A Ve B Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanlığı Sinavina Girenlerin Dikkatine | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

A Ve B Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanlığı Sinavina Girenlerin Dikkatine

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında hatice442 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. hatice442

  hatice442 TÜİSAG Üyesi  AŞAĞIDAKİ DİLEKÇEYİ, İSİM SOYAD, TC KİMLİK NO VE TELEFON NUMARASI EKLEYEREK, BU MAİL ADRESLERİNE TOPLU OLARAK GEÇ OLMADAN GÖNDERELİM LÜTFEN,

  cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr, cemil.cicek@tbmm.gov.tr, issagligi.isggm@csgb.gov.tr, iletisim@ombudsman.gov.tr, faruk.celik@tbmm.gov.tr, bimer@basbakanlik.gov.tr, kozer@csgb.gov.tr, fcelik@csgb.gov.tr

  SAYIN CUMHURBAŞKANIM, BAŞBAKANIM, ULUSAL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONSEYİM, ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANIM, MİLLİ EĞİTİM BAKANIM, DEVLET BÜYÜKLERİM, T.C. OMBDUSMAN KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU BAŞKANLIĞI’NA

  Bizler Ülkesine en az 1500 ila 3000 prim günü hizmet etmiş, İş sağlığı ve Güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlığımızca yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ve teknik elemanlarız.

  Ülkemizde süre gelen çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliğinin uluslararası norm ve standartlara ulaşması, iş kazaları ve meslek hastalıklarının azaltılması için başlatılan, reform niteliği taşıyan, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yürürlüğe girmesi ve ardından çıkarılan bir dizi yönetmelikle mevzuat kısmı neredeyse tamamlanarak atılan önemli adımlar sonucunda, hazırlanan tüm mevzuatın uygulanmasını denetlemek üzere
  Bakanlığı’mızca yetkilendirilerek, sahada görev yapmaya hak kazandık.

  İş yeri tehlike sınıflarından dolayı mevcut işletmelere hizmet etmek için sayıları yetmeyen A ve B sınıfı İş Güvenlik Uzmanlığı açığını kapatmak üzere Bakanlığımızın açmış olduğu “Prim Ödeme Gün Sayısına Göre İş Güvenliği Uzmanlığı Sınıf Yükseltme Sınavı” na katıldık.

  Bilindiği üzere bu sınav Ülkemizde şu ana dek, iki kez yapıldı. Birincisi, 21 Aralık 2013, ikincisi ise 23 Şubat 2014 tarihindedir.

  Aramızdan henüz C Sınıfı İş Güvenliği Belgesi bulunmayan arkadaşlarımız; C sınıfı Belge almak üzere, C veya B sınıfı belgesi olup da, belge sınıfı yükseltmek B veya A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmak için ise yaklaşık 100.000 arkadaşımız 21 Aralık 2013 tarihinde yapılan sınava katıldı.

  Basından da takip edilmiş olunacağı üzere, 21 Aralık 2013 tarihinde yapılan tüm A - B – C Sınıfı sınavları, çalışan arkadaşlarımızın yapabileceği, kazanabileceği ölçüdeydi. Başarı oranından da bu tespit edilecektir.

  Ülkemizde ikinci kez yapılan 23 Şubat 2014 tarihli Prim Ödeme Gün Sayısına Göre İş Güvenliği Uzmanlığı Sınıf Yükseltme Sınavı”na kimimiz ilk kez, kimimiz ise ikinci kez belge sınıfı yükseltmek için katıldık.

  Bu sınava hazırlanmak için:
  1- Yaklaşık 2.000 ila 2.500 TL karşılığında Eğitim Kurumlarından zorunlu ders aldık.
  2- Ülkemizin çeşitli illerinden, sınav için belirlenen şehirlere ulaşım ve konaklama masraflarımız oldu.
  3- Belge ve sınav ücretlerimizi yatırdık.
  4- Yaklaşık 7 ay süren hazırlık sürecimizde gece gündüz çalışarak 2 adet Kanunu, 63’ten fazla yönetmeliği öğrendik, çalıştık, hatta ezberledik.
  5- 1500 ila 3000 prim gününe sahip, yetişkin insanlar olarak, tüm bunları yaparken, ailelerimizin rızkından, onlara ayıracağımız zamanlardan feragat ederek, canla başla çalıştık.
  6- Ülkemizin geleceği, çalışanların sağlık ve güvenliği için hizmet eden, önemli neferler olacaktık.
  7- Çalışma performansımızı, öğrenme azmimizi kelimelere sığdırmamız mümkün değil.

  Tüm bunlara ragmen, 23 Şubat 2014 tarihinde yapılan sınava girdiğimizde, büyük bir şok yaşadık. Sınavda karşımıza çok uzun metinler, çeldirici yanıtlar, aylarca gece gündüz yaptığımız çalışmaları boşa çıkaracak ölçüde, anlaşılması zor, yanıtları neredeyse tuzağa benzeyen sorularla karşılaştık.

  Örnek verecek olursak bunlardan bir tanesi:
  ÖRNEK 1 A SINIFI: “Çalışanların Gürültü İle İlgili Risklerden Ko¬runmalarına Dair Yönetmelik’e göre aşağıdaki
  ifadelerden hangisi yanlıştır?
  A) En yüksek ses basıncı (Ptepe): C-frekans ağır¬lıklı anlık gürültü basıncının tepe değerini
  B) Maruziyet sınır değerleri: (LEX, 8 saat) = 87
  dB(C) veya (Ptepe) = 200 Pa [140 dB(C) re. 200
  1- iPa] P
  C) En yüksek maruziyet eylem değerleri: (LEX,
  8 saat) = 85 dB(A) veya (Ptepe) = 140 Pa [137 dB(C) re. 20 |jPa]
  D) En düşük maruziyet eylem değerleri: (LEX, 8 saat) = 80 dB(A) veya (Ptepe) = 112 Pa [135 dB(C) re. 20 jPa] (20 jPa referans alındığın¬da 135 dB (C) olarak hesaplanan değer)

  İDİ.

  resmi gazete Tarihi: 28.07.2013 resmi gazete Sayısı: 28721

  ÇALIŞANLARIN GÜRÜLTÜ İLE İLGİLİ RİSKLERDEN KORUNMALARINA DAİR YÖNETMELİK
  Maruziyet eylem değerleri ve maruziyet sınır değerleri
  MADDE 5 – (1) Bu Yönetmeliğin uygulanması bakımından, maruziyet eylem değerleri ve maruziyet sınır değerleri aşağıda verilmiştir:
  a) En düşük maruziyet eylem değerleri: (LEX, 8saat) = 80 dB(A) veya (Ptepe) = 112 Pa [135 dB(C) re. 20 µPa] (20 µPa referans alındığında 135 dB (C) olarak hesaplanan değer).
  b) En yüksek maruziyet eylem değerleri: (LEX, 8saat) = 85 dB(A) veya (Ptepe) = 140 Pa [137 dB(C) re. 20 µPa].
  c) Maruziyet sınır değerleri: (LEX, 8saat) = 87 dB(A) veya (Ptepe) = 200 Pa [140 dB(C) re. 20 µPa]

  Denilmektedir.. Ancak, görüleceği üzere, ilgili yönetmelikteki maruziyet değerleri bu şekilde verilmiş olmasına ragmen soruda verilen seçeneklerdeki yazı ve rakam kalabalığı “Bu resimde bulunan hatayı bulun” gibi, insanları saatlerce oyalayan şekillerde olduğu gibi, test tekniğiyle bağdaşmayan, sınav heyecanı, sınav psikolojik baskısıyla fark edilmesinin mümkün olmadığı şekilde yanıtın gizlenmiş, adeta bulunmasın diye rakamların arasına saklandığını gördük.

  Bu tarz bir soru, çalışanların gürültüden korunması hakkındaki çok önemli bir yönetmeliğin öğrenilip öğrenilmediğini test edecek bir soru olmadığı gibi, sınav anında bu şekilde bir rakam dizini ile karşılaşmak, hem süre kaybına, hem bundan sonra çözülmesi gereken sorular için moral bozukluğuna sebep olarak, başarı düzeyimizi tahmin edilemeyecek kadar düşürdü.

  Örnek 2 B Sınıfı) Aşağıdakilerden hangisi bu işyerinde bulunan tehlike kaynağı kapsamında
  değildir ?
  A) Amonyum nitrat, Potasyum nitrat
  B) İşyerinin tertip ve düzenli olmaması
  C) Lazer ile çalışan cihaz, el aletleri ya da diğer teknik aparatlar
  D) Yangın, bütün yangın söndürücülerin hazır bulundurulması
  B Sınıfı belgesi olan Emin Bey bir ‘diş Kliniği ve muayenahanesi’ne 1 Ocak 2012 tarihinden tibaren, iş güvenliği uzmanı olarak destek vermektedir.İşyerinde iki diş doktoru, iki diş teknisyeni (aynı zamanda biri destek elemanı), bir iletişim görevlisi ve birde hizmetli çalışmaktadır.Bu klinik 10 katlı bir sitenin giriş katındadır.1 Ocak 2013 tarihinde yapılan risk değerlednirmesi kapsamında yapılan risk analizinde , kontrol listesi ve matris yöntemi (mevcut kontrol önlemleri ve şiddeti sayısal değerler yerine yorumlarla yapılann risk değerlendirmesi) kulalnılmıştır.6 Ocak 2014 tarihli sabah saatlerinde röntgen cihazı kullanımı ile ilgili, işyerini ciddi bir şekilde etkileyebilecek potansiyelde , bir ramak kala olay gerçekleşmiştir.Emin Bey işverenle birlikte işyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörlerin ortadan kaldırılması için yapılması gerekli çalışmaları sürekli olarak takip etmektedir.’’ Paragrafına göre bu Sorunun cevaplandırılması istenmiştir.
  Amonyum nitrat potasyum nitratla tehlikesiz hale geldiği hiç bir kanun ya da yönetmelikte yazmadığı gibi kurslarda eğitimi verilmemekte tamamen kimya bilgisi olan kişilere hitap etmektedir ve ikisi de kimyasal madde olduğu için tehlike gibi görülmektedir. Bu nedenledir ki yangın başlı başına tehlike olduğu gibi tehlikeyi yok etmek için bütün yangın söndürücülerin bulundurulması tehlikenin riskini azalttığı için sınava giren uzmanları yanlış şıkka yönlendirmektedir.

  Sınavda sorulan bir çok sorunun hatalı olduğunu fark ettik, tespit ettik, ititraz süresi içerisinde ilgili soruların iptal edilmesi için itiraz dilekçelerimizi ulaştırdık.

  Ancak gördük ki, bizler çoğumuz bu sınavda barajı aşamıyor, yeterlilik alamıyoruz. sınav

  sonuçlarından başarı oranını tespit edebilirsiniz.

  Halbuki; bizler böyle bir uygulamayı haketmedik. Yukarıdaki dizinde görüleceği üzere, çok büyük emekler vererek sınava hazırlandık.

  Bazılarımızın bu sınava ikinci girişleri ve Bakanlığımız yükseltme hakkını sadece iki kez olarak bildirdi. Çeşitli nedenlerle kolay olmasına ragmen ilk sınavda başarısız olan arkadaşlarımız bu sınavda da başarısız olmaları halinde yükseltme haklarını kaybediyorlar.

  Ülkemizde sadece iki kez yapılan “Prim Ödeme Gün Sayısına Göre İş Güvenliği Uzmanlığı Sınıf Yükseltme Sınavlarından 21 Aralık 2013 tarihinde yapılan sınav ile, 23 Şubat 2014 tarihinde yapılan iki sınav arasındaki zorluk derecesinin kıyaslanmayacak ölçüde farklı olması, 23 Şubat 2014 tarihinde yapılan sınavda bir çoğumuzun geçme barajı olan 70 puanı alamayacak olması, bu dilekçeyi siz değerli Devlet Büyüklerimize yazma zorunluluğu doğurdu.

  Sadece üç ay once zorluk düzeyi daha kolay olan 21 Aralık 2013 sınavına girerek görevlerine başlayan arkadaşlarımız olmasına ragmen, aynı sınavın ikincisinde bu düzeyde zor soru tarzı ile karşılaşmış olmamızı insan haklarına aykırı buluyor, adaletin, hakkaniyetin tecelli etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

  Bilirkişiler tarafından 23 Şubat 2014 tarihinde yapılan son sınav içerisinde, 90 dakikada okunamayacak kadar uzun metinleri, hatalı soruları, hatalı cevapları, çeldirici demoralize edici tüm detayların tespit edilmesini istiyoruz.

  Ülkemize hak ettiğimiz şekilde İş Güvenliği Uzmanı olarak hizmet etmek istiyoruz.

  Bizlere inanan, güvenen, aylardır ders çalışmaktan yüzlerini unuttuğumuz çocuklarımız için bunu bilhassa istiyoruz. Çünkü böyle bir adaletsizlik onların da gelecek kaygılarına sebep olmakta, Ülkelerine olan inanç ve sevgilerini azaltmakta.

  Değerli büyüklerimiz, 23 Şubat 2014 “Prim Ödeme Gün Sayısına Göre İş Güvenliği Uzmanlığı Sınıf Yükseltme Sınavı”nın incelemesinin yapılması, hatalı soruların, hatta hataya sevk edecek tüm soruların iptal edilmesi, başarı oranına gore gerekirse çan eğrisi sistemiyle değerlendirmenin yapılması ya da geçme barajının düşürülmesi hususunu saygılarımızla sizlerden rica ediyor, Memleketimizin emek vermiş, çaba göstermiş evlatları olarak korunduğumuzu bilmek istiyoruz.

  Onbinlerce arkadaşımız adına saygılarımızla arz ederiz.


   
 2. Ahmet Yalcintas

  Ahmet Yalcintas TÜİSAG Üyesi

  Tebrik ederim... Gercekten mukemmel bir yazi olmus...

   
 3. süperman

  süperman TÜİSAG Üyesi

  Eminim bu yazıyı cumhurbaşkanı okur :D ya adam önüne gelen kanunu okumuyor :D

     

   
 4. Ahmet Yalcintas

  Ahmet Yalcintas TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, yapılacak iş son derece basit... Herhangi bir zarf veya mektup kullanmayacaksınız... Yukarda bir arkadaşımızın hazırlamış olduğu bu güzel yazıyı SADECE COPY-PASTE yaparak e-mail ile göndereceksiniz...
  Hazır böyle bir yazıyı dahi göndermekten bile imtina edeceksek söyleyecek bir şey yok bence...

   
  hatice442 ve AYHAN KURTULUŞ SOYDİNÇ bu yazıya teşekkür etti.
 5. başkan255

  başkan255 TÜİSAG Üyesi

  gönderdim inşallah amacına ulaşır.hazırlayan arkadaşa teşekkür ederim

     

   
  hatice442 bu yazıya teşekkür etti.
 6. BUL

  BUL TÜİSAG Üyesi

  Herkes göndermeli bence.

   
  hatice442 bu yazıya teşekkür etti.
 7. mmtgrcn

  mmtgrcn TÜİSAG Üyesi

  çaneğrisi olsun demiş yaa sınava giren herkes kazanmış sayılsın bari. b sınıfı a sınııfı uzman olmak isteyen o sınavdan başarılı olur. 21 aralık sınavı geldi geçti bir daha emsal sınav olmaz. 21 aralık sınavını baz alırsanız bundan sonra gireceğiniz hiçbir sınavı geçemezsiniz
   
  que bu yazıya teşekkür etti.
 8. AllisWell

  AllisWell TÜİSAG Üyesi

  a sınıfı başarı oranının %30 b sınıfı basarı oranının da%45 civarında olacagını dusunuyorum. eger bu sekılde olursa hernekadar sorular zor bıle olmus olsa sınavdan basarılı olunabılecek sevıyede oldugunu gosterır.buyuk tepkı alıcam belkı ama bence gereksız.   
  Neşe Yazıcı ve que bu yazıya teşekkür etti.
 9. Ahmet Yalcintas

  Ahmet Yalcintas TÜİSAG Üyesi     

   
 10. Ahmet Yalcintas

  Ahmet Yalcintas TÜİSAG Üyesi

  Bazi arkadaslarin salladigi sorular rastgelmis olmali ki %30 u munasip goruyorlar... Bu yuzden sorulan onca sacma sapan ve manasiz sorulari da herhalde iyi sallamis olmalilar ki bu konulara hic deginmemisler bile... Yani simdi bu arkadaslar A sinifi sorularinin gercekten makul oldugunu mu soyluyorlar acaba?   
 11. elif gülten koçak

  elif gülten koçak TÜİSAG Üyesi

 12. ilhanyavas

  ilhanyavas TÜİSAG Üyesi   
 13. xxxx

  xxxx TÜİSAG Üyesi

  sayın arkadaşlar,

  dünyanın hiç bir yerinde bir önceki sınav çok kolaydı bu çok zordu gibi bir durumun değerlendireleceğini sanmıyorum. Umarım istekleriniz olur ama bence meslekte gelişme konusunda daha çok zaman ayırmalısınız derim. bana kızacaksınız ama birisi kral çıplak demeli. boşuna umut etmemelisiniz.

  Saygılarımla
   
 14. chemistable

  chemistable TÜİSAG Üyesi

  Oldu olacak sınav zor die sınava girenlerin tamamı geçsin A ve B sınıfına geçiş sınavını başka nasıl olabilirdiki....

   
 15. chemistable

  chemistable TÜİSAG Üyesi

  Bence bu sınav yorum ve dikkat açısından yükselme sınavlarına uygun olan çok güzel bir sınavdı...   
 16. BUL

  BUL TÜİSAG Üyesi

  1 soru daha iptal..hadi bakalım hayırlısı..

   
 17. ilker1

  ilker1 TÜİSAG Üyesi

 18. irfanramazan

  irfanramazan TÜİSAG Üyesi   
 19. irfanramazan

  irfanramazan TÜİSAG Üyesi   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica