Tartışma : A Sınıfı Uzmanın Altında Sözleşmesiz C Sınıfı Uzmanın Sorumluluğu Nedir?

arzu_çelik

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
A sınıfı uzmanın altında görevlendirilen C sınıfı uzmanın yükümlülüğü nedir?
C sınıfı uzmanın sözleşmesi isg katip ile yoktur.
sadece şirket ile vardır.
A sınıfı uzmanın altında C sınıfı uzman görevlendirilebilir mi?
ölümlü veya uzuv kayıplı kaza yaşandığında sorumluluk dokumantasyon
hazırlayan saha işlerini halleden C de midir? yoksa A da mıdır.
çok saçma ama çok merak ettim :D

arzu_çelik

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Kaner

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
İskelerin kurulumu ve periyodik kontrolleri
ğ) Periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişi: Bu Yönetmelikte belirtilen iş ekipmanlarının teknik özelliklerinin gerektirdiği ve EK-III’te yer alan istisnalar saklı kalmak kaydıyla ilgili branşlardan mühendis, tekniker ve yüksek teknikerleri,

İskelede sorun olmasa sanırım iskele çökmezdi, veya iskeleye aşırı yük bindirilmeseydi çökme yaşanmazdı. Her iki durumda da C sınısı Uzmanın tutuklanmasına anlam veremedim. Teknik Nezaretçi ne güne duruyor. İşveren ve iskeleyi kuranlar ve aşırı yük bindirenler nerede?

Kaner

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bence C sınıfı uzman eğitimleri verip çalışanları uyarmış ise ve tutanak düzenleyip dosyaya koydu ise sorun olmaz ama hakim veya savcı iş müfettişi neyse ona karar verecek olan odur.

Ama C sınıfı uzmanı tutuklamak hukuksuz. Resmi gazetede yönetmelik açıkça yazıyor sorumluların kim olduğu ortada. 1 gün bile ceza evinde kalması haksızlık bence.

e-mine

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
şüphelinin kazanın meydana geldiği inşaatta iş güvenliği uzmanı olarak görev yapması nedeniyle kusurlu olduğu konusunda kuvvetli şüphenin bulunması nedeniyle tutuklanmasına karar verdi.

diye yazmış haber

Kaner

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yapı iskelesinde çökme değilde kemer takılmadığı için yüksekten düşme olayı yaşanmış olsa idi C sınıfı uzmanda suçlanabilirdi. Kemeleri dağıttın mı, eğitimini verdin mi, takıp takmadıklarını kontrol ettin mi diye sorulurdu. Ama mesele iskelenin çökmesi A sınıfı uzmanın sorumluluğu daha büyük ayrıca.

Kaner

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
şüphelinin kazanın meydana geldiği inşaatta iş güvenliği uzmanı olarak görev yapması nedeniyle kusurlu olduğu konusunda kuvvetli şüphenin bulunması nedeniyle tutuklanmasına karar verdi.

diye yazmış haber

Ben İstanbul Barosu CMK servisindeyim. Şüpheyle tutuklama verilemez. Demek ki tutuklanmayacağını düşünüp Avukat istemedi uzman arkadaş. İşverenin avukatı vardı belki duruşmaya bile gitmedi işveren. Bu sebeple hakim en zayıf halka kimse ona tutuklu yargılama verdi.

Bence İSG uzmanlarının hukuki alt yapıları çok zayıf, yasalar ve mevzuatlardan kaynaklı sorumluluklarından bi haber oldukları gibi, cezalardan nasıl korunacakları konusunda bilinçsizler. Bir birlik kurup uzmanların davalarını takip etmek gerek.

Moderatör tarafında düzenlendi:

arzu_çelik

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
kesinlikle biraz hukuk bilgimiz olması lazım biraz değil çok çok mevzuat bilgisi gerekli.. savcıların ig katipten haberi yok. aman sen sözleşmen var yok bakmıyor. orada kim var ise ona bakıyor. kim varsa onu tutukluyor ucu bucağı olmayan bu iş güvenliğinin kim neyden sotumlu nerden zarar gelir kimse bilmiyor. sadece isg uzmanın suçlu değil bence işveren de ilk amirler de bu durumdan pay çıkarmalıdır. önce insan hayatı vicdanı olmayan bu işi yapmasın lütfen :(

Kaner

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
kesinlikle biraz hukuk bilgimiz olması lazım biraz değil çok çok mevzuat bilgisi gerekli.. savcıların ig katipten haberi yok. aman sen sözleşmen var yok bakmıyor. orada kim var ise ona bakıyor. kim varsa onu tutukluyor ucu bucağı olmayan bu iş güvenliğinin kim neyden sotumlu nerden zarar gelir kimse bilmiyor. sadece isg uzmanın suçlu değil bence işveren de ilk amirler de bu durumdan pay çıkarmalıdır. önce insan hayatı vicdanı olmayan bu işi yapmasın lütfen :(

Düşün ki 24 saat vardiyalı çalışılan bir iş yerinde ölümlü bir kaza yaşandı. İSG uzmanı 7 gün 24 saat işçiyi takip edemez ki. İSG uzmanı gerekli eğitimleri verir. Risk analizlerini yapar, işverene önlemler aldırmak için direktif verir.

Ahmet Gökk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
217 saate kadar çalışma saati olan A sınıfı üzerine tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre 300 küsür sözleşme yapılabiliyor. Kanunen hiç bir sakıncası yok. Bakanlık demiyor ki sen bu 300 yere uçarak mı gidiyorsun hiç mi uyumuyorsun yemek yemiyorsun. İşin gereği tüm çok tehlikeli yerler A sınıf üzerinden yapıldığından bir kişi en fazla 40 yere gidebileceğinden ve 300 yere fiziki olarak gidemediğinden kalan yerler C lere paylaştırılıyor. Oraya giden, evraklarını hazırlayan C sınıf iş güvenliği uzmanları. Sorum şu “Yaptığı risk analizine, dökümantasyonlara C sadece kendi imza atarsa yeterli olur mu” ? A sınıfı uzmanın altında C sınıfı uzman görevlendirilebilir mi?. Konuyu bilen var mı

yunus öksüz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
217 saate kadar çalışma saati olan A sınıfı üzerine tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre 300 küsür sözleşme yapılabiliyor. Kanunen hiç bir sakıncası yok. Bakanlık demiyor ki sen bu 300 yere uçarak mı gidiyorsun hiç mi uyumuyorsun yemek yemiyorsun. İşin gereği tüm çok tehlikeli yerler A sınıf üzerinden yapıldığından bir kişi en fazla 40 yere gidebileceğinden ve 300 yere fiziki olarak gidemediğinden kalan yerler C lere paylaştırılıyor. Oraya giden, evraklarını hazırlayan C sınıf iş güvenliği uzmanları. Sorum şu “Yaptığı risk analizine, dökümantasyonlara C sadece kendi imza atarsa yeterli olur mu” ? A sınıfı uzmanın altında C sınıfı uzman görevlendirilebilir mi?. Konuyu bilen var mı
a sınıfı uzmanın tam süreli çalıştığı yerde c sınıfı uzman da tam süreli a sınıfı uzmanına yardımcı işlerde çalışabilir.ancak nihai sorumluluk a sınıfı uzmandadır imza yetkisi ve iş katip a sınıfı üzerinden olur ancak eğer tam zamanlı değilse zaten c sınıfı uzmanın hiç bir sorumluluğu olmaz

yunus öksüz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
A sınıfı uzmanın altında görevlendirilen C sınıfı uzmanın yükümlülüğü nedir?
C sınıfı uzmanın sözleşmesi isg katip ile yoktur.
sadece şirket ile vardır.
A sınıfı uzmanın altında C sınıfı uzman görevlendirilebilir mi?
ölümlü veya uzuv kayıplı kaza yaşandığında sorumluluk dokumantasyon
hazırlayan saha işlerini halleden C de midir? yoksa A da mıdır.
çok saçma ama çok merak ettim :D
ben a sınıfı altında inşaat ve mermer sektöründe çalışıyorum her şeyi ben yapıyorum ama imzalar a sınıfı uzmand tarafından yürüyor.dolayısıyla hiçbir resmi işlemde ben yokum dolayısıyla sorumlu olmam mantıken de hukuken de imkansız

arzu_çelik

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ben A sınıfı altında çalışıyorum kurula katılıyorum imza atıyorum. ama isg katip te sözleşmem yok
işe girişlerde eğitim veriyorum. bu ne kadar doğru
herhangi bir olayda beni bağlayacak olan şey nedir. işyeri ile yaptığım sözleşmemi yoksa isg katip mi
kafam çok karıştı :(

arzu_çelik

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar bende yerüstü maden işletmesinde A altında çalışyroum aynı sizin gibi işe giriş eğtimleri dökümantasyon şeyleri ben hazırlıyorum A sınıfı uzman ayd 4 kere geliyor isg katip de sözleşmem yok
ama savcıların isg katipten haberi yok zaten kim varsa toplayıp gidiyorlar . yani sözleşmeniz varmış yokmuş bakmıyor şirket sana yetki vermiş isg sorumlusu veya koordinatörsün ne farkeder sağına soluna iyi bak gez dolaş eğitimleri tamamla en önemlisi de döf aç işverene bildir. defteri yaz ve çalışanı uyar imza al en az 3 kişiden çalışanı da imza attır. sonra toolbox eğitimlerini tamamla :) çok zor çok işini iyi yaparsan hiç bişey olmaz arkadaşlar. bu işi yapıyorsak sorumluyuz ve kaçarı yok.

• Like
Tepkiler: que

Kaner

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)

Arkadaşlar bir uzmanın altında çalışmaz böyle bir sistem yok.
Ancak yönetmelik şöyle der ;

MADDE5 - (3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, en az bir iş güvenliği uzmanının işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.

Yani diyelim ki 12000 çalışanı olan çok tehlikeli bir işyerinde bir tam zamanlı A. Geriye kalan 200 kişi için C çalıştırabilir. Buradan çıkan sonuç şu A ve C iş paylaşımı yapıp planlama yapabilirler.

Ama tam zamanlı çalışması gereken C sınıfı uzman değil A sınıfı uzmandır.
Yönetmeliğin bu maddesini kullanarak A sınıfı arkadaşlar kurnazlık yapmakta kendilerine göre yontmaktalar.

1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.

2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.

3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika.”

Yani burada İşçi başına 12 dk. çalışacak sınıf A sınıfı arkadaştır. Her uzmanın aylık çalışabileceği maksimum saat yönetmelikte bellidir.

12 x İŞÇİ SAYISI = Bu rakam Aylık 200 saatin üzerine çıkıyorsa geriye kalan saat kadar saatlerde C sınıfı çalıştırılır.

Ama akıllı A sınıfı arkadaşlar Çok tehlikeli işlerde SÖZLEŞME YAPMA Yetkisini kullanıp sözleşme sonrasında diyelim ki 150 birçok işyeri ile sözleşme yapıyor. Bu iş yerlerinin hepsinde çalışacağı süreyi düşük gösteriyor diyelim ki 150 saat çalışması gerekirken 10 saat yazıyor kalan 140 saat içince C sınıfı uzmana devrediyor böylelikle yönetmeliğe uygun olmuş oluyor.

Ne oldu şimdi ? A sınıfı sözleşme aldı C sınıfı çalıştı. Oldu mu? Bana göre olması. A sınıfı o zaman Katip programında 200 iş yeri için sözleşme yapabilir mantığı doğmaz mı burada. Her iş yerine 1 saatten Ayda 200 iş yeri demek... Ohh kaza olunca Cezayı kim aldı C ? Neden çünkü C uzmanın işyerinde bulunduğu süre daha fazla. Parayı kazanan kim peki alan asıl sözleşme yapan.

Buyrun toprağa giden 3 işçinin ailesine anlatın şimdi yaptıklarınızı.
.

Kaner

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar bende yerüstü maden işletmesinde A altında çalışyroum aynı sizin gibi işe giriş eğtimleri dökümantasyon şeyleri ben hazırlıyorum A sınıfı uzman ayd 4 kere geliyor isg katip de sözleşmem yok
ama savcıların isg katipten haberi yok zaten kim varsa toplayıp gidiyorlar . yani sözleşmeniz varmış yokmuş bakmıyor şirket sana yetki vermiş isg sorumlusu veya koordinatörsün ne farkeder sağına soluna iyi bak gez dolaş eğitimleri tamamla en önemlisi de döf aç işverene bildir. defteri yaz ve çalışanı uyar imza al en az 3 kişiden çalışanı da imza attır. sonra toolbox eğitimlerini tamamla :) çok zor çok işini iyi yaparsan hiç bişey olmaz arkadaşlar. bu işi yapıyorsak sorumluyuz ve kaçarı yok.

A sınıfı sözleşme yapan arkadaşın şuan suç işliyor ve senide ortak ediyor. Yönetmelikte A sınıfı arkadaş çalışan işçi sayısı x 12 dk kadar orada bulunmak zorunda yetersiz kalırsa C sınıfı işçi çalıştırır işveren.. Yönetmeliği baştan sona okudum doğru değil yapılan ve kısa bir süre sonra büyük cezalar gelebilir 300 tane işyerine sözleşme yapıp C çalıştıran arkadaşlara.

Kaner

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
ben a sınıfı altında inşaat ve mermer sektöründe çalışıyorum her şeyi ben yapıyorum ama imzalar a sınıfı uzmand tarafından yürüyor.dolayısıyla hiçbir resmi işlemde ben yokum dolayısıyla sorumlu olmam mantıken de hukuken de imkansız

Böyle diyen C sınıfı Tekstil Mühendisi Arkadaş aynı savunmayı yaptı mahkemede ve cezaevinde şuanda.

O işveren sana maaş veriyorsa orada bulunup önlem alması gereken sensin der mahkeme. Öncelikle A sınıfı imza atar C sınıfı çalışır algısı ne güzelde oluşmuş zihinlerde.

Kaner

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bir tane Form 'da isminlerini vermeyeyim A Sınıfı arkadaşlar muhabbet ediyor.

+ Yeni saatler gelmiş :)
- Evet baya fazla :)
+ Güzel

İlk bakışta bunlar ne diyor yeni saatler gelmiş filan ne demek istiyor diye düşünürken.. Olayın arka yüzünü öğrenmek çokta fazla sürmedi.
A sınıfı bazı arkadaşlar C ve B leri Saat olarak görüyor. Çalıştıracağı, süre tamamlayacak saatler.
Arkadaşlar lütfen dikkat edin kimse kimseyi çalıştırmıyor işveren hepinizi çalıştırıyor ve siz işverene değil İşçiye karşı sorumlusunuz. Yaşanabilecek kaza ve kayıpları görüp lütfen işinizi ciddiye alarak yapın. Süreleriniz yetmiyorsa sözleşme yapmayın. Herşey para demek değil cezaevinde yeme içme ücretsiz bilesiniz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.