Soru : Ağaç Devrilmesi Sonucu Oluşan İş Kazası

özlemözlemözlem

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar Ağaç kesim işi yapılırken ağacın devrilmesi sonucu işçinin devrilen ağacın altında kalması sonucunda ölümlü bir iş kazası meydana gelmiştir. Bununla ilgili olarak benzer bilirkişi raporu örnekleri olan varsa yüklerse sevinirim. Ayrıca böyle bir kazada hangi yönetmelikler ele alınmalıdır.Şimdiden tşk

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eklediğim Bilirkişi raporu 2008 tarihlidir. Daha sonra mevzuat değişti, 5510 SGK ve 6331 İSGK yayınlandı.
Orman İdaresi şimdilerde kesimci eğitimi ve belgesi veriyor. Bu araştırılmalı.
Kazanın nedenini araştırıp bu nedenler ile kişilerin ilgisini bulun.
Örnek bu işçi kişisel donanımı olsa sonuç değişir miydi.
Kazanın olmasına kimlerin ilgi bağı var ?
Yaptığı veya yapmadığı bir iş nedeni ile kazaya neden olan kişi-ler var mı ?
Başta 6331 sayılı yasa olmak üzere çalışma bakanlığı yönetmeliklerine bakın, Eğitim yönetmeliğine bakın.İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ ne bakın,
Her yönetmelik bir şekilde çalışmalar ile ilgilidir .

Örnek 2
İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK
ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK
Açık alanlardaki çalışmalarda özel önlemler
62 - İşyerindeki açık çalışma yerleri, yollar ve çalışanların kullandığı diğer açık alanlar, yaya ve araç trafiğinin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayacak şekilde düzenlenir. İşyeri sahasındaki ana yollar, tamir, bakım, gözetim ve denetim için kullanılan diğer yollar ile yükleme ve boşaltma yerlerinde, kapılar ve girişler, ulaşım yolları - tehlikeli alanlar, merdivenler, yürüyen merdivenler ve bantlar için özel tedbirler başlıkları altında belirtilen hususlar uygulanır. Ulaşım yolları - tehlikeli alanlar başlığı altında belirtilen hususlar aynı zamanda açık alanlardaki çalışma yerlerinde de uygulanır.
63 - Açık çalışma alanları gün ışığının yeterli olmadığı hallerde uygun şekilde aydınlatılır.
64 - Açık alanda yapılan çalışmalarda riskler değerlendirilerek çalışanlar özellikle;
a) Olumsuz hava şartlarına ve gerekli hallerde cisim düşmelerine,
b) Zararlı düzeyde gürültüden ve gaz, buhar, toz gibi zararlı dış etkilere,
c) Düşme ve kaymalara,
karşı korunur.
65- Açık alanda yapılan çalışmalarda çalışanların, herhangi bir tehlike durumunda işyerini hemen terk etmeleri veya kısa sürede yardım alabilmeleri sağlanır.

Ekli dosyalar

• duzenlendi Kavak-selvi kazası.docx
    16.9 KB · Görüntüleme: 176
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.