Açık Alanda Boya Yapılması Yöntemi Talimatı | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Açık Alanda Boya Yapılması Yöntemi Talimatı

Konu, 'İSG Talimatlar' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  Açık Alanda Boya Yapılması Yöntemi Talimatı

  1. AMAÇ
  Açık alanlarda boya yapan personelin çalışmalarının tarif edilmesi ve Çevre ve İSG konusunda alınacak önlemlerin belirlenmesidir.
  2. UYGULAMA
  2.1 Açık Alanlarda Boya Uygulaması

  2.1.1 Boyanacak yüzeylerde kaynak çapağı, kaynak sıçrağı, taş ve dolgu eksiklikleri olmayacak, köşeler yuvarlatılarak yumuşatılacaktır.
  2.1.2 Yüzeyde yağ kalıntıları varsa uygun bir temizlik malzemesi ile (yağ veya boya sökücü) temizlenecektir.
  2.1.3 Raspa uygulaması sonrası boya firması kontrol personeli tarafından, hazırlanan yüzey ve uygulama şartları incelenecektir. Uygun bulunuyorsa boya talimatına göre boya uygulaması başlatılacaktır.
  2.1.4 Boya firması kontrol personeli kontrolünde tüm boya uygulamaları yapıldıktan sonra boyanın kürlenme zamanı geçmeden önce final kontrolü yapılacaktır.
  2.1.5 Grit raspası uygulaması spot ise ilk kattan sonra eski boya üzerinde toz kalmaması amacıyla yüzeye hava tutularak ya da düşük basınçlı tatlı su( 100-150 bar) ile yıkanarak, eski boya yüzeyi de uygulamaya hazır hale getirilmelidir.
  2.1.6 Boya uygulaması yapılacak alan istenilen boya kalınlığı ile minimum sarfiyatla boyanmalıdır. Fazla uygulanan boya kalınlığı hem boyada çatlama riski taşır hem de maliyetlerin artmasına yol açar.
  2.2 Çevre ve İSG Kuralları
  2.2.1 Boyaya başlamadan önce ve boya işlemi sırasında İSG sorumlusu ve yangın tarafından boya işleri kontrol formu ortak doldurulacak ve çalışma kontrol edilecektir. Boya yapılacak yakın yerin çevresinde sıcak çalışma yapılmadığından emin olunacaktır.
  2.2.2 Boya İşlemi yapılırken denizin ve çevrenin etkilenmemesi için havuzun deniz ve kara tarafının etkin şekilde brandalaması yapılacaktır.
  2.2.3 Tabanca boyacılığında kullanılan pompanın topraklaması yapılacak. Topraklama maşası boyasız bir metale tutturulacaktır.
  2.2.4 Boya yapılacak bölgede gereğinden fazla işçi bulunmayacaktır.
  2.2.5 Boya yapılan yerin yakınında hiçbir sıcak işlem (kaynak, taşlama, hamlaçla kesim, zımpara, kıvılcım çıkarabilecek çekiç vb. çalışmalar) yapılmayacaktır. Boya atılacak tankın menhollerine ve çevresine “tankta boya vardır sıcak çalışma yapmayın” yazısı asılacaktır.
  2.2.6 Rüzgârlı yerlerde boya yapılırken, sırt rüzgâra dönük olarak (rüzgârı arkasına alarak) çalışılacaktır.
  2.2.7 Boya yapılan yerde veya yakın kısımlarında tütün mamulleri içilmeyecektir ve uyarı yazıları asılacaktır.
  2.2.8 Boya atacak kişilerin sigara, çakmak, telefon vb… eşyaları alınacaktır.
  2.2.9 Boya yapılacak kapalı alanlarda yeterli aydınlatma sağlanacak, kullanılan aydınlatma etanj aydınlatma olacak ve elektrik akımı doğru akım olacak.
  2.2.10 Yangın söndürücüler hazır bulundurulacaktır.
  2.2.11 Boya yapacak olan personel kişisel koruyucular kullanacak(hava beslemeli maske, tulum, ayakkabı, eldiven).
  2.2.12 Üretim alanında gerekenden fazla boya ve diğer kimyasal maddeler bulundurulmayacak, ihtiyaç olunan kadar kimyasal madde çalışma alanına getirilecektir.
  2.2.13 Boş boya tenekeleri sahada biriktirilmeyecek, hiç bir amaçla kullanılmayacak ve tehlikeli atık depo alanında ilgili yerde depolanması için ilgili noktalarda geçici olarak depolanacaktır.
  2.2.14 Boya kutularının kapakları açık halde asla bırakılmayacaktır.
  2.2.15 Boya yapan işçiler dinlenme esnasında da tütün mamulleri içmemeye özen göstermeli, ısısı yüksek olan ısı kaynaklarından ve açık alevden uzak durmalıdırlar.
  2.2.16 Bez parçası ve yabancı maddeler yere atılmayacaktır.
  2.2.17 Boyalı ellerle yemek yenilmeyecektir.
  2.2.18 Boya işlemi bitiminde bölge temizlenecektir.
  Boya işlemi sonrası boş boya tenekeleri tehlikeli atık depo alanında bulunan boş boya konteynırına alınacaktır. İçerisinde boya bulunan boya tenekeleri

  2.2.19 Boya ekibi tarafından belirlenen boş boya için ayrılan varillere doldurulacak ve tehlikeli atık depo alanına Çevre ve Atık Yönetimi Uzmanına haber verilerek gönderilecektir.


  Kaynak : www.umityanardag.com


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica