Ağır ve Tehlikeli İşler Hakkında

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında İbrahim tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar Merhaba,
  Benim birkaç tane merak ettiğim konu var.
  1 ) X işletmesi ağır ve tehlikleri işler kapsamında diyelim. burada paketleme bölümünde sadece koli paketleme yapan birisi veya çaycı veya temizlikçi için de mesleki eğitim gerekli mi? gerekliyse nasıl bir belge sahibi olmaları gerekli?
  2 ) Bir çalışan meslek lisesi mobilya bölümü mezunu diyelim. ( Yani CNC vb. makineler hakkında eğitim almadı ) Bu şartlarda mobilya imalatı yapan bir firmada CNC tezgah,pres vb. cihazları kullanabilir mi?

  Teşekkürler...


   
 2. turkerates

  turkerates TÜİSAG Üyesi

  merhaba,

  Mesleki eğitim sadece ağır ve tehlikeli işler kapsamındaki çalışanlar için gereklidir.(Çaycı ve temizlikçi vb. gerekli değildir.)
  2. sorunuza gelince örneğin personel kaynakçılık lisesi mezunuysa kaynak işi için mesleki eğitim gerekmez fakat farklı bir işle uğraşıyorsa eğitimi almak zorundadır.

  eğer personel 2009 öncesinden o işi yapıyorsa 80 saat bi eğitime tabidir.2009 dan sonra yapmaya başladıysa 400 saat bi mesleki eğitime tabidir.

  örnek olarak personel x firmasında 2009dan beri sigortalı olarak bu işi yapıyorsa 80 saatlik eğitim yeterlidir.Çalışmakta devam ettiği firmaya sigortalandığı tarihe göre işlem yapılmaktadır.

   
  FeLis_Leo ve İbrahim bu yazıya teşekkür etti.
 3. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler....

     

   
 4. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

  eğer personel 2009 öncesinden o işi yapıyorsa 80 saat bi eğitime tabidir.2009 dan sonra yapmaya başladıysa 400 saat bi mesleki eğitime tabidir.

  örnek olarak personel x firmasında 2009dan beri sigortalı olarak bu işi yapıyorsa 80 saatlik eğitim yeterlidir.Çalışmakta devam ettiği firmaya sigortalandığı tarihe göre işlem yapılmaktadır. ilgili mevzuatı paylaşırmısınız turk

   
 5. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  Merhaba
  MEB ce onaylı Mesleki Eğitim Merkezinin mobilya sektörü için mesleki eğitim süresinin 10+22 saat olduğunu belirtmiştir.

     

   
 6. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Personelinize mesleki eğitim aldırdınız mı? ağır ve tehlikeli işler kapsamında çalışan 40 personelim var, nerden eğitim aldırabilirim, eğitim ücreti nedir? Eğitim süresi ne kadardır? Bunların içinde 2009 öncesi ve sonrası işe girişler mevcut , bunların ayrılması gerekir mi? Bu konuda bilgi vermenizi rica ederim....

   
 7. murkiv5555

  murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

  nurdan abla mesleki eğitim veren kuruluşlar var mesela samsun da samsunmesem diye bir kuruluş eğitim süresini onlar beirliyo eğitim ücreti de değişebiliyo birim fiyatları. http://mevzuat.meb.gov.tr/html/24804_0.html linkinde mesleki eğitim yönetmeliği var incelemedim ama burada kimlerin alması gerekir hangi yıllarda çalışmaya başlayan kişiler için gereklii yazması gerek
   
  Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
 8. turkerates

  turkerates TÜİSAG Üyesi

  Musa bey mevzuat tarihi belli zaten şuan geçiş aşamasında olduğu için 2009 öncesi durum biraz belirsiz eğitim saatleri konusunda ise iş müfettişlerinin verdiği bilgi bu yönde denetlemeleri bu şekilde yaptıklarını söylediler. iş teftiş kurulu istanbul grup başkanlığını arayıp yardım alabilirsiniz merak ettiğiniz konular ile ilgili.   
  Musa Kıransoy bu yazıya teşekkür etti.
 9. turkerates

  turkerates TÜİSAG Üyesi

  Nurdan hanım ben personele aldırma aşamasındayım fakat teferruatlı biraz zaman alıyor işkurla görüşürseniz direk kendileri vermiyorlar fakat yönlendiriyorlar sonra anlaştığınız eğitim kurumuyla protokol yapıyorlar, eğitim verecek kişilerede eğitim vereceklerini söylediler daha sonra personellerin SGK bildirgelerini istiyorlar ordan çıkıyor zaten kimlerin kaç saat eğitim alması gerektiği daha sonra fiyat çıkarıyorlar vb..
  bu süreç iki aydan fazla sürüyor.

     

   
  Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
 10. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Türker bey siz kaç kişiye eğitim aldıracaksınız... ve sizin eğitim ücretiniz ne kadar belirlendi?... birde ücretsiz eğitimler varmış... istanbulda çekmeköyde çeksiad tarafından düzenlenmiş, bizim yeni haberimiz oldu, zaten o karşı tarafta bize uzaktı ama başka kurumlarda veriyor mu acaba??   
 11. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned  AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAK İŞÇİLERİN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR TEBLİĞ


   
 12. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  (2) (Değ. 9/3/2010-27516 S.R.G.) 1/1/2009 tarihinden önce Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği kapsamına giren işlerde çalışmaya başlayan işçilere Milli Eğitim Bakanlığı ile birinci fıkranın (d) bendinde sayılan kurum ve kuruluşlar arasında yapılacak protokoller çerçevesinde verilecek en az 32 en çok 40 saatlik eğitim sonucu düzenlenecek belgelere sahip olanlar bu Tebliğ kapsamında mesleki eğitim almış olarak kabul edilir.

   
  Musa Kıransoy bu yazıya teşekkür etti.
 13. nesyal

  nesyal TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,Ağır ve Tehlikeli İşler sayılan işveya iş yerlerinde öğrencilerin staj yaptırılmasının mevzuat açısından bir sakıncası var mı?
   
 14. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  zorunlu staj ise okuduğu okul yapar sigortasını..sorun olmaz...

   
 15. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  http://mevzuat.meb.gov.tr/html/24804_0.html
  mevzuat açısından bir sakınca olmadığını biliyorum....incelemenizi tavsiye ederim...   
 16. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Birde zorunlu olmadan staj yapmak isteyenler oluyor... bu konuya dikkat çekmek istedim.... arkadaşlar gönüllü staj diye birşey yok... eğer kısa dönem (mesela yaz tatilinde çalışacaksa,kendini geliştirmek, pratik yapmak adına) normal çalışan gibi sigortasını yapmak ve tüm evraklarını almak zorundasınız... ve eğer 18 yaşın altındaysa bunlara ağır ve tehlikeli iş kapsamındaki işleri yaptıramazsınız....

   
  Cem AKBULAK bu yazıya teşekkür etti.
 17. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar mesleki eğitimlerin süresi benimde bildiğim kadarıyla Türker beyin söylediği kadar değil. Mesleki eğitimler hayat boyu öğrenme meb yayılı siteden görüştüğüm uzman arkadaşların söylediğine göre çıraklık merkezleri artık mesleki eğitim merkezleri oldular. bulunduğunuz yerdeki mesleki eğitim merkezine giderseniz onlarla bir plan dahilinde eğitimlerini ya işyerinizde yada kendi eğitim merkezlerinde aldırabilirsiniz. yalnız çalıştığınız sektörün ağır ve tehlikeli işler sınıfında bulunması gerekir. yada işyerinizdeki kaynakçı elektrikçi diğer mesleki eğitim alması gereken personele eğitim aldırırsınız.

   
 18. nesyal

  nesyal TÜİSAG Üyesi

  Sayın Arkadaşlar,
  Lisede okuyup işyerinde haftanın 3 günü staj yapan öğrenciler, yaşları itibariyle 16 yaşın altında olmaları nedeniyle, Ağır ve Tehlikeli İşler sayılan bir işyerinde staj yapması uygun mudur?

   
 19. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Ben bu sorunuza cevap vermiştim ama sanırım başkalarının cevaplarını bekliyorsunuz....

   
 20. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar benim aklıma bir konu takıldı, şimdi kaynakçılarımız var diyelim ve bunlara akredite olmuş kuruluştan kaynakçılık belgesi aldırdım diyelim, ve 2 senede bir de yenilemem gerekiyor bu durumda yine mesleki eğitim aldırmam şart mı ? Denetimlerde o belgeyide kabul ederler mi ? Teşekkürler,

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica