Acil Durum Tatbikatlarının Pandemi Dolayısıyla Ertelenmesi

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba,
Bakanlığın sitesinde acil durum tatbikatlarının ertelenmesi ile ilgili aşağıdaki linkte 28. soruda pandemi dolayısıyla ileri bir tarihe ertelenebileceği yazıyor. Ancak denetimlerde, bu konu sıkça sorulan sorular başlığı altında incelendiğinden kabul görmüyor, genelge, tebliğ vb isteniyor.
Konu ile ilgili resmi bir yayın var mıdır?
Bakanlığın resmi sitesinde yayınlanan bu esnekliğin kabul görmemesi konusundaki yorumlarınız nedir?

https://ailevecalisma.gov.tr/media/42216/sikcasorulansorular-10042020_co19.pdf

erol g

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Bu konuyla ilgili ben de araştırma yaptım. Tebliğ ya da yönetmelik yok bununla ilgili. İSGÜM 'ün yayınladığı rehberlerde sadece eğitim konusu ve aynı anda birçok kişinin bir araya toplanmaması gerektiği yazıyor. En net ifade sizin verdiğiniz linkte yer alıyor. Buna istinaden kurul kararı alarak tatbikatları erteledik.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yıllık eğitim planı güncellenerek ileri bir tarihe ertelenebilir diyor ama ertelemenin en fazla ne kadar süre olacağı, eğitim ve tatbikatlar için yenilem periydunun tehlike sınıfına göre en fazla ne kadar olabileceği gibi hiç bir resmi sonuç içermiyor. Yayınlanan doküman duyuru, tebliğ, bildiri vb. resmi bir belge niteliğinde değil soru cevap şeklinde. Dolayısı ile bu şekilde risk almamak için yılbaşında planlamış olduğum acil durum tahliye tatbikatı ve kimyasal sızıntı ve yangın konulu 2 adet tatbikatı gerçekleştirdim. Pandemi döneminde de yapılan denetimde ilk sorulan sorulardan biri de eğitim ve tatbikatlar, kurul toplantısı kayıtları idi.

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tüm işletmeyi kapsayacak tahliye tatbikatları yerine sadece acil durum ekiplerinin ayrı ayrı veya sayı az ise toplu katılacağı tatbikatlar yapılabilir. Yangın ,ilkyardım, arama kurtarma ,döküntü tatbikatlarını tüm personeli dahil etmeden yapabilirsiniz.
Tatbikat raporlarına da pandemi şartlarını yazarsanız sorun olmaz.2020 de benim uygulamam bu şekilde ,idi denetimlerde de sıkıntı çıkmadı.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
İş sağlığı ve güvenliği kendi bünyesinde olan bakanlığın resmi sitesinde, pandemi dolayısıyla yapılan açıklamayı, sebebi ortadan kalmamışken, resmi gazetede yayınlanmadı diye geçersiz görmek ve yapılmadı diye uygunsuzluk yazmak kraldan daha fazla kralcılıktır. Bakanlığın kralcılığa izin vermemesi için resmi gazetede yayınlaması elbette en doğrusu, ancak yayınlamadı diye geçersiz görmek doğru değil, aksini uygulatmak zorunda bırakmak tamamen yanlış.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş sağlığı ve güvenliği kendi bünyesinde olan bakanlığın resmi sitesinde, pandemi dolayısıyla yapılan açıklamayı, sebebi ortadan kalmamışken, resmi gazetede yayınlanmadı diye geçersiz görmek ve yapılmadı diye uygunsuzluk yazmak kraldan daha fazla kralcılıktır. Bakanlığın kralcılığa izin vermemesi için resmi gazetede yayınlaması elbette en doğrusu, ancak yayınlamadı diye geçersiz görmek doğru değil, aksini uygulatmak zorunda bırakmak tamamen yanlış.
Kime göre neye göre yanlış. Daha önce Bakanlık denetimi geçirdiniz mi hiç? Gelen müfettişlerin yazdıkları uygunsuzlukların mutlaka yasal dayanağı olur ve atıf yapılır ve size süre verilir. Siz de yazılan eksikleri tamamlarsınız ve aynı yasal dayanağı referans göstererek takip denetiminde kapatırsınız. Bir uygulama yapılıyorsa ve bu konu denetimde hep sorulan (tatbikat, eğitim vb. konusu ise) bunu yapmamak için yasal bir dayanağınızın olması gerekir. Bakanlığın yayınladığı soru cevap dokümanı yasal bir dayanak değildir ve resmi tutanakta referans gösterilemez. Tatbikat ve eğitim ile ilgili pandemi sebebiyle çalıştığınız tesiste bir risk görüyorsanız yasal olarak bir dilekçe ile bağlı bulunduğunuz Çalışma İl Müdürlüğü'ne görüş sorarsınız ve bu görüşe istinaden hareket edersiniz.

Not: Aynı soru cevap dokümanı 40. soruda periyodik muayeneler yapılmalıdır diyor. Ben bu konu ile ilgili bakanlığa görüş sordum ve yapılmaması uygundur cevabı aldım ve pandemi bitene kadar elimde resmi bir belge olduğu için rahatım. Soru cevapta yazanlara göre risk alıp çalıştığım kurumu ve kendimi riske atamam. Maalesef resmi kurumlarda işler varsayıma göre yürümüyor. Mevzuat neyse o.

40) 6331 Sayılı Kanunun Sağlık Gözetimi Başlıklı 15 inci maddesinin birinci fıkrası gereği yapılması gereken sağlık muayeneleri COVID-19 hastaliği nedeniyle ertelenebilir mi? 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde “Çalışanların işyerinde maruz kalacakları sağlık ve güvenlik risklerini dikkate alarak sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar” hükmü yer almaktadır. Buna göre, COVID-19 hastaliği yeni bir risk faktörü olarak değerlendirilmeli ve işyeri hekimince gerekli önlemler alınarak periyodik muayeneler yapılmalıdır. Şüphe duyulması halinde Sağlık Bakanlığının 184 numaralı danışma hattı aranarak, yönlendirmeler uygulanmalı ve/veya Sağlık Bakanlığı’nın ilgili sağlık kuruluşu ile iletişime geçilerek çalışanın sevki sağlanmalıdır.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Kime göre neye göre yanlış. Daha önce Bakanlık denetimi geçirdiniz mi hiç? Gelen müfettişlerin yazdıkları uygunsuzlukların mutlaka yasal dayanağı olur ve atıf yapılır ve size süre verilir. Siz de yazılan eksikleri tamamlarsınız ve aynı yasal dayanağı referans göstererek takip denetiminde kapatırsınız. Bir uygulama yapılıyorsa ve bu konu denetimde hep sorulan (tatbikat, eğitim vb. konusu ise) bunu yapmamak için yasal bir dayanağınızın olması gerekir. Bakanlığın yayınladığı soru cevap dokümanı yasal bir dayanak değildir ve resmi tutanakta referans gösterilemez. Tatbikat ve eğitim ile ilgili pandemi sebebiyle çalıştığınız tesiste bir risk görüyorsanız yasal olarak bir dilekçe ile bağlı bulunduğunuz Çalışma İl Müdürlüğü'ne görüş sorarsınız ve bu görüşe istinaden hareket edersiniz.

Not: Aynı soru cevap dokümanı 40. soruda periyodik muayeneler yapılmalıdır diyor. Ben bu konu ile ilgili bakanlığa görüş sordum ve yapılmaması uygundur cevabı aldım ve pandemi bitene kadar elimde resmi bir belge olduğu için rahatım. Soru cevapta yazanlara göre risk alıp çalıştığım kurumu ve kendimi riske atamam. Maalesef resmi kurumlarda işler varsayıma göre yürümüyor. Mevzuat neyse o.

40) 6331 Sayılı Kanunun Sağlık Gözetimi Başlıklı 15 inci maddesinin birinci fıkrası gereği yapılması gereken sağlık muayeneleri COVID-19 hastaliği nedeniyle ertelenebilir mi? 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde “Çalışanların işyerinde maruz kalacakları sağlık ve güvenlik risklerini dikkate alarak sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar” hükmü yer almaktadır. Buna göre, COVID-19 hastaliği yeni bir risk faktörü olarak değerlendirilmeli ve işyeri hekimince gerekli önlemler alınarak periyodik muayeneler yapılmalıdır. Şüphe duyulması halinde Sağlık Bakanlığının 184 numaralı danışma hattı aranarak, yönlendirmeler uygulanmalı ve/veya Sağlık Bakanlığı’nın ilgili sağlık kuruluşu ile iletişime geçilerek çalışanın sevki sağlanmal

40) 6331 Sayılı Kanunun Sağlık Gözetimi Başlıklı 15 inci maddesinin birinci fıkrası gereği yapılması gereken sağlık muayeneleri COVID-19 hastaliği nedeniyle ertelenebilir mi? 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde “Çalışanların işyerinde maruz kalacakları sağlık ve güvenlik risklerini dikkate alarak sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar” hükmü yer almaktadır. Buna göre, COVID-19 hastaliği yeni bir risk faktörü olarak değerlendirilmeli ve işyeri hekimince gerekli önlemler alınarak periyodik muayeneler yapılmalıdır. Şüphe duyulması halinde Sağlık Bakanlığının 184 numaralı danışma hattı aranarak, yönlendirmeler uygulanmalı ve/veya Sağlık Bakanlığı’nın ilgili sağlık kuruluşu ile iletişime geçilerek çalışanın sevki sağlanmalıdır.
Sizce de bunlarda çelişki yok mu? Yayınlayan çalışma bakanlığı, cevap veren yine çalışma bakanlığı ve cevaplar farklı bile değil, zıt. Haklısınız, elbette ki size bana göre yok, bakanlığın bir kararı varsa ona uymak en doğrusu. O da resmi sitesinde yayınlamış zaten. Hani Tarım Bakanlığı yayınlasa acaba derim. İlgili bakanlık yayınladığı için de güvenmeyeceğime dikkate alırım, tekrar sormaya gerek duymam.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Yıllık eğitim planı güncellenerek ileri bir tarihe ertelenebilir diyor ama ertelemenin en fazla ne kadar süre olacağı, eğitim ve tatbikatlar için yenilem periydunun tehlike sınıfına göre en fazla ne kadar olabileceği gibi hiç bir resmi sonuç içermiyor. Yayınlanan doküman duyuru, tebliğ, bildiri vb. resmi bir belge niteliğinde değil soru cevap şeklinde. Dolayısı ile bu şekilde risk almamak için yılbaşında planlamış olduğum acil durum tahliye tatbikatı ve kimyasal sızıntı ve yangın konulu 2 adet tatbikatı gerçekleştirdim. Pandemi döneminde de yapılan denetimde ilk sorulan sorulardan biri de eğitim ve tatbikatlar, kurul toplantısı kayıtları idi.
Süre konusu belirtilmemişse sebebe bakılır, sebep pandemi ise süre de pandemi boyunca demektir diye düşünüyorum.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Tüm işletmeyi kapsayacak tahliye tatbikatları yerine sadece acil durum ekiplerinin ayrı ayrı veya sayı az ise toplu katılacağı tatbikatlar yapılabilir. Yangın ,ilkyardım, arama kurtarma ,döküntü tatbikatlarını tüm personeli dahil etmeden yapabilirsiniz.
Tatbikat raporlarına da pandemi şartlarını yazarsanız sorun olmaz.2020 de benim uygulamam bu şekilde ,idi denetimlerde de sıkıntı çıkmadı.
İskender Bey, yardımınız için teşekkür ederim. Haklısınız, 3. taraf denetçi de bunu önerdi. Sayı az olduğu taktirde bence de uygun. Ancak personel sayısı yüksek firmalarda da biliyorsunuz tatbikat mantığı toplu hareketi gerektirir, herkes toplanma alanında buluşmalı, sayılmalı ki sorunları tespit edebilelim. Hatta eğer bir binayı birkaç firma ortak olarak kullanıyorsanız tatbikatı da birlikte yapmalısınız ki yine tespitleriniz isabetli olsun. Kalabalık firmalarda bölüm bazlı bu yüzden çok da verimli olmayacaktır diye düşünüyorum. Zaten yıllardır yapıyoruz, bir kültür oluştu. Pandemi gibi çok ciddi bir sebepte ileri bir tarihe ertelenmesinde bir sakınca görmüyorum.

Haldun SEBER

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
..... Kalabalık firmalarda bölüm bazlı bu yüzden çok da verimli olmayacaktır diye düşünüyorum. Zaten yıllardır yapıyoruz, bir kültür oluştu. Pandemi gibi çok ciddi bir sebepte ileri bir tarihe ertelenmesinde bir sakınca görmüyorum....

Bu bakış açısıyla yaklaşılması doğru olmayacağı kanaatindeyim. Yangının veya kazaların hastalığı, pandemi mazereti yoktur.
Kaldı ki işletmelerde yangın başlangıcında müdahale veya sorumlulukları gereği yangın anında mücadele etme zorunluluğu olan çalışanların işleri, görevleri yangın söndürmek olmadığı halde yangınla mücadele etmeyi unutabilirler. Bilgileri ve ekipman kontrollerini tazeleme ihtiyacı duyabilirler.
Bu sebeple yangın güvenliğinden sorumlu yönetici ve uzmanlarımızın gerekli planlama ve çalışmayı yapmalıdır.
Peki bu nasıl sağlanır?
Masa başı çalışmalar,
Uygun sayıda çalışan ile eğitimler,
Uygun sayıda çalışan ile tatbikatlar,
Malzeme bakım ve kontrol günleri, egzersizleri,
Görsel ve uzaktan eğitim çalışmaları,
Video Yangın veya Acil durum Kritik çalışmaları yapılarak ekiplerin konu hakkında faaliyet içinde tutulması sağlanabilir.

İşveren,
Mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dâhil her türlü tedbirin alınması, organizasyonun yapılması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar.

Eminim yapılacak bir şey vardır diye düşünüyorum. Tüm arkadaşlara kolaylık diliyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.