Haber A T B'den Üyelerine Ücretsiz Hijyen Eğitimi - Aydın

Konu, 'Eğitim Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  ATB'den Üyelerine Ücretsiz Hijyen Eğitimi

  1.jpg

  Aydın Ticaret Borsası (ATB), hijyen yönetmeliği kapsamında hijyen eğitimi alması zorunlu olan üyelerine ücretsiz olarak hijyen eğitimi verdi.

  Aydın Ticaret Borsası Toplantı Salonunda düzenlenen eğitime Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A. Bahri Erdel, Aydın Ticaret Borsası yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda borsa üyesi katıldı.

  2.jpg

  Hijyen Eğitimi Uzmanı Cenan Yıldız’ın Hijyen Yönetmeliği hakkında bilgi vermesiyle başlayan eğitimde kimlerin bu eğitimi alma zorunluluğu olduğunu da anlattı. Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve İç işleri Bakanlığı’nın birlikte karar alarak Hijyen Eğitimi Yönetmeliği’nin 5 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe girdiğini anımsatan Yıldız, bu eğitimin yönetmelik çıkmasının ardından bir yıl içinde alınması gerektiğini vurguladı. Hijyen eğitimi almayan kişilerin veya kuruluşların ağır cezalara maruz kalabileceğini de dile getiren Yıldız, halka açık halkla temas halinde olan herkesin bu eğitimleri almak zorunda olduğunu kaydetti. Aydın’da toplam 70 bin kişinin hijyen eğitimi alması gerektiğini ifade eden Yıldız, şu an itibariyle kendilerinin daha 6 bin kişiye ulaşabildiklerini öne sürdü.

  3.jpg

  Hijyeni içerik ve kapsam olarak değişik yönleriyle ele alan Hijyen Eğitimi Uzmanı Salih Arıbaş ise mikroorganizmaların özelliklerinden bahsetti. Mikroorganizmaların gözle görülemeyecek kadar küçük olduğunu ifade eden Arıbaş, mikroorganizmaların dakikalar içinde milyonlara ulaşabildiklerinin altını çizidi. Mikroorganizmaları insanların çok kolay bir şekilde yaydığını dikkat çeken Arıbaş, Türklerin birbirleri ile çok samimi olduğu için tokalaşarak ve öpüşerek çok kolay mikroorganizmaları yaydığını işaret etti. İşyerlerinde kullanılması gereken hijyen maddeleri ile ilgili de bilgiler veren Arıbaş, ellerin nasıl yıkanması gerektiğini de uygulamalı olarak gösterdi. Yapılan araştırmalara göre bizim toplumumuzda her 10 kişiden 6’sının tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkamadığı tespit edildiğini iddia eden Arıbaş, “Milletçe el yıkamayı zaman kaybı olarak görüyoruz. Mikroorganizmalar en çok kirli eller ve kirli sularla bulaşır. Mikroorganizmaların oluşması ve yaşaması için en uygun sıcaklık 5-63 derecedir. Aydın sıcak bir şehir olduğu için mikroorganizmalar daha kolay bulaşır” dedi.

  4.jpg

  Eğitim sonunda katılımcılara 20 sorudan oluşan hijyen konusunda sınav yapıldı ve başarılı olanlar hijyen eğitimi sertifikası almaya hak kazandı.

  Kaynak: IHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica