Soru : Acemi

fatih turann

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhaba arkadaşlar bu sene mezun oldum çok merak ettiğim bi soru var tam kapsamlı cevap verirseniz mükemmel olur.
mesela bir inşaat firmasında uzmanım herşey güvenlikliyken mesela adam iskeleden bi şekilde düşüyor veya bi fabrikada bi şekilde kaza oluyor bunda uzmanın suçu var mıdır. ceza alma olasılığı nedir.
cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler:alkış::alkış:

Umut Ergun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sanırım iskeleden düşüyora her şey güvenliklidir demek biraz zor olur. Her şey güvenlikli ise iskeleden düşmemiş olması gerekirdi.
Tabi ki hem işverenin hem de iş güvenlik uzmanının sorumluluğu olacaktır.

olcay altay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba
Ne alandan mezun oldun bilemem ama İş Güvenliği Uzmanları yüzde 100 suçlu.
Çünkü iş güvenliği uzmanları bu soruları soramaması gerekiyor.
Siz uzman olmasanız da olanlar da soruyorlar.

İş Güvenliği Uzmanı adı üstünde uzman birisi çalıştığı yerle ilgili tüm riskleri biliyor olması gerekiyor. Bu riskleri düzelttiriyor olması gerekiyor.
Düzelttiremiyorsa o işyerinde çalışmaması gerekiyor?

Kapsamlı sanırım :) İş Güvenliği Uzmanı Yüzde 100 Suçlu olması gerekiyor.

fatih turann

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba

İş Güvenliği Uzmanı adı üstünde uzman birisi çalıştığı yerle ilgili tüm riskleri biliyor olması gerekiyor. Bu riskleri düzelttiriyor olması gerekiyor.

ne alakası var bi aksilik oldu kaza oldu. iş güvenliği uzmanının ilahi gücü mü var
bişe diysın ama ne diysın

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba

Her iş kazasında İSG uzmanının %100 suçlu olduğunu düşünmüyorum. Sadece kusur oranı yüksek çıkabilir eğer gerekli önlemler ön görememiş veya temel gereklikleri yerine getirmemiş ise veya işverene danışmanlığını iyi yapmadıysa....

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhaba arkadaşlar bu sene mezun oldum çok merak ettiğim bi soru var tam kapsamlı cevap verirseniz mükemmel olur.
mesela bir inşaat firmasında uzmanım herşey güvenlikliyken mesela adam iskeleden bi şekilde düşüyor veya bi fabrikada bi şekilde kaza oluyor bunda uzmanın suçu var mıdır. ceza alma olasılığı nedir.
cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler:alkış::alkış:
İş kazası gerçekleştikten sonra kusur oranları devreye girer. Kaza engellene bilir miydi? Önlemler alınabilir miydi?..... vb. gibi. Eğitimlerde sık sık anlatılır. İş kazalarının %2 si ne olursa olsun önlemez diye. Fakat bu %2 için gerçekten hem iş veren hem isg uzmanı ve hekim hem de çalışan üzerine düşen görevi yerine getirdiği durumda oluşabilecek bir yüzdedir...... Ben şu açıdan bakıyorum iş kazalarına; İSG uzmanının suçu var mıdır yerine İSG uzmanının kusuru var mıdır? yani Eğitimleri verdi mi? risk analizlerini yaptı mı? iş verene uyarılarda bulundu mu? Çalışanları yeteri kadar eğitti mi denetledi mi? İskele nin periyodik kontrollerini yaptı mı yaptır dı mı? gibi gibi gibi.....bunlardan birinin eksik olması iş kazasındaki kusurunu arttırır. aynı şekilde işveren hekim çalışan içinde bu kusur oranları devreye girmelidir. İş veren İSG uzmanının tespitlerini dikkate aldı mı? çalışan aldığı eğitimlerdekileri uyguladı mı? İş veren KKD ver di mi? çalışan KKD kendine verilen KKD yi kullnadı mı? İş yeri hekimi çalışanın yüksekte çalışabilecek sağlık koşullarında olup olmadığına ilişkin rapor verdi mi? vb....gibi gibi... bunlar hep birer kusurdur ve ilgiliyi bağalar. Bir kazada %100 bir kişi kusurlu (suçlu) değildir.....

fatih turann

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
İş kazası gerçekleştikten sonra kusur oranları devreye girer. Kaza engellene bilir miydi? Önlemler alınabilir miydi?..... vb. gibi. Eğitimlerde sık sık anlatılır. İş kazalarının %2 si ne olursa olsun önlemez diye. Fakat bu %2 için gerçekten hem iş veren hem isg uzmanı ve hekim hem de çalışan üzerine düşen görevi yerine getirdiği durumda oluşabilecek bir yüzdedir...... Ben şu açıdan bakıyorum iş kazalarına; İSG uzmanının suçu var mıdır yerine İSG uzmanının kusuru var mıdır? yani Eğitimleri verdi mi? risk analizlerini yaptı mı? iş verene uyarılarda bulundu mu? Çalışanları yeteri kadar eğitti mi denetledi mi? İskele nin periyodik kontrollerini yaptı mı yaptır dı mı? gibi gibi gibi.....bunlardan birinin eksik olması iş kazasındaki kusurunu arttırır. aynı şekilde işveren hekim çalışan içinde bu kusur oranları devreye girmelidir. İş veren İSG uzmanının tespitlerini dikkate aldı mı? çalışan aldığı eğitimlerdekileri uyguladı mı? İş veren KKD ver di mi? çalışan KKD kendine verilen KKD yi kullnadı mı? İş yeri hekimi çalışanın yüksekte çalışabilecek sağlık koşullarında olup olmadığına ilişkin rapor verdi mi? vb....gibi gibi... bunlar hep birer kusurdur ve ilgiliyi bağalar. Bir kazada %100 bir kişi kusurlu (suçlu) değildir.....
saygıdeğer kardeşim ne güzel anlatmış teşekkür ederim. ***KESİLDİ*** sen aydınlattın beni kardeşim teşekkür ederim tekrardan

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.