Soru : Acil Durdurma Butonu

harun1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Büyük bir fabrikada iş güvenliği uzmanıyım. acil durdurma butonu nerelerde bulunmalı? tüm makina başlarında olmalımı?ben olmalı diyorum ama tam net olarak yonetmeliklerdede belirtilmıyor... bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz?

NeşeB

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Operatörlerin tehlikeye maruz kaldığı her noktada, her an ulaşabilecek uzaklıkta olmalı.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
balkonsuz ev , acil durdurmasız makine olmaz... ;)

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
merhaba;
aslında acil durum butonları çift el butonları ile ilgili ayrı ayrı standartlar bulunmakta fakat en basit şu şekilde halledebilirsiniz kol uzanma mesafesini biraz daha emniyet payı ile kısa tutarak acil durum butonu koyabilirsiniz, yada hat tipi çalışmalar için emniyet gergisi kullanmanızı öneririm hattın her yerini buton yapmaktansa bir gergi ile bu işi çözebiliyorsunuz. ayrıca sistemi bir emniyet rölesi veya safety plc üzerinden geçirilmesi önemli bağlantı tipine kategori belirlemenizi yaptıktan sonra belirlersiniz fakat türkiyede iş güvenliği kavramı işçilerde bulunmadığından bence min Cat.3 sistemlerin kullanılması gerekir. iyi çalışmalar.

yardımcı olabileceğim başka bir konu olursa özel mesajla ulaşabilirsiniz.

harun1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
şimdi iş yerinde ayrı ayrı bölümler var. bir bölüm içinde bir sürü aktarma organları var yani helezon, zincirli götürücü elevatör gibi... ve bunun yanında makinalar pompalar vs... her biri için ayrı ayrı taktırmalımıyım..her helezon için hep pompa için..?? bence hepsine olmalı ama net belirtilmiyor

harun1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
yani olması gerektiği hakkında işvereni nasıl ikna edebilirim...nerde yazıyor yönetmelik göster diyorlar??oyuzden sizden yardım istiyorum

Adem YAŞAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Harun Bey bence yönetmelik yerine öncelikle şunu belirt kanunda işveren isg konusunda her türlü tedbiri almalı deniliyor. Bunu göster ayrıca olmazsa ne olacağını olmasının yararlarını çok iyi anlat.

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
yani olması gerektiği hakkında işvereni nasıl ikna edebilirim...nerde yazıyor yönetmelik göster diyorlar??oyuzden sizden yardım istiyorum
İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği. İş ekipmanlarında bulunacak asgari gerekler Ek:1 Madde 2.3

harun1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar yönetmeliği biliyorum orda net açık birşey yazmıyo...söylüyorum olmalı diye ama tabii maliyet yüksek oldugundan yanaşmıyolar...her makina ekipman yerine bir kata birtane koyalım olmazmı deniyo??anlatamıyorum yani

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
harun tekrar merhaba konu ile ilgili iş ekipmanları yönetmeliği vs açıklama yapmaz ayrıca makine emniyet yönetmeliğide sanayi ticaret bakanlığı yönetmeliği fakat çsgb tarafından da sorgulanır, şimdi işveren bu konuda bir şey yapmıyorsa cebinden verip bir şey yapma durumun yok konuyu noter defterine işle, kurul toplantısı notlarına girmesini sağla ve onlara yaptırabildğin max şekilde yaptır. ayrıca bu nasıl büyük firma ya 80 euorluk malzemeye hayır diyebiliyor. her neyse son cümle sitemdi dediklerimi yapmanı tavsiye ederim.

sonuçta biz farikalarda rehberlik için bulunuyoruz.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
noter onaylı deftere yazsan da kurtulamıyorsun ki... işveren berraat ediyor , iş güvenliği uzmanını içeri alıyorlar...

harun1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
kurul tutanaklarına ve deftere geçtim...sordukları tek şey nerde yazıyo hangi kanun falan?? neyse yapıcak bişey yok dediğin gibi rehberlik yapıyoruz.. ama işte yazınca neden yazdın oluyor falan işte??kolay gelsin arkadaşlar

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
sanada kolay gelsin harun hocam bence makine emniyeti yönetmeliği ve standartlarını kullan. ayrıca deftere yazmakla sorumluluğunu iş verene bildirmiş sayılırsın kanun önünde müteselsil sorumluluktan dolayı kurtulamıyoruz fakat min seviyeye çekmek için bildirimleri yapmak zorundayız

sasir

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Harun Bey;
Doğrudur. İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ / Ek-1 Madde 2.3 ve 2.4 okuyunuz. Açıklama var. Kolay gelsin.

kaplanismail

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)

"İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği"
2.4. İş ekipmanının tehlikesi ve normal durma süresinin gerektirmesi halinde iş ekipmanında acil durdurma sistemi bulunur.

"Makine emniyet yönetmeliği"
1.2.4.3 Acil durum durdurması
Makinalara, fiili veya olası bir tehlikenin bertaraf edilmesi için, bir veya daha fazla acil durum durdurma tertibatı takılmalıdır.
Aşağıdaki istisnalar geçerlidir:
- Duruş süresini azaltmayacağı için veya alınacak riskle baş edecek özel tedbirlere imkân vermeyeceğinden dolayı, riski azaltmayacak acil durum durdurma teçhizatlı makinalar,
- Taşınabilir elde tutulan ve/veya el ile yönlendirilen makinalar.
Bu tertibat aşağıdaki özelliklere haiz olmalıdır:
- Açıkça tanınabilen, açıkça görülebilen ve çabucak ulaşılabilen kumanda tertibatlarına sahip olmalı,
- İlave bir risk oluşturmaksızın, tehlikeli işlemleri mümkün olan en çabuk bir şekilde durdurmalı,
- Gerekli durumlarda, belirli koruyucu tertibatları hareketlerini tetiklemeli veya tetiklenmesini sağlamalıdır.
Bir durdurma komutunu takiben acil durum durdurma teçhizatının aktif konumu sona erdiğinde, bu komut acil durum durdurma tertibatının devrede olmasını, bu işlem özel olarak geçersiz kılınana kadar, sürekli kılınmalıdır; bir durdurma komutunu tetiklemeksizin tertibatın devreye girmesi mümkün olmamalıdır; tertibatın devreden çıkarılması sadece uygun bir işlem ile mümkün olmalı ve tertibatın devreden çıkartılması makinayı yeniden çalıştırmamalı, ancak yeniden çalıştırmaya izin vermelidir.
Acil durum durdurma işlevi çalışma moduna bağlı olmaksızın, her zaman mevcut ve çalışır durumda olmalıdır.
Acil durum durdurma tertibatları diğer koruyucu tedbirler için bir destekleyici unsurdur ve bu tedbirlerin yerini almaz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.