Acil Yardım - Risk Analizi - Acil Eylem Planı - Patlamadan Korunma Dökümanı

yılmaz yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar, ben tıbbi ve sınai gazlar fabrikasında çalışan 4 yıllık kimyagerim, c sınıfı iş güvenlik uzmanlığı için eğitim almaya başladım mayısta sınava girecem bende.

Fabrika Çok Tehlikeli grupta ( Basınçlı kaplara kimyasal dolum ) ( Oksijen Gazı )
Çalışan Sayısı Toplam 11 ( 5 İşçi - 6 idari personel )

Geçen müfettiş denetlemesinde Risk Analizi - Acil Eylem Planı - Patlamadan Korunma Dökümanı Bayisi olduğumuz şirketten alıp kendi şirketimize uyarladım fakat müfettişler orda kabul gören belgeleri bizim firmamızda kabul etmedi. bu nedenle Risk Analizi - Acil Eylem Planı - Patlamadan Korunma Dökümanı İşçilere iş güvenlik eğitimi 4857 nolu kanunun 77 ve 78. maddelerine dayanarak eksiklik olarak yazılmıştır.

Acil olarak tavsiyelerinize ve yardımınıza ihtiyacım var
Risk Raporu ( Kim Hazırlar - Kim İmzalar - Onaylatılacak bir kurum varmı )
Acil Eylem Raporu ( Kim Hazırlar - Kim İmzalar - Onaylatılacak bir kurum varmı )
Patlamadan Korunma Raporu ( Kim Hazırlar - Kim İmzalar - Onaylatılacak bir kurum varmı )
İşçilere İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ( A - B - C den hangisi verebilir işçilerin dışında bu eğitimi idari personelinde alması gerekirmi)

yanıtlarınız için teşekkürler.

Özlem YEŞİL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar, ben tıbbi ve sınai gazlar fabrikasında çalışan 4 yıllık kimyagerim, c sınıfı iş güvenlik uzmanlığı için eğitim almaya başladım mayısta sınava girecem bende.

Fabrika Çok Tehlikeli grupta ( Basınçlı kaplara kimyasal dolum ) ( Oksijen Gazı )
Çalışan Sayısı Toplam 11 ( 5 İşçi - 6 idari personel )

Geçen müfettiş denetlemesinde Risk Analizi - Acil Eylem Planı - Patlamadan Korunma Dökümanı Bayisi olduğumuz şirketten alıp kendi şirketimize uyarladım fakat müfettişler orda kabul gören belgeleri bizim firmamızda kabul etmedi. bu nedenle Risk Analizi - Acil Eylem Planı - Patlamadan Korunma Dökümanı İşçilere iş güvenlik eğitimi 4857 nolu kanunun 77 ve 78. maddelerine dayanarak eksiklik olarak yazılmıştır.

Acil olarak tavsiyelerinize ve yardımınıza ihtiyacım var
Risk Raporu ( Kim Hazırlar - Kim İmzalar - Onaylatılacak bir kurum varmı )
Acil Eylem Raporu ( Kim Hazırlar - Kim İmzalar - Onaylatılacak bir kurum varmı )
Patlamadan Korunma Raporu ( Kim Hazırlar - Kim İmzalar - Onaylatılacak bir kurum varmı )
İşçilere İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ( A - B - C den hangisi verebilir işçilerin dışında bu eğitimi idari personelinde alması gerekirmi)

yanıtlarınız için teşekkürler.
yılmaz bey
risk raporu için OSGBler ile anşabileceğiniz gibi A sınıfı iş güvenliği uzmanı ile kısmi sözleşmeli olarak anlaşabilirsiniz. Gereken raporu onlar hazırlayıp onaylatırlar. Diğer raporlar ve eğitim içinde aynı şey geçerli. Eğitimi tüm personelin alması gerekiyor. Aksi takdirde çok yüksek meblağlarda ceza öder firmanız

musa_tabak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
C sınıfı uzmanda bal gibi gereken tüm evrakları hazırlayıp imza atabilir.Bunda herhangi bir sıkıntı olmaz yanlız sınıf çok tehlikeli olduğundan ötürü A sınıfı olmamasından ötürü 5.000 tl ceza yersiniz.Özlem hanımın dediği gibi OSGB hizmet alırsanızda zaten C sınıfı uzman vereceklerdir:)

musa_tabak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
unutmadan birsey daha ekleyeyim acil durum eylem planını uzman hazırlar dıye bır mevzuat yada kanun hükmü olmamakla birlikte o fabrikada çalışan makine müh. bile hazırlayabileceği konuya fabrikaya hakim olan bir kişinin hazırlayabileceği anlamı cıkmaktadır. Bu konuda da değişik bilgi kirliliği mevcuttur.

furkany

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Acil eylem planı hazırlarken hangi yönetmeliklerden, tüzüklerden ya da tebliğlerden yararlanıyorsunuz?

Doğan Aktaş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Risk Değerlendirmesini İşveren yapar veya yaptırır.
Ancak Yönetmeliğe göre bu çalışma için işveren bir ekip belirler bu ekibe yaptırır şeklinde bir sonuçla karşılaşılıyor. Ekip is biraz kalabalık gelebilir özellikle büyük işletmelerde.
Uzman, hekim, Çalışan temsilcileri, Destek elemanları, Bölüm sorumluları tümünün bu çalışmalara katılması gerekiyor.

ahmet balcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
ben gümüşhane de iş sağlığı ve güvenliği öğrencisiyim hocamız bize risk analizi yapmamız için ödev verdi fakat nasıl yapılacağını pek bilmiyorum acaba yaptığınız herhangi biryerin analizini bana gönderebilir misiniz lütfen yardımcı olun..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.