Soru A Sınıfına Yükselmede Isg Katip'e Bildirim Yeterli Mi?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında katran75 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. katran75

  katran75 TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar ben çok tehlikeli bir sınıfta çalışıyorum, b sınıfı ig uzmanıyım, bir OSGB den gelen a sınıfı uzman çalıştırıyoruz, bakanlığa bildirimim yapıldı, size şunu sormak istiyorum 4 yılsonra a sınıfına yükselmek için bu firmada yaptığım çalışmalarda kanıt göstermek gibi bir zorunluluk varmı yoksa isg katip e bildirim yetermi?
  bunu şu yüzden soruyorum bana yanlızca karar defterine imza attırıyor a sınıfı uzman mesela yıllık değerlendirme planına attırmadı gerek yok dedi eğitimleri zaten kafasına göre ayarlayıp kendi imzalıyor bunun gibi dökümanlarda da imza atmalımıyım?


   
 2. Zeyynep

  Zeyynep TÜİSAG Üyesi

  bu sorunuzun cevabını bende çok merak ediyorum!

   
 3. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  B sınıfı uzmanım diyorsun. Neden A sınıfı uzman ile çalışıyorsunuz peki. Sende bakabilirsin Çok Tehlikeli Sınıfa..

     

   
 4. katran75

  katran75 TÜİSAG Üyesi

  egemen_01 haklısınızda çok uzun mesele
  kabaca diyim şöyle birkaç şey söyliyim
  1-bu iş daha hiç gündemde değilken çalışılmaya başlanmıştı bu uzmanla (2011 de)
  2-aldığı ücret 400 tl
  3-ben bu firmada haftada 6 gün 08-16 arası tüm gün laboratuvarda çalışıyorum+iso9001 sistem sorumlusuyum (+ üretim müdürümüz olmadığı için üretime ait tüm raporlama istatistik çalışmalarıda dahil)
  4-diyceksinizki neden o zaman aldınız bu belgeyi!! patronum sağolsun tüm masraflar ona ait o gönderdi bende hayır demedim..

  yani bu yoğunlukta bu işyerinde tek başıma uzmanlık yapmam çok zor, + bunu yapsam bile ek ücret almayacağımdan ben sadece kendi işimi+diğer uzmanımızın verdiği bazı işleri yapıyorum

  umarım anlatabildim

   
 5. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Mesele anlaşılmıştır. Gelelim sizin sorunuza; mevzuat gereği B sınıfı belgeniz ile 4 yıl fiilen çalıştığınızı ispat etmeniz halinde A sınıfı uzmanlık için müraacaat yaparsınız diyor. ( hernekadar şuanki mevzuat bu şekilde diyorsa da seneye hatta 1 gün sonra bile bu mevzu hakkında ne değişiklik olur onun garantisini veremem) dolayısı ile sizin, şuan çalıştığınız firma ile İSG katipten sözleşme yapmanız gerekmektedir ki fiilen 4 yıl çalıştığınızı ispat edebilesiniz. Bu arada şunuda söyleyeyim sizin İSG katipten sözleşme yapmanız demek firmanızın İş Güvenliği Uzmanı olmanız demektir. dolayısı ile de İş Güv.Uzm.larının görev yetki ve sorumlulukları yönetmeliğine tabii olmanız anlamına gelmektedir. yani kısaca sorumluluk almış olmanız anlamı taşımaktadır. umarım açıklayıcı olmuştur. Selem/Saygılarımla.

     

   
  asistoli ve katran75 bu yazıya teşekkür etti.
 6. asistoli

  asistoli TÜİSAG Üyesi

  ::ok:: gayet net ve güzel bir açıklama.

   
 7. okan demirkol

  okan demirkol TÜİSAG Üyesi

  katıp yeterlıdır
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica