Haber Adana Öğrenci Yurdu Yangını

Konu, 'Yangın Haberleri' kısmında Genco tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi  YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ (05.10.2013 RG:28786)
  EK – 4
  YAPI ALANLARI İÇİN ASGARİ SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI / B) Yapı Alanlarındaki Özel Asgari Şartlar
  BÖLÜM – I
  Kapalı Mekanlardaki Çalışma Yerleri- Sağlamlık ve dayanıklılık
  "Acil çıkış kapıları
  2– Acil çıkış kapılarında aşağıda belirtilen hususlara uyulur:
  a) Acil çıkış kapıları doğrudan dışarıya veya güvenli bir alana açılır ve çıkışı önleyecek hiçbir engel bulunmaz.
  b) Acil çıkış kapılarının, acil durumlarda çalışanların hemen ve kolayca açabilecekleri şekilde olması sağlanır. Acil çıkış kapısı olarak raylı veya döner kapılar kullanılmaz.
  c) Acil çıkış kapıları kilitli veya bağlı bulundurulmaz.
  ç) Acil çıkış kapıları Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliğine uygun şekilde işaretlenir. İşaretlerin uygun yerlere konulması ve kalıcı olması sağlanır."

  Uygulanmadıktan (ve Denetim olmadıktan) sonra Kanun-Yönetmelik yapmanın ne anlamı var? Bunlar olmasın diye yapılıyor zaten...


   
  Barış12, Raskoln ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 2. HÜSEYİN ŞAHİNKAYA

  HÜSEYİN ŞAHİNKAYA TÜİSAG Üyesi

  Mesajın başını kaçırmayın yalnız ! Başta bir şey söylüyorum. Böyle parça parça yönetmelikle bu işler olmaz. Size katılmıyorum. Denetleme yok diye kanun olmasın mı? Benim kestettiğim ortada "Dini eğitim ve yurt faaliyetleri devlet eliyle yürütülmelidir diye bir kanun var mı? Yok. Olmaz sa evden bozma rast gele çok yurt olur. Hepsini denetlesende birini kaçırırsın. Ortada kanun olmayınca yönetimde halkın talebi çok olduğunu göze alarak biraz da halk istiyor çok sıkıştırmayın eğitim versinler dediği anda olay patlıyor, patladı işte. Burada ki mesele isg kanunu veya denetimi değildir. Anayasa ve devletin temel yönetim kanunlarıdır.

   
 3. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  HABERTURK_20161201_1.jpgHABERTURK_20161201_15.jpg

     

   
  HÜSEYİN ŞAHİNKAYA ve Raskoln bu yazıya teşekkür etti.
 4. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  HURRIYET_20161201_1.jpgHURRIYET_20161201_18.jpg

   
  HÜSEYİN ŞAHİNKAYA bu yazıya teşekkür etti.
 5. Raskoln

  Raskoln TÜİSAG Üyesi

  Adana İtfaiyesi: Yurtta denetim yapmamız için bize hiçbir başvuru gelmedi!

  "Yurtta ne yangın sensörü var, ne de yangın tüpü"

  [​IMG]
  Adana İtfaiye Daire Başkanı Fahri Durukan, 11 çocuğun yanarak öldüğü Adana Aladağ’daki yurt faciasına ilişkin olarak, “Yurtta denetim yapmamız için bize hiçbir başvuru gelmedi. Aladağ İtfaiyesi de böyle bir denetim yapmadı" dedi.

  Posta yazarı Nedim Şener'e konuşan Durukan, "Yangın sonrası gördük ki; yurtta ne yangın sensörü var, ne de yangın tüpü. Yangın merdivenine açılan kapılar PVC’den yapılmış. Yangında genişleyip, eriyip yapışmışlar. O yüzden çocuklar yangın merdivenine ulaşan kapıları açamamış” ifadesini kullandı.

  Facia sonrası devlet, yurdun gerekli tüm denetimlerinin en son 2016’da yapıldığını ve kurallara aykırı bir durumun olmadığını açıklamıştı.


     

   
  Last edited by a moderator: 1 Aralık 2016
  Barış12 ve HÜSEYİN ŞAHİNKAYA bu yazıya teşekkür etti.
 6. Raskoln

  Raskoln TÜİSAG Üyesi

  Faciada 'tasarruf' iddiası; eğitim tesisleri için yangın alarmı takma zorunluluğu 2007'de kaldırılmış!

  Elektrik Mühendisleri Odası tarafından konunun mahkemeye taşındığı belirtildi.

  Adana’da 3 katlı yurt yaşanan facianın ardından ‘yangın alarm sistemi’ ile ilgili yönetmelik değişikliği ortaya çıktı. 2007 yılında yürürlüğe giren ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından mahkemeye taşınan yönetmelik değişikliğine göre 7 kat (21.5 metre) ve altındaki eğitim tesisleri için yangın alarmı takma zorunluluğu kaldırıldı. Kararın ‘tasarruf olsun’ diye alındığı iddia ediliyor.

  Hürriyet'ten Ceyhun Kuburlu'nun haberine göre, Adana’nın Aladağ ilçesinde öğrenci yurdunda yaşanan facia, gözleri yangın teknolojilerine ve sistemlerine çevirdi. Ancak 2007 yılında yürürlüğe eklenen bir yönetmelikle 21.5 metreden alçak eğitim tesislerinde yangın alarm sistemi bulundurma zorunluluğunun kaldırıldığı ortaya çıktı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından konunun mahkemeye taşındığı belirtilirken, yönetmeliğin “tasarruf” amacıyla çıkartıldığı iddia ediliyor. Elektrik Mühendisleri Odası’ndan (EMO) yapılan açıklamada, yangın sistemleri ile ilgili sürecin 2007 yılında dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Binaların Yangından Korunması’ yönetmeliğindeki değişiklikle başladığına dikkat çekiliyor.

  Bugüne kadar konuyla ilgili yetkilileri uyarmaya çalıştıklarını belirten EMO yetkilileri, şu bilgileri verdi:

  2009’da haklı bulundu

  Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik 19 Aralık 2007 tarihli resmi gazete’de yayımlandı. Yönetmelik yayınlanmadan önce en üst düzey yetkililerle görüşmeye ve durumun vahametini anlatmaya çalıştık. Ayrıca dava açtık.
  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 2009 yılında gerekçelerimizi haklı bularak yönetmeliğin Ek 7. maddesinin ‘Kurum Binaları’ bölümünde, ‘Eğitim Tesisleri’ için 21.5 metreden alçak veya 5 bin metrekareden küçük, ‘Yataklı Sağlık Tesisleri’nde ise 6.5 metreden alçak veya bin metrekareden küçük, ‘Ayakta Tedavi ve Diğer Sağlık Tesisleri’ için ise 21.5 metreden alçak veya 2 bin metrekareden küçük binalar için otomatik yangın algılama sistemleri kurulmasına gerek olmadığına ilişkin düzenlemelerin yürütmesini durdurdu.

  Ancak 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa değişikliği ile yargının idari davalardaki yetkisi sınırlandırıldı.

  Aslında bir yerindelik denetimi sayılamayacak böylesine can ve mal güvenliğini ilgilendiren bir alanda bile mahkeme yapılan Anayasa değişikliğini gerekçe göstererek ‘yerindelik denetimi’ yapamayacağını bildirdi.

  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu bir kez daha EMO’nun haklı olduğuna hükmetti ve yerindelik denetimi gerekçesini yerinde bulmayarak, düzenlemenin iptal edilmesi yönünde mahkeme kararını bozdu.

  İdare ise yürütmeyi durdurma kararını uygulamadığı gibi halen ısrarını sürdürerek karara düzeltme istedi.

  Şu anda davamız karar düzeltme aşamasındadır.

  Kurumlar 3 katlı
  2007’deki yönetmelikle toplam 7 kata denk gelen binalarda yangın uyarı sistemi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkmış oldu. Ancak Türkiye’nin deprem bölgesinde yer alması nedeniyle eğitim kurumlarına yönelik yapılan projelerde 3 katlı kurumlar ağırlık taşıyor. Bu da yangın alarm sistemlerinin neredeyse hiç bir eğitim kurumunda kullanılmaması anlamına geliyor.

  "Genç adamlar atlayıp kaçarlar"
  Elektirk Mühendisleri Odası’ndan yapılan açıklamada, “Yönetmelik yayınlanmadan önce en üst düzey yetkililerle görüşmeye ve durumun vahametini anlatmaya çalıştık. Ancak burada EMO’nun karşılaştığı anlayış; 'Bunlar genç adamlar, atlayıp kaçarlar. Yurtlara, okullara yangın algılama sistemi kurmaya ne gerek var' olmuştur. İşte bu anlayışın sonucu 12 canımız gitmiştir" dendi.

  Yangın alarmı nasıl çalışıyor?
  Yangın alarmlarında iki farklı sensör bulunuyor. Bu sensörlerden biri havadaki karbonmonoksit oranına göre çalışıyor. Diğer sensör ise ısıya duyarlı. Böylelikle çıkan yangınlarda sensörlerin çalışması garanti altına alınıyor. Sensörlerde kızılötesi, optik ve lazer algılama teknolojileri kullanılıyor. Sensörler kablolu ve kablosuz olarak ikiye ayrılıyor. Kablolu sensörler, kontrol panellerine yanmaz ve fiber kablolarla panele bağlanıyor. Kablosuz sensörleri ise uygun olan tüm noktalara kablo çekmeden yerleştirilebiliyor. Bu cihazların pil ömürleri ise 1.5 yıla kadar çıkıyor. Tüm sensörler, kontrol panellerine bağlanıyor ve kontrol edilebiliyor. Yangın çıktığında sensörler ısı veya havadaki karbonmonoksit oranına göre harekete geçiyor. Tüm sirenleri çalıştırıyor. Panel ile sensörler arasındaki iletişim çok hızlı olduğu için saniyenin bile altında alarm sistemi devreye giriyor. Bazı alarm sistemleri direkt olarak itfaiye başta olmak üzere güvenlik güçlerine bildiriliyor. Bunun üzerine güvenlik güçleri harekete geçerek, binanın bulunduğu konuma araçlarını gönderiyor.

  1500 dolardan başlıyor
  Yangın alarm sistemlerinin ücretleri oda sayısına ve kullanılan malzemenin çeşidine göre değişiyor. Sektör yetkililerinin paylaştığı bilgilere göre 16 odalı bir yurt binasında yaklaşık 130 sensör kullanılıyor. Bu sistemin işletmeye olan maliyeti ise 3 bin 500 dolar civarında. Ancak oda sayısı az yurt veya okul binalarında bu rakam 1500 dolara kadar inebiliyor. Buna ek olarak tüm sistemi satın almak yerine aylık ücretler karşılığında da yangın ve diğer tehlikelerden korunabilmek mümkün. Sektör temsilcileri, "Yangının yanı sıra hırsızlık, su baskını, gaz kaçağı ve acil sağlık ihtiyacı gibi birçok tehlikeli duruma karşı koruma sağlanabilir" dedi.

  Kaynak: T24.com.tr


   
  Barış12 ve HÜSEYİN ŞAHİNKAYA bu yazıya teşekkür etti.
 7. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

  Yazım size bir cevap değildi Hüseyin bey. Son 40 saattir hepimizin içinde hissettiği yangına, bebelerin yanarak ölmelerine tepkiydi. Uygulanmayan kanun ve yönetmeliklereydi. Sizin yazınızı ise daha yeni farkettim ve okudum, katılmamanızda da bir sakınca görmüyorum doğrusu.
   
  HÜSEYİN ŞAHİNKAYA bu yazıya teşekkür etti.
 8. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Bu konunun dinlen diyanetlen bir ilgisi yok. Problem; Türk Milleti olarak "iş güvenliği", "tedbir", "kontrol" vb. konularda duyarsızız. Bu konulara önem vermiyoruz, ciddiye almıyoruz. Bu örnekte bir cemaatin yaptığı bir yurt vardı yarın bir hastane veya bir apartmanın olması da çok muhtemel. Çünkü hepimiz bu milletin bir parçasıyız ve ne yazık ki bu konularda bir kültür oluşturamadık. Bazen gittiğim apartman, hastanelerde gerek asansörlerin kontrol etiketlerine gerekse de bu acil durum krokisi ve acil çıkışları incelemeye çalışırım. En son bir özel hastanenin acil çıkışından çıkmaya çalıştım zemin kattaki kapının önünü ardiye yapmışlar, çıkamadım. Bu örneği pek çok apartmanda da gördüm. Apartmandaki durumlar genelde hırsızlık durumunu önlemek için acil çıkışlara asma kilit takılır. Bu işin en doğrusunu yapmak yerine basit çözümler ürettiğimizi zannediyoruz.-Bunun olması gereken; arkadan kesinlikle açılmayan yangına dayanıklı içeriden panik bar ile dışarıya açılır kapı. Ki bu kapı muhtemelen güvenilirdir hırsızlık durumuna karşı. Ama kalkar siz atıyorum 300 lira olan uygun kapıyı değil de 100 liralık bir kapı almaya çalışırsanız veya bu işi bilmeden "kapı mı kapı" mantığıyla giderseniz durum ortada.
  Allah bu yavrularımıza rahmet eylesin, onların cennetlik olduklarını düşünüyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum. Rabbim kimseye evlat acısını yaşatmasın.   
  mekabe ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 9. HÜSEYİN ŞAHİNKAYA

  HÜSEYİN ŞAHİNKAYA TÜİSAG Üyesi

  Saygı duyuyorum herkesin bakış açısı farklı olabilir. Dualarınıza katılıyorum. Çok çok acı bir durum Allah kimseye yaşatmasın

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica