Bilgilendirme - Acil Durum Jeneratörleri Ve Odası | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Acil Durum Jeneratörleri Ve Odası

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Haldun tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi  ACİL DURUM JENERATÖRLERİ VE ODALARI

  Acil durumlarda kaçış ekipmanları, müdahale ekipmanları gibi hayati önem taşıyan makine ve cihazlara enerjinin sağlanması görevini yapan jeneratörlerin ve odalarının nasıl olması ve dikkat edilecek noktaların bilinmesi çok önemli bir konu...
  Bu alanlar ve cihazlarda yapılacak ufak bir yanlışlığın ihtiyaç halinde onlarca, yüzlerce kişinin hayatına mal olacağını bilerek hareket etmek gerekmektedir.
  Özellikle yüksek yapılar, alışveriş merkezleri, işletmeler, hastaneler, okullar,...gibi alanlarda bu bilgi ve tecrübelerin önemi çok daha fazla karşımıza çıkmaktadır.
  Bu konuda ilgili mevzuatlar ışığında gerekli tecrübe ve bilgileri sizinle paylaşmayı uygun gördüm.

  BYKHY

  Jeneratör


  Madde 66 - Birincil veya ikincil enerji kaynağı olarak jeneratör kullanılan tüm bina ve yapılarda aşağıdaki önlemler alınacaktır.

  a) Jeneratörün kurulacağı odanın duvarları, tabanı ve tavanı en az 90 dakika süreyle yangına dayanabilecek şekilde yapılacaktır.

  b) Jeneratörün içinde bulunacağı odanın bina içinde konuşlandırılması, bir yangın durumunda çıkan dumanların ve sıcaklığın binadaki kaçış yollarına sirayet etmeyeceği ve serbest hareketi engellemeyeceği şekilde yapılacaktır.

  c) Jeneratörün yakıt deposunun bulunacağı yer için 23 üncü maddedeki kurallara uyulacaktır.

  [​IMG]

  JENERATÖR ODA SEÇİMİ
  -Jeneratör odasının duvarları 90 dk yangına dayanıklı olmalı,
  -Odada olabilecek yangın durumlarında dumanın ve ısının binaya yayılmaması sağlanmalıdır,
  -Doğal etkenlerden (yağmur, kar, su, buzlanma, donma, toz, toprak,...) etkilenmeyecek alanlarda, muhafazalı olmalıdır,
  -Odanın zemini betondan yapılması, cihazı taşıyacak beton kalitesinin sağlanması gerekir.
  -Cihazın düz zemine oturması, bina temel, kiriş, kolon gibi taşıyıcılarına yaslanmamasına dikkat edilmesi
  -Su, yağ gibi drenaj giderlerinin zemine koyulması gerekmektedir.
  -Cihazın zeminden 30-35 cm yükseğe yapılması
  -Oda genişliği hakkında ekipmanın yetkili firmasının belirlediği genişliklere dikkat edilmesi, bu konuda bir ölçü yok ise cihazın etrafında bakım ve kontroller için uygun genişliğin bırakılması baz alınarak odanın ölçülendirilmesi gerekir.
  -Cihazın titreşimini azaltıcı takozlarla desteklenmesi,
  -Oda ses izolasyonunun yapılmalıdır. (Odaya kulaklık takılarak girilmelidir.)
  -Jeneratör çalıştığında motorunda ve egzoz çıkışlarında yüksek ısı oluşacaktır bu ısının izolasyonu ve odanın havalandırmasında bu durum düşünülerek yapılması gerekmektedir. (Soğuk, temiz hava jeneratörün arkasından girmeli, sıcak hava jeneratörün önünden çıkmalıdır.)
  -Odanın içine girecek havanın temiz olmasına dikkat edilmelidir.
  -Odaya cebri temiz hava sağlanabilir.
  -Havalandırma pencerelerinin ölçüleri hesaplanarak soğutma havası girişinin yeterli ölçüde olması sağlanmalıdır. Pencereler, en az radyatör petek alanı kadar olmalıdır. Fakat mümkün ise radyatör alanının 150%’si kadar bir alandan hava girişi yapılmalıdır.
  -Camlarından, kapılarından jeneratöre pislik, bez, paçavra gibi cihazın çalışmasını etkileyecek malzeme girişinin olmamasına dikkat edilecek düzenekler hazırlanmalıdır.
  -Odanın aydınlatması yeterli düzeyde olmalıdır. Elektrik enerjisi olmadığı durumlarda seyyar aydınlatma ekipmanları bulundurulmalıdır.
  -Egzoz sisteminde kirli havanın geri basarak oda içine yayılmasına dikkat edilmelidir.
  -Egzoz bağlantılarına dikkat edilmeli boşluk ve aralıkların olmaması için iyi montaj yapılmalıdır.
  -Jeneratörün yakıt tankları ve elektrik hatları konusunda ilgili mevzuatlara göre hareket edilmelidir.

  İLGİLİ STANDARTLAR

  -ISO 8528
  -ISO 3046
  -EN 12601

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


   
 2. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Haldun Bey,

  Verdiğiniz bilgileri için teşekkür ederim. Bir arkadaşın sorusu üzerine jenaratör üzerine mevzuat araştırması yapmıştım. İlgili yönetmelik maddesini bildiğim için, bu konuyu okuyunca farklı yazılan bir kısım gördüm.

  Yönetmeliğin 66. madde 1 inci fıkra a bendi aşağıdaki şekildedir.
  MADDE 66- (1) Bir mahal içerisinde tesis edilen birincil veya ikincil enerji kaynağı olarak jeneratör kullanılan bütün bina ve yapılarda aşağıdaki tedbirlerin alınması şarttır:

  a) Jeneratörün kurulacağı odanın duvarları, tabanı ve tavanı en az 120 dakika süreyle yangına dayanabilecek şekilde yapılır.

  Kullandığınız maddedeki oda duvarlarının yangına dayanma süresinin en az 90 dakika olması gerektiğine dair ifade, 26.7.2002/24822 tarih ve sayılı resmi gazete'de yayımlanan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte'dir. Bu yönetmelik ise, 19.12.2007/26735 tarih ve sayılı resmi gazete'de yayımlanan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin 169. maddesi ile yürürlükten kaldırılmıştır.

  Yürürlükten kaldırılan ve uygulanmayacak hükümler
  MADDE 169- (1) 12/6/2002 tarihli ve 2002/4390 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.

   
  ESRA BAKIR, mariana, Çiğdem Gözcü ve 8 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. binalarda jeneratör yönetmeliği

Yandex.Metrica