Acil Durum Prosedürü

Xzenon

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
İnternette denk geldiğim Acil durum prosedürü ekte sizlerle paylaşıyorum. Dosya ektedir.

Acil durum prosedürü

1. TANIMLAR
KAZA: Ölüme, hastalığa, yaralanmaya, hasara veya diğer kayıplara sebebiyet veren istenmeyen olay.

YANGIN : Katı, sıvı veya gaz halindeki yanıcı maddelerin ısı alarak kontrol dışı yanmasıdır.

DEPREM : Fay üzerinde biriken biçim değiştirme enerjisinin aniden boşalması sonucu meydana gelen yer değiştirme hareketleridir.

SIZINTI – DÖKÜLME: İnsan sağlığına ve çevreye doğrudan veya dolaylı bir şekilde zarar verebilecek olan zararlı maddelerin bir kaptan sızarak veya dökülerek boşalmasıdır.

İLK YARDIM: Herhangi bir nedenle tehlikeli duruma girmiş olan, hastalanan veya kazaya uğrayan bir kişiye durumunun daha kötüye gitmesini önlemek üzere olay yerinde yapılan tıbbi olmayan geçici müdahaledir.

SABOTAJ: Harp sanayi dahil, sınai, ticari, zirai, üretim tesislerinin, araçlarının ve ürünlerinin enerji üretim ve ulaştırma tesislerinin, her türlü ulaştırma ve haberleşme sistem ve araçlarının, milli ekonomiye, milli kültüre, sağlık tesislerinin, eğitim tesislerinin, her türlü faaliyeti gerçekleştiren özel sektör fabrika, tesis işyerlerinin geçici bir süre için faaliyet dışı kalmasını sağlamak amacı ile tahribine yönelik saldırgan bir yıkıcı faaliyet şekline denir.

1. ACİL DURUM EKİPLERİ
Acil durum ekipleri söndürme, kurtarma, koruma-haberleşme ve ilk yardım başta olmak üzere enerji kaynakları müdahale ekibi ve ulaştırma ekiplerinden oluşturulmuştur.

Söndürme ve Kurtarma ekipleri en az 3 (üç),
İlk yardım ve Koruma ekipleri en az 2 (iki) kişiden oluşmalıdır.

İşletmede meydana gelebilecek iş kazası, yangın, deprem, sızıntı - dökülme ve sabotaj olaylarına müdahale edecek ekipler yukarıda belirtilen özellikleri taşımak şartıyla, aşağıdaki tabloda belirtildiği gibi oluşturulacaktır.

Adı ve Soyadı
Ekip Elemanları
Ekipteki Görevi

Ekip Başkanı

Ekip Başkan Yardımcısı

Asıl Üye

Asıl Üye

Yedek Üye

Yedek Üye

2.1.Acil Durum Ekiplerinin Görevleri

Söndürme Ekibi

Acil durumlarda, acil durum ekipler listesinde söndürme ekibi olarak görevli olan kişiler; yangın talimatı ve yangın acil durum planına göre hareket eder. Olası yangın durumlarında söndürme faaliyetlerini yürütürler.

Kurtarma Ekibi

Acil durumlarda, acil durum ekipler listesinde kurtarma ekibi olarak görevli olan kişiler; acil durum özelliğine göre ilgili planları uygulayarak, tehlike altındaki kişileri ve yangında ilk kurtarılacaklar listesinde belirtilen evrak ve malzemeleri en kısa sürede ortamdan uzaklaştırma ve ilk yardım ekibinin bulunduğu alana taşımakla görevlidir.

Koruma – Haberleşme Ekibi

Acil durumlarda, acil durum ekipler listesinde koruma-haberleşme ekibi olarak görevli olan kişiler; acil durum özelliğine göre ilgili planları uygulayarak, acil durum telefon listesinde belirtilen ilgili yerlere ve sorumlu kişilere haber vermek, çevre güvenliğini sağlamak, paniği yatıştırmak ve acil durum bölgesinin tamamen boşaltıldığı kontrol etmekle görevlidir.

İlk Yardım Ekibi

Acil durumlarda, acil durum ekipler listesinde ilk yardım ekibi olarak görevli olan kişiler; sağlık ekiplerine haber vermekle ve kurtarma ekibi tarafından ilk yardım bölgesine getirilen kişilere sağlık ekipleri gelinceye kadar gerekli ilk yardım müdahalelerini uygulamakla görevlidir.

Ulaştırma Ekibi

Acil durumlarda, acil durum ekipler listesinde ulaştırma ekibi olarak görevli olan şoförler; yaralıları en yakın hastanelere ulaştırmakla görevlidir.

Enerji Kaynakları Müdahale Ekibi

Acil durumlarda, acil durum ekipler listesinde enerji kaynakları müdahale ekibi olarak görevli olan kişiler; acil durum bölgesine giden elektrik, doğalgaz ve tehlikeli kimyasal hatlarını kesmekle görevlidir.

2.2.Acil Durumda Yapılacak İşler

Yangın esnasında yapılması gerekenler “Yangın Önleme ve Söndürme Yönergesi”nde belirtilmiştir. Gerek duyulduğu taktirde diğer acil durum olayları için de talimat ve/veya yönergeler oluşturulabilecektir.

2.3.Acil Durum Planları

Acil durumlarda personelin yapması gerekenler iş kazası, sızıntı-dökülme, deprem, yangın, sabotaj ve ilk yardım acil durum planlarında belirtilmiştir. Tüm çalışanlar bu planlara uymakla yükümlüdür

2.4.Kayıt Ve Teçhizatın Korunması

Yangın sırasında korunması ve kurtarılması gereken evrak ve eşyalar yangında ilk kurtarılacaklar listesinde belirtilmiştir.

1. ACİL DURUMLARDA KURULUŞ İÇİ VE DIŞI MAKAMLARLA İLETİŞİM
Acil durumlarda gerekli olabilecek, acil durum telefon listesinde belirtilmiş telefon numaraları, herkesin ulaşabileceği yerlere asılmalı ve sürekli güncelliği sağlanmalıdır.

Acil durum ekipleri aralarındaki grup içi iletişimi telefon dışında ekip amirlerinde bulunan telsizlerle de sağlayacaklardır.

1. ACİL DURUM TEÇHİZATI
Acil durumlarda kullanılmak üzere tespit edilmiş olan teçhizatlar acil durum teçhizat listesinde belirtilmiş ve yeterli miktarda temin edilmiştir.

Bu teçhizatların belirli aralıklarla faal durumda olduklarını kontrol etmek amacıyla bakım ve testleri yapılmaktadır. Bu teçhizatlar acil durum yerleşim planında gösterilmiş ve tüm çalışanlara duyurulmuştur. (Örn; alarm sistemleri, yangın tüpleri, yangın hortumları, yangın hidrantları, yangın istasyonu pompaları, güç kaynakları, acil çıkış yolları-kapıları, gaz-elektrik ana vana veya şalterleri, ilk yardım teçhizatları, göz yıkama duşları vs.)

1. TATBİKATLAR
İşletmemizde acil durumlarla ilgili tatbikatlar altı ayda bir yapılmaktadır. Tatbikata katılanlar, tatbikat katılım listesinde belirtilmelidir. Her tatbikat sonrası tatbikat tutanakları doldurularak iş güvenliği birimi (müh.), sorumlu kişilere ve insan kaynakları birimine ulaştırılmalıdır.

6. EĞİTİM

Acil durum müdahale ekiplerine görevleri ile ilgili sertifikalı eğitim verdirilmelidir.

Ayrıca hangi söndürme cihaz ve aletlerin, hangi tür yangına karşı kullanılması gerektiğinde öğretilmelidir.

En az 6 ayda bir tatbikatlar yaptırılarak bu eğitim yenilenmelidir.

İlk yardım ve kurtarma elemanlarına yaralanma veya hastalanma hallerinde en yakın sağlık kuruluşuna götürülünceye kadar hayat kurtarmak için nelerin yapılması gerektiği hususunda İlk Yardım Yönetmeliği kapsamında belirtildiği gibi Sağlık Bakanlığı’ndan izinli kuruluşlar tarafından eğitim aldırılmalıdır.

7. EKLER

HAZIRLAYAN
ONAYLAYAN
İSG Mühendisi
Proje Koordinatörü

Ekli dosyalar

• ACİL DURUM PROSEDÜRÜ.doc
    50 KB · Görüntüleme: 3,007

FUNDA3426

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,

Aklımı çok karıştıran bir durum var. Bulunduğum tekstil ofisinde 120 kişi çalışmakta onlar için acil durum planı hazırlıyorum, ilk yardım ve yangın eğitimleri gerekli kurumlardan alındı.Acil durum ekipleri oluşturuldu. Ancak bu merkeze bağlı 20 tane satış şubesi var ve bu şubeler 6 ayrı ilde dağınıklar. Her şubenin işletme kayıt numarası farklı. Aayrı ayrı ele alınmaktalar bu yüzden. Her birinde farklı çalışan sayısı var( 7 kişi, 10 kişi , 15 kişi vb. şeklinde- ama hepsi 50 den az) ve satış danışmanı adını verdiğimiz bu çalışanlar sürekli sirkülasyon halinde, yani işe girip çıkan çok. Bu şubeler için acil durum planı hazırlıycam fakat ;

Acil durum ekibi için eğitim verdirmek gerek mi itfaiye ve ilk yardım eğitim merkezine ? öyle bile olsa zor çünkü bir kaç gün içinde çalışan değişebilir.

Acil durum ekiplerinin listesini yapıcam ancak işe giriş çıkışlar nedeniyle iki üç günde bir revize etmek gerekir ki bu da çok saçma olur.

Ne yapmalıyım. Aklım karıştı. :(

Ali sarı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba,

Aklımı çok karıştıran bir durum var. Bulunduğum tekstil ofisinde 120 kişi çalışmakta onlar için acil durum planı hazırlıyorum, ilk yardım ve yangın eğitimleri gerekli kurumlardan alındı.Acil durum ekipleri oluşturuldu. Ancak bu merkeze bağlı 20 tane satış şubesi var ve bu şubeler 6 ayrı ilde dağınıklar. Her şubenin işletme kayıt numarası farklı. Aayrı ayrı ele alınmaktalar bu yüzden. Her birinde farklı çalışan sayısı var( 7 kişi, 10 kişi , 15 kişi vb. şeklinde- ama hepsi 50 den az) ve satış danışmanı adını verdiğimiz bu çalışanlar sürekli sirkülasyon halinde, yani işe girip çıkan çok. Bu şubeler için acil durum planı hazırlıycam fakat ;

Acil durum ekibi için eğitim verdirmek gerek mi itfaiye ve ilk yardım eğitim merkezine ? öyle bile olsa zor çünkü bir kaç gün içinde çalışan değişebilir.

Acil durum ekiplerinin listesini yapıcam ancak işe giriş çıkışlar nedeniyle iki üç günde bir revize etmek gerekir ki bu da çok saçma olur.

Ne yapmalıyım. Aklım karıştı. :(
funda hanım aynı sorun bende de var mağazalarda satış danışmanları çlışıyor siz bir çözüm bulabildinizmi?

FUNDA3426

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
funda hanım aynı sorun bende de var mağazalarda satış danışmanları çlışıyor siz bir çözüm bulabildinizmi?
Temel İSG Eğitimi ve Yangın Eğitimlerini Kitapçık haline getirerek satış danışmanlarına veriyoruz. Kitapcığı okuyan personelin mail yoluyla gönderdiğimiz quizi doldurmasını istiyoruz. Acil Durum Ekibine de mağaza müdürlerini koyuyoruz çünkü en kalıcı çalışan onlar.

livepinar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
İş yerinde acil durumlar hakkında yönetmelik sayı : 28681
MADDE 11 –
(1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

a) Arama, kurtarma ve tahliye,

b) Yangınla mücadele,

konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

livepinar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde Madde 11) birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

livepinar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Asıl işveren ve alt işveren ilişkisinin bulunduğu işyerlerinde acil durum planları

MADDE 18 – (1) Bir işyerinde bir veya daha fazla alt işveren bulunması halinde acil durum planlarının hazırlanması konusunda işyerinin bütünü için asıl işveren, kendi çalışma alanı ve yaptıkları işler ile sınırlı olmak üzere alt işverenler sorumludur.

Thetises

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Ben de benzer bir durumla karşı karşıyayım. 10 dan az çalışanı olan az tehlikeli bir iş yerinin risk analizini yapıyorum. Şimdi arama, kurtarma ve tahliye için sadece 1 kişi belirtmem yeterli mi? Yoksa hepsi için ayrı ayrı 1 kişi mi belirtmeliyim?

K.Onur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Yonetmelik açik 1 kisi gorevlendirilmesi yeterli.

Zehra kurucu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben de benzer bir durumla karşı karşıyayım. 10 dan az çalışanı olan az tehlikeli bir iş yerinin risk analizini yapıyorum. Şimdi arama, kurtarma ve tahliye için sadece 1 kişi belirtmem yeterli mi? Yoksa hepsi için ayrı ayrı 1 kişi mi belirtmeliyim?
1 tane görevlendirilmesi yeterli

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.