tesis bünyesinde yapılan iş konfeksiyon. Dokuma, boyama gibi kısımlar yok. Biz bu işi Ağır ve tehlikeli işler kapsamında mı değerlendirmeliyiz?

  Yani SGK numarasından tehlikeli çıkan bir firma yaptığı işin kapsamı açısından az tehlikeli iş yapıyor. Bunu nasıl değerlendirmeliyiz. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar fikirlerini beyan ederlerse seviniriz.

  Herkese iyi çalışmalar...


   
 2. eniyiisg

  eniyiisg TÜİSAG Üyesi

  sgknın prim tarifesi için yaptığı sınıflamayı dikkate almayın, konfeksiyon ağır ve tehlikeli işe girmez, sağlık raporu ve mesleki eğitim gerekmez, sadece bakımcı ve elektrikçiler varsa onlar için sağlık raporu, mesleki eğitim vb şartlar gerekli, birde kesim yapan makastarların çelik eldiven kullanımı ile kumaş topu düşmesine karşı depocuların emniyet ayakkabısı giymeleri çok önemli

   
 3. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Fakat çalışma bakanlığı sözleşmemizi az tehlikeli olarak onaylamadı. Şirketin faaliyetleri nedeni ile tehlikelidir dedi. Ama bu tesiste sadece konfeksiyon var. Sözleşme tehlikeli üzerinden yapıldı. Biz bu sözleşmede geçen tehlike sınıfında tehlikeli yazdığı için yapılan iş az tehlikeli olsa bile tehlikeli sınıfa göre mi işlem yapmalıyız?

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica