İptal Ağır Ve Tehlikeli Işler Yönetmeliği Kaldırıldı

uzman07

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bugünkü resmi gazetede yayımlandı. Mesleki eğitim zorunluluğu da ortadan kalkmış olur mu?

uzman07

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin mesleki eğitimlerine dair tebliğ 4857 nin 85. maddesine göre çıkmış, dolayısiyle 6331 e göre 85. madde de iptal olduğu için mesleki eğitim artık zorunlu değil diye düşünüyorum, tabiki şu an itibariyle, yarın ne olur bilinmez. :)

suat_erbay

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
3 maddelik bir ilan. Peki bunun anlamı nedir?
Bu yönetmeliğin getirdiği gereklilikler var, bunlar ne olacak?

erhann

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
8 Şubat 2013 CUMA
Resmî Gazete
Sayı : 28553
YÖNETMELİK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLER YÖNETMELİĞİNİN YÜRÜRLÜKTEN
KALDIRILMASINA DAİR YÖNETMELİK
MADDE 1 – 16/6/2004 tarihli ve 25494 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.
MADDE 2 – Bu Yönetmelik 30/12/2012 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.

suat_erbay

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
6331 madde 17 (3) fıkrada

"Mesleki ğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler
çalıştırılamaz"
diyor. Şimdi ne olacak? :)

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bugünkü resmi gazetede yayımlandı. Mesleki eğitim zorunluluğu da ortadan kalkmış olur mu?
6331 sayılı kanun
madde 17
fıkra(3)
Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz.

melihd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
kanunda mesleki eğitim şart koşulduğu için, mesleki eğitim zorunlu olarak devam ettiğini düşünebilir miyiz?

NUSRET KOÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bence kanun ne derse o yeni yönetmelik çıkması yakındır zaten açık kapı bırakmazlar

Gözde YAŞAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre çalışanların eğitimi başlığında madde-17
3) Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgelemeyenler çalıştırılamaz.

Diyor yani bu yükümlülük ortadan kalkmıyor.

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
kanunda mesleki eğitim şart koşulduğu için, mesleki eğitim zorunlu olarak devam ettiğini düşünebilir miyiz?
evet tabiki zaten bu zorunluluk olmasına rağmen uygulanmıyordu fakat artık bu kanunlaştı ve bu gereklilik sonucu oluşacak cezalar çok ciddi bunun için ciddi adımlar atılması gerekli.

ema

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kaldırılan yönetmelik. Yürürlükte olan ise kanun. Kanun, yönetmelikten üstün olduğuna göre 6331 deki 17. madde geçerli diye düşünüyorum. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum?

ako

Üye
TÜİSAG Üyesi
Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin mesleki eğitimlerine dair tebliğ 4857 nin 85. maddesine göre çıkmış, dolayısiyle 6331 e göre 85. madde de iptal olduğu için mesleki eğitim artık zorunlu değil diye düşünüyorum, tabiki şu an itibariyle, yarın ne olur bilinmez. :)
6331 in 17. maddesine bakın

ako

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar 6331in 17. maddesi ile zaten zorunlu hale getirildi mesleki eğitim

sr.erhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Sade 3 madde görebiliyorum bu kadar mı ? Bilgisayarda mı sıkıntı var ?

carnivora

Üye
TÜİSAG Üyesi
mesleki eğitim hala zorunlu ancak ağır ve tehlikeli işler yönetmeliğinde hangi eğitimlerin geçerli olduğu belirtiliyordu. Şu anda belediyelerden alınan geçici ustalık belgelerinin geçerli olabileceğinin düşünüyorum. Yani eğitim hala zorunlu ama, eğitimin standardı belli değil. Belki ben uzman olarak vereceğim mesleki eğitimi, aksine bir yönetmelik yık sonuçta.

melihd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
mesleki eğitim 6331'le beraber devam ediyor peki bu yönetmelikle beraber neler kaldırıldı şu an?

Hassan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Önümüzde ki hafta yenisi çıkar diye düşünüyorum ben de

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
zaten yenisi çıkıp bazı düzenlemeler yapılması için kaldırılmıştır arkadaşlar ve emin olabilirsiniz ki mesleki eğitimin zorunluluğu ile ilgili bir ibare de geçerler.

Unkurr

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar,
6331 sayılı kanunda
Madde : 17 : "Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgelemeyenler çalıştırılamaz." diyor. Ki zaten İşyeri Tehlike Sınıfları tebliğinde Tehlikeli ve Çok Tehlikeli iş yerleri belirtilmiş. Bu da demek oluyor ki tebliğde belirtilen Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışanlar mesleki eğitim almak ve belgelendirmek zorundadırlar. Alacakları mesleki eğitimin özellikleri ve hangi belgelerin geçerli olduğu ise "Ağır ve Tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin mesleki eğitimlerine dair tebliğ" de yazmaktadır. Muhtemelen bu tebliğde yeni duruma göre değiştirilecektir. Mesleki eğitim zorunluluğu halen devam etmektedir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.