Soru : Acile Gelen Kazalar

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kolay gelsin arkadaşlar. Hastane acillerine dışardan iş kazaları geliyor ve bunlarda provizyon türü olarak "iş kazası" olarak girildiğinde SGK tarafından bir sorun olmuyor. Fakat şöyle bir sorunumuz var x kişisi iş yerinde kaza geçiriyor kişi hastane acil servisine geldiğinde iş kazası olduğunu söylemiyor ve acilde de ona göre provizyon alınıp işlem yapılıyor fakat işyeri bu konuyu SGK'ya rapor ediyor ya da SGK yaptığı provizyon sorgulamasında ve kişiye yapılacak ödeme sorgulamasında olayın iş yerinde olduğu belli oluyor ve direk hastaneye bildirim yapılmadı diye ceza gönderiyor. Acil serviste sekreter giriş yaparken sorguluyor iş kazası değil doktor sorguluyor iş kazası değil ama cezayı yiyen gene hastane oluyor. Kaldı ki siz acil servise gelen birine 2. bir soru sorma hakkınız yok direk adam dövüyorlar :)
Ayrıca SGK'ya bildirim yapıyoruz yaptığımız kaza bildirim formlarını biz elektronik sistem üzerinden en son sgkya gideceğinden resmi yazı ile hatta kaza bildirim formunu "aslı gibidir" onayı yapıp gönderiyoruz SGK ısrarla formun orijinalini istiyor. Böyle bir şey yapmaya hakları var mı ?
Hayır adamlar her şeye ceza kesip göndermeye başladılar bizden yana bir sıkıntı yok ama mecbur cezayı ödeyip karşı dava açarak ücreti geri alacaksın ama soruşturma aç kişilere bilgi ver uğraşmaktan öldüm ne yapalım sizce bu konuda ?

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İş kazası mı diye özellikle sorun hastaya, kişi iş kazası değil diyorsa yazılı beyanını alın, sonuçta 10 günlük bildirim süresi var. Formun orjinali ise şart genelge gereği

rrrrr

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
İş kazası mı diye özellikle sorun hastaya, kişi iş kazası değil diyorsa yazılı beyanını alın, sonuçta 10 günlük bildirim süresi var. Formun orjinali ise şart genelge gereği

Merhaba neden 10 günlük bildirim süresi var. İşyeri bildirim süresi 3 gün. İşyeri bildirim yaptı hastane bildirim için 10 gün beklerse sorun olmaz mı?

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben yasal süreleri yazdım ki kişi provizyonu iş kazası olarak girilmişse yazılı bildirim yapılmaya da gerek kalmıyor kanunda da öyle yazıyor zaten.
Ayrıca çalışan bir kişi mesai saatleri içerisinde kaza geçirse ve siz bu kişiden yazılı olarak iş kazası değildir beyanı alsanız sizce ne kadar geçerliliği olur ? Bunu bir araştırmak gerekiyor. Kişinin beyanına bakılacaksa işveren tarafından korkutuldum ondan yaptım diyebilir. Kanun açık ve net bu konuda. Kişi beyanı imzalı olsa dahi kanun iş kazası diyorsa iş kazası oluyor o.

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba neden 10 günlük bildirim süresi var. İşyeri bildirim süresi 3 gün. İşyeri bildirim yaptı hastane bildirim için 10 gün beklerse sorun olmaz mı?

SGK Genelgesi 2015-27 İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirimi

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : 25029274-1093-37-287/

Tarih: 15/12/ 2015

Konu : Sağlık Hizmet Sunucularının İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirimi Hakkında

GENELGE

2015/27

Söz konusu genelgenin 4.2. “İş Kazası ve Meslek Hastalığının Sağlık Hizmet Sunucuları/Yetkilendirilen Sağlık Hizmet Sunucuları Tarafından Bildirilmemesi Halinde İdari Para Cezası Uygulanması” başlıklı kısmında;

“Sağlık hizmet sunucularının kendilerine intikal eden iş kazalarını poliklinik tarihi itibariyle sigortalı bazında 10 gün içinde Kuruma bildirmeleri gerekmektedir. Söz konusu bildirimin süresi içerisinde yapılmaması halinde idari para cezası uygulanırken vaka sayısı esas alınacaktır. Ancak bir işyerinde meydana gelen iş kazasından birden fazla kişinin etkilenmesi ve farklı sağlık hizmet sunucularına müracaat etmeleri halinde kendilerine intikal eden iş kazası hakkında süresinde bildirimde bulunmayan her bir sağlık hizmet sunucusuna idari para cezası uygulanacaktır.

denilmektedir. Bu nedenle 10 gündür. İş yerleri 3 iş günü bildirim süresinde bildirim yapar.

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Acaba hangi genelgede var bu ? yardımcı olabilirseniz sevinirim. Sonuçta evrak üst yazı ve aslı gibidir onaylı gidiyorsa bilemiyorum genelge diyorsanız hangisi olduğunu söyleyebilir misiniz.

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Henüz elektronik sistem devreye girmedi aslı o yüzden gerekiyor 2016/21 sayılı genelge, elektronik sistem henüz devrede değil o yüzden asıl evrak lazım

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Henüz elektronik sistem devreye girmedi aslı o yüzden gerekiyor 2016/21 sayılı genelge, elektronik sistem henüz devrede değil o yüzden asıl evrak lazım
Gene ben soracağım ama şimdi baktım ama evrak aslı ile ilgili olarak sadece sağlık kurulu raporu aslı diyor ? Gözümden mi kaçtı acaba ?

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar SGK'dan aldığım cevap şu şekilde
"Siz vatandaştan imzalı dilekçesini alın. SGK'dan size ceza geldiğinde dilekçe ile itiraz edin. Komisyon da değerlendirmeye alsın. Olumlu olumsuz yanıtı komisyon belirler."

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.