Acil Çıkış Kapısının Açılış Yönü

Ali PINAR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Değerli arkadaşlar "BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK" 47. maddesinin 2. fıkrası "Kullanıcı yükü 50 kişiyi aşan mekânlardaki çıkış kapılarının kaçış yönüne doğru açılması şarttır." şeklinde Buradan kullanıcı yükü 50 kişiyi aşmıyorsa kapının kaçış yönünde açılması şart değil diye anlıyorum.
İlk sorum acaba yanlış mı yorumluyorum? Aynı konu hakkında

"İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK" in
EK-1 İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE UYGULANACAK ASGARİ SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI başlığı altında Acil Çıkış Yolları ve Kapıları bölümünde ise "Doğrudan dışarıya veya güvenli bir alana açılması sağlanır " ibaresi bulunmaktadır.

Çalıştığım kurum müstakil binada olup çalışan sayısı 20 kişidir. Kullanıcı yükü de 50 geçmez. Şuan binanın tek kapısı bulunmakta ve içeri doğru açılmaktadır. Şimdi kafama takılan acil çıkış kapısının yönü yukarıdaki hangi yönetmeliğe uygun olmalı. Binaların Yangından Korunması yönetmeliğe göre kapının yönünü değiştirmeye gerek yok diye düşünüyorum. Ama İşyeri bina ve eklentilerinde alınacak önlemler yönetmeliğine göre kapının yönünün değişmesi gerekiyor.
Bu konuda yorumlarınız nedir? hangi yönetmeliği dikkate almalıyım. Teşekkür ederim.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Değerli arkadaşlar "BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK" 47. maddesinin 2. fıkrası "Kullanıcı yükü 50 kişiyi aşan mekânlardaki çıkış kapılarının kaçış yönüne doğru açılması şarttır." şeklinde Buradan kullanıcı yükü 50 kişiyi aşmıyorsa kapının kaçış yönünde açılması şart değil diye anlıyorum.
İlk sorum acaba yanlış mı yorumluyorum? Aynı konu hakkında

"İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK" in
EK-1 İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE UYGULANACAK ASGARİ SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI başlığı altında Acil Çıkış Yolları ve Kapıları bölümünde ise "Doğrudan dışarıya veya güvenli bir alana açılması sağlanır " ibaresi bulunmaktadır.

Çalıştığım kurum müstakil binada olup çalışan sayısı 20 kişidir. Kullanıcı yükü de 50 geçmez. Şuan binanın tek kapısı bulunmakta ve içeri doğru açılmaktadır. Şimdi kafama takılan acil çıkış kapısının yönü yukarıdaki hangi yönetmeliğe uygun olmalı. Binaların Yangından Korunması yönetmeliğe göre kapının yönünü değiştirmeye gerek yok diye düşünüyorum. Ama İşyeri bina ve eklentilerinde alınacak önlemler yönetmeliğine göre kapının yönünün değişmesi gerekiyor.
Bu konuda yorumlarınız nedir? hangi yönetmeliği dikkate almalıyım. Teşekkür ederim.
Acil kaçış kapılarının yönü 1 kişide olsa 1000 kişi de olsa kesinlikle dışarı yönlü açılır.

Özlem Akarlı

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba , acil çıkış kapısının mantığı olası bir yangın anında güvenle çıkışın sağlanması için dışa açılması gerekir. Yönetmelikte , kullanıcı yükü 50 üzeri dese de , bence de tüm çıkış kapıları dışa doğru açılmalıdır.

Ali PINAR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Kesinlikle haklısınız. Size katılıyorum bence de dışarı açılması gerekir. Ancak yönetmelikler bir biri ile çelişiyor. Buna göre bizimki gibi bir işyeri, kapının açılış yönünü değiştiremezse (maddi insansızlıklar veya binanın eski olması nedeni ile kapının yönünün dışarı açılmasının mümkün olmaması vb. nedenler) hukuki olarak sorumlu tutulamaz diye düşünüyorum

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kesinlikle haklısınız. Size katılıyorum bence de dışarı açılması gerekir. Ancak yönetmelikler bir biri ile çelişiyor. Buna göre bizimki gibi bir işyeri, kapının açılış yönünü değiştiremezse (maddi insansızlıklar veya binanın eski olması nedeni ile kapının yönünün dışarı açılmasının mümkün olmaması vb. nedenler) hukuki olarak sorumlu tutulamaz diye düşünüyorum
Yanılıyorsunuz. Bir olay meydana geldiğinde, yapılamama nedenleri yargı mensuplarını bağlamaz. Kapının mutlak şekilde çözümü olmalıdır. İleri açılamama gibi fiziki bir engel var ise, yana sürgülü alternatifini de deneyebilirsiniz.

yusufyula

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
konuyu hortlatacagım ama 2 katlı binamız var calısan 15 kişi dış kapı ve odaların acılış yönü dışarı dogru olma zorunluluğu var mı?

metinsengul

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba, yardımcı olmak adına şunu söylemek isterim. BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK'in dayanağı Sivil Savunma Kanunudur. bundan dolayı bu tip durumlarda İş Müfettişleri dayanağı 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu olan İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik' te geçen hususlara bakıyorlar ve bu yönetmelikte acil çıkışlar ile ilgili kısım aşağıdaki gibidir arkadaşlar.

Acil çıkış yolları ve kapıları

10 - İşyerlerindeki bütün acil çıkış yolları ve kapılarının;

a) Doğrudan dışarıya veya güvenli bir alana açılması sağlanır ve önlerinde ya da arkalarında çıkışı önleyecek hiçbir engel bulunmaz.

b) Herhangi bir tehlike durumunda, bütün çalışanların işyerini derhal ve güvenli bir şekilde terk etmelerini mümkün kılacak şekilde tesisi sağlanır. Gerekli durumlarda bu konuyla ilgili planlar hazırlanarak düzenli tatbikatlar yapılır.

c) Sayısı, nitelikleri, boyutları ve yerleri; yapılan işin niteliğine, işyerinin büyüklüğüne, kullanım şekline, işyerinde bulunan ekipmana ve bulunabilecek azami kişi sayısına göre belirlenir. 27/11/2007 tarihli ve 2007/12937 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olması sağlanır.

ç) Acil çıkış kapılarının, acil durumlarda çalışanların hemen ve kolayca açabilecekleri şekilde olması sağlanır. Bu kapılar dışarıya doğru açılır. Acil çıkış kapısı olarak raylı veya döner kapılar kullanılmaz.

d) Acil çıkış yolları ve kapıları ile buralara açılan yol ve kapılarda çıkışı zorlaştıracak hiçbir engel bulunmaması, acil çıkış kapılarının kilitli veya bağlı olmaması sağlanır.

e) Acil çıkış yolları ve kapıları, 23/12/2003 tarihli ve 25325 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Güvenlik ve Sağlık İşaretleri Yönetmeliğine uygun şekilde işaretlenir. İşaretlerin uygun yerlere konulması ve kalıcı olması sağlanır.

f) Aydınlatılması gereken acil çıkış yolları ve kapılarında, elektrik kesilmesi halinde yeterli aydınlatmayı sağlayacak ayrı bir enerji kaynağına bağlı acil aydınlatma sistemi bulundurulur.

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba, acil çıkış kapımızın önünde 3 basamaklı bir merdiven var( kot farkından dolayı ) ve kapımız dışarıya doğru açılıyor. Mevzuatta "çalışanlar kolayca dışarı çıkabilmelidir" mantığı var biliyorum ama bu durum uygunsuz mudur? Merdiven sökülüp yerine rampa yapılması da aklıma geliyor, daha az tehlike arz eder diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merdiven iç kısımda bu arada, yani önce merdivene çıkıp kapıyı açıyorsunuz. Kapıdan çıkan kişinin ayağı boşluğa gelmiyor yani,dış zemin kapı ile aynı seviyede.

Mert Fatih Kesgin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yönetmelikler birbiri ile çelişmiyor.

Acil Çıkış kapıları binaları terk ettiğiniz kapılardır.

"BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK" 47. maddesinin 2. fıkrası "Kullanıcı yükü 50 kişiyi aşan mekanlardaki çıkış kapılarının kaçış yönüne doğru açılması şarttır."
ifadesi ise bütün kapılar için geçerlidir. Acil Çıkış olmasa bile dışarıya doğru açılmalıdır denmektedir.
Örneğin eğitim salonu kapıları bina içine açılır, ancak dışarıya yani kaçış istikametine doğru açılmalıdır. Ancak Ofis kapıları içeriye açılır çünkü koridora açılan kapılar ayrıca risk oluşturmamalıdır.

Kavramlar uymuyor. Ancak çelişmiyorlar da...

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yönetmelikler birbiri ile çelişmiyor.

Acil Çıkış kapıları binaları terk ettiğiniz kapılardır.

"BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK" 47. maddesinin 2. fıkrası "Kullanıcı yükü 50 kişiyi aşan mekanlardaki çıkış kapılarının kaçış yönüne doğru açılması şarttır."
ifadesi ise bütün kapılar için geçerlidir. Acil Çıkış olmasa bile dışarıya doğru açılmalıdır denmektedir.
Örneğin eğitim salonu kapıları bina içine açılır, ancak dışarıya yani kaçış istikametine doğru açılmalıdır. Ancak Ofis kapıları içeriye açılır çünkü koridora açılan kapılar ayrıca risk oluşturmamalıdır.

Kavramlar uymuyor. Ancak çelişmiyorlar da...

Benim sorum kapıların açılış yönü değildi aslında, dışarıya doğru açılması mantıklı, sıkıntı yok.
Sormak istediğim kapının önünde ( iç kısmında,fabrika içinde yani) 3 basamak çıkıp kapıyı açıyosunuz.
Bu bir uygunsuzluk mudur yasal olarak?

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Benim sorum kapıların açılış yönü değildi aslında, dışarıya doğru açılması mantıklı, sıkıntı yok.
Sormak istediğim kapının önünde ( iç kısmında,fabrika içinde yani) 3 basamak çıkıp kapıyı açıyosunuz.
Bu bir uygunsuzluk mudur yasal olarak?
Yapısal olarak kesinlikle uygunsuz.

ilkeer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tatbikat yapıp bence içeri açılan kapıdan çıkamadıklarını gösterebilirsin, her şeyi yönetmelikte aramak yanlış bence. Yönetmeliklerin çoğu genel yargılar içerir ki spesifik çalışma koşullarında farklı önlemler gerekir. Yani yönetmeliği sağlıyor olmak insanların zarar görmesini önleyebileceğimiz anlamına gelmiyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.