Acil Kan İhtiyacı İçin Forum Üyelerinin Kan Grupları | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Acil Kan İhtiyacı İçin Forum Üyelerinin Kan Grupları

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Kan grubunuz nedir?

1. A Rh (+)

36,2%
  2. A Rh (-)

6,0%
  3. B Rh (+)

14,7%
  4. B Rh (-)

2,6%
  5. AB Rh (+)

7,8%
  6. AB Rh (-)

0,9%
  7. 0 Rh (+)

24,6%
  8. 0 Rh (-)

7,3%
  1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Merhaba arkadaşlar.

Bizler için ya da bir yakınımız için acil kan ihtiyacı olabilir. Bu sebeple kan verebilecek durumda olan arkadaşlarımız ankete oy kullanarak kan gruplarını işaretleyebilirler mi? Ankette kimin hangi gruba kan verdiği belli olacak lakin hangi ilde olduğunuzun belli olması açısından profillerinizde yaşadığınız ili belirtirseniz acil bir durumda hız kazanmaya yardımcı olursunuz.

Şunu da belirtmeden edemeyeceğim "Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır"

Verdiğiniz 1 ünite kan 3 kişinin hayatını kurtarabilir. Türk Kızılayı'na kan bağışı yaparak umut olun, hayat kurtarın.

1.gif

E.Beyazhan, Burcu Nar, aziz e. ve 11 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. Genco

Genco TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Size ve böyle bir çalışmaya vesile olan @KISMET CİN Beyefendiye teşekkür ederim.

hcr, Damla.Duru, YFŞ ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  3. oğuz1983

oğuz1983 TÜİSAG Üyesi

Beni kan tutuyor..verirken bayılırsam panik olmayın :)

KübraHemşire, Genco, Damla.Duru ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. FUNDA3426

FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

B+ kana ihtiyacimiz var. Cerrahpasa cocuk acilde yatan bi kucugumuz icin.

KübraHemşire bu yazıya teşekkür etti.
  5. hcr

hcr TÜİSAG Üyesi

Kinin ( Romateid artrid için ) kullanıyorum sanırım kan vermem uygun değildir, sağlıkçı arkadaşlar daha iyi bilir. İzmirdeyim

Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  6. FUNDA3426

FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

Cok tesekkur ederim. Ilac kullanimi ve bayan gonullululer kabul edilmiyone yazik ki...

Hastamiz 17 yasinda. Surekli kan ihtiyaci oluyor. Istanbul Cerrahpasa Hastanesinde. Bu duruma uygun olanlar buyuk bir iyilik yapmis olacak kan bagisi ile...

7. abdulvahap gülezgin

abdulvahap gülezgin TÜİSAG Üyesi

güzel bir uygulama. çok istememe rağmen Diabet nedeni ile veremiyorum. Allah kimseyi zor durumda bırakmasın.

8. Gamze

Duyarsız kalmamanız bile memnuniyet verici Abdulvahap Bey.
    Konunun önemine rağmen ilgi çok düşük, kullanılan oy sayısı çok çok az.

9. Ahmet.Cabuk

Ahmet.Cabuk TÜİSAG Üyesi

Kan grubum O (+). Normalde üç (3) ayda bir (1) Kızılay' a kan bağışı yapıyorum. Önümüzdeki günlerde yine Kızılay' a kan bağışı yapacağım. Ama ihtiyaç olursa lütfen ulaşın (Kan vermek için süre 3 ay olarak söylenmektedir. Ancak 2 ay sonra da kan verebilirsiniz. Tek şart: Kan değerlerinizin kan vermeye engel olmayan seviyede olması).

10. Gamze

Ahmet Bey ilginiz için teşekkürler. Yalnız profilinizde yaşadığınız il belirtilmemiş. Hangi ilde yaşadığınızı belirtirseniz, kan ihtiyacı olan kişilerin size ulaşması daha kolay olacaktır. ;)

11. Ahmet.Cabuk

Ahmet.Cabuk TÜİSAG Üyesi

Kan grubum O (+). Normalde üç (3) ayda bir (1) Kızılay' a kan bağışı yapıyorum. Önümüzdeki günlerde yine Kızılay' a kan bağışı yapacağım. Ama ihtiyaç olursa lütfen ulaşın (Kan vermek için süre 3 ay olarak söylenmektedir. Ancak 2 ay sonra da kan verebilirsiniz. Tek şart: Kan değerlerinizin kan vermeye engel olmayan seviyede olması).

FUNDA3426 ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  12. FUNDA3426

FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

Tekrar hatirlatma yapiyorum: 17 yasindaki hasta icin neredeyse her gun B+ kana ihtiyac duyuluyor. Kan verenler en az 3 ay sonra tekrar kan bagisi yapabildigi icin gonullu sayimiz azaldi. Yarin 5 uniteye ihtiyac var. B+ kan bagisinda bulunabilecek olan varsa benimle iletisime geçebilir. Yer Cerrahpasa hastanesi istanbul

13. FUNDA3426

FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

14. Genco

Genco TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Geçmiş olsun Funda Hanım, sürekli güncel tutalım. Sohbet yerinde de sık sık dile getirelim durumu. Çok geçmiş olsun.
    Takas karşılığı kan vermeyi, para ile kan satmayı anlayamıyorum.

sevde güzel, FUNDA3426 ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  15. FUNDA3426

FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

Biz kan aldigimizda kan bankasinda diger hastalar icin kan azaliyor bu yuzden hastamiza verdikleri her unite kan icin bir gonulluden kan aliyorlar. Aldiklari kani da baska bir hasta icin kullaniyorlar. Eger bagisci bulunamazsa aradigimiz kan grubunun ellerinde olmasi durumunda kizilay ucret karsiliginda kan veriyor. Her gun kan nakledilen bu çocuğun babasi kucuk bir tekstil atolyesinde isci. Bu sebeple satin alarak yetisemez ki yetisse bile ne yazik ki gonullu olmadikca aradigimiz kan grubunda kan bulamiyoruz. Cok cok uzucu.

Insan hayati icin en onemlisi Yasamak hakki ise önderi yasatmak icin ben de bir destekciyim sadece. Ama tek basina bir unite verebiliyorsunuz. Boyle durumlarda birlik olmaya cok ihtiyac var... :(

Damla.Duru ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  16. Gamze

Profillerinizde yaşadığınız ili belirtmeniz çok önemli bir husus arkadaşlar. Profilinde yaşadığı şehir yazmayan arkadaşlarımız için gerekli güncellemeyi yapabilmeleri adına ekran görüntüleri ile açıklamaya çalışacağım.

0.jpg

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1.jpg

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2.jpg

4.jpg

Last edited: 30 Kasım 2016
  17. KübraHemşire

KübraHemşire TÜİSAG Üyesi

Şehir:Zonguldak ARh+,kan değerlerimin düşük olmasından dolayı uygun değilim ama ciddi bir ihtiyaçta tabikide bu önemli değil.her türlü yardımcı olmaya çalışırım.hemşireyim,acil bir ihtiyaçta tanıdığım bütün birimlere,haber gönderebilirim.kanamalı bir ameliyatta olsun,bazı özel hastalıklarda rutin olarak ünitelerce kan ihtiyacı olabiliyor.küçük bir not:kan temini zorunlu özel hastaların,epilepsi gibi nöbet geçiren veya diabet gibi ani bayılmalara sebep olan kişilerin gündelik hayatta bunu gösteren künye,amblem gibi eşyalar kullanması müdahalerde hız kazandırır aynı şekilde motorsiklet kullanıcılarının kan gruplarını montlarına özel olarak yazdırmaları çok önemlidir.bu uygulamalar o kanın yoksa bile acil temin edilmesinde zaman kazandırır.

18. Gamze

19. -Özge-

-Özge- TÜİSAG Üyesi

Ankarada olan arkadaşlar, 0 rh negatif kana ihtiyaç var bir ogrencimizin kuzeni için acil , cebeci kan merkezine gidip Sincan Koru Hastanesnde yatan Merve Demir adına demeniz yeterli !

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica