Form Acil Durum Çıkış Kapısı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında nurnumber tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. nurnumber

  nurnumber TÜİSAG Üyesi  merhaba;

  acil durum çıkış kapı sayıları neye göre belirlenmektedir


   
 2. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİĞİ Madde 30 'dan itibaren okuyun... Alanda bulunması gereken (m2 'ye ve insan yüküne göre) zorunlu çıkış sayısını tespit ettikten sonra Yönetmelik 5A - 5B Eklerde yer alan kaçış yolu mesafe ve insan yükü hesaplamaları ile kapıların alan içerisine yerleşimini planlayabilirsiniz.

   
  Glg bu yazıya teşekkür etti.
 3. nurnumber

  nurnumber TÜİSAG Üyesi

  teşekkür ederim fakat yönetmelikte bir plan var ona göre mi hareket etmeliyiz yoksa 50 den fazla olan yerlerde en az 2 kapı gereklidir der.120 kişilik bir işletmede 2 çıkış kapısı yeterlidir o zaman bu şekilde anlaşılmaktadır.

     

   
  Last edited by a moderator: 17 Eylül 2014
 4. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Ek 14 'te belirtilen maksimum mesafeleri bu konuda değerlendirebilirsiniz. Şayet çalışma alanında (çalışan sayısına bakarsak 120 kişi çalışan yer için 2 kapı yeterli fakat !!!) yerleştirdiğiniz 2 adet kapının arasında ki mesafeler ek 'lerde belirtilen sınırlara uyuyorsa sorun olmaz , uymuyorsa 2 'den fazla çıkış zorunluluğu çıkar.... Yani kişi sayısı , çalışma alanı büyüklüğü , yağmurlama sistemi (var/yok) ve yapılan iş/kullanılan malzemeler (yüksek tehlikeli yerlerde kaçış mesafeleri azalır) kapı sayısını belirlemeniz için önemli... Bunların hepsini birlikte değerlendirmelisiniz. Öncelikle çalışan sayısına göre 2 kapıyı alanın ölçülendirilmiş krokisi üzerine yerleştirin. Yönetmeliklerde ki maksimum kaçış mesafelerine uyuyor mu kontrol edin. Uymuyor ise aralarında ki mesafeleri yönetmeliklerde ki belirtilen rakamlara uyacak şekilde kapı ekleyin. Bu çalışmayı yaparken binanın dışarı veya tecrit edilmiş olan servis/yangın merdivenlerine kaçışının tek yönden mi , iki yönlü mü olduğunu değerlendirmeniz de dikkate alın.

   
  nurnumber bu yazıya teşekkür etti.
 5. nurnumber

  nurnumber TÜİSAG Üyesi

  teşekkür ederim. o zaman EK-5B deki mesafeler göre hesaplanacaktır.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica