Haber A Ü'den Gençlere Iş Fırsatı - Antalya

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  A Ü'den Gençlere İş Fırsatı


  1.jpg

  AÜ Alanya Mühendislik Fakültesi’nde "İş Sağlığı ve Güvenliği Tezsiz Yüksek Lisans" eğitimi başlıyor.

  Akdeniz Üniversitesi (AÜ), iş güvenliği bilincini geliştirebilmek adına “İş Sağlığı ve Güvenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı” hazırladı. AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erkan ve AÜ Alanya Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aynur Kazaz’ın çalışmalarıyla AÜ Senatosu’nda “İş Sağlığı ve Güvenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı” kabul edilerek onaylanmak üzere Yüksek Öğretim Kurumu’na (YÖK) başvuruda bulunuldu. Başvurunun kabul edilmesi halinde Antalya merkez kampüs ve Alanya yerleşkesine Eylül 2014’den itibaren öğrenci alımı yapılacağını söyleyen AÜ Alanya Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kazaz, “Tezsiz yüksek lisans eğitimi toplam iki dönem sürecek olan 11 ders ve 1 projeden oluşuyor. Eylül ayında başlayacak olan programın Haziran ayında tamamlanması hedefleniyor.

  Çalışanların sağlık ve güvenliğinin en üst düzeyde sağlanarak korunması, son yıllarda önemi giderek artan konular arasında yer alıyor. Yaşanan elim kazalar sonrası yüzlerce çalışanımızın vefat etmesi veya engelli hale gelmesi, iş sağlığı ve güvenliği alanında yasal ve pratik düzenlemelerin iyileştirilmesi gereğini ortaya koydu. Yapılan yasal düzenlemeler, ülkemiz için yeni bir meslek dalı olan iş güvenliği uzmanlığının doğmasına vesile oldu. Kamu ve özel sektördeki her işletmede iş güvenliği uzmanları istihdam edilme zorunluluğu getirildi. Üniversitelerin 4 yıllık mühendislik fakültesi bölümleri mezunları ile fizik, kimya, biyoloji bölümleri mezunları ve teknik öğretmenler, bir ay süren teorik ve pratik eğitim aldıktan sonra, ÖSYM tarafından yılda 2 defa yapılan sınava girerek iş güvenliği uzmanı olabiliyor. Mesleğe yeni başlayacak olanlar ilk olarak C sınıfı uzman ehliyeti almaya hak kazanarak çalışmaya başlıyor. C sınıfı uzmanlar sadece az tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde çalışabiliyor. C sınıfı ehliyeti ile 3 yıl çalışanlar, yine sınavda başarılı olmak kaydı şartıyla B sınıfı uzman olabiliyor. B sınıfı uzmanlar az tehlikeli işletmelerin yanı sıra tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde de çalışabiliyor. 4 yıllık B sınıfı tecrübesinden sonra, A sınıfı uzman olunabiliyor. Son açıklanan rakamlara göre, Türkiye genelinde 75 bin C sınıfı, 6 bin 500 B sınıfı, 9 bin A sınıfı uzman ehliyetine sahip çalışan bulunuyor. Devletimiz iş güvenliği uzmanı olmak isteyen gençlere bir de kolaylık sağladı.

  İş güvenliği alanında tezli veya tezsiz yüksek lisans yapanlar, herhangi bir ek eğitim almadan direkt olarak B sınıfı uzmanlık sınavına girmeye hak kazanıyor. Özellikle A ve B sınıfı uzman ihtiyacının had safhada olduğu ülkemizde, bu durum üniversite mezunu gençler tarafından büyük bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Bu gençlere yardımcı olabilmek ve ülkemizde iş güvenliği bilincini geliştirebilmek adına AÜ üzerine düşen vazifeyi ifa etmek üzere 'İş Sağlığı ve Güvenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı' hazırladı" dedi.

  http://www.yenialanya.com/guncel/auden-genclere-is-firsati-h91732.html


   

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica