Soru : A Sınıfı Uzmanın, Alt Ataması Olan C Sınıfı Uzman Onaylı Deftere Yazı Yazma Hakkı Var Mıdır?

Aykut Gümüş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar Merhaba,

A sınıfı uzmanın atamalı olduğu bir işte, C sınıfı Uzman yanına atanmıştır. Bu süreçte A sınıfı uzmanın Onaylı deftere yazı yazma hakkının olduğunu biliyorum. Fakat yanında atamalı C sınıfı uzmanın onaylı deftere yazı yazma hakkı var mıdır ? Yasal süreç nasıl ilerlemektedir. ?

C sınıfı uzmanın onaylı deftere yazma yetkisi ihtimali yok ise ; karşılaştığı tespit ve önerileri, A sınıfı uzmana hangi yoldan iletmesi makuldür?

Şirket E-postası, WhatApp, Dilekçe vs gibi. yazılı durumlardan hangilerini kullanmak gerekir?

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Merhaba,

A sınıfı uzmanın atamalı olduğu bir işte, C sınıfı Uzman yanına atanmıştır. Bu süreçte A sınıfı uzmanın Onaylı deftere yazı yazma hakkının olduğunu biliyorum. Fakat yanında atamalı C sınıfı uzmanın onaylı deftere yazı yazma hakkı var mıdır ? Yasal süreç nasıl ilerlemektedir. ?

C sınıfı uzmanın onaylı deftere yazma yetkisi ihtimali yok ise ; karşılaştığı tespit ve önerileri, A sınıfı uzmana hangi yoldan iletmesi makuldür?

Şirket E-postası, WhatApp, Dilekçe vs gibi. yazılı durumlardan hangilerini kullanmak gerekir?

Merhaba Aykut Bey,

İş yerine ataması yapılan, her İş güvenliği Uzmanı ve her İş yeri Hekimi Onaylı deftere gördükleri eksik ve kusurları belirtebilir, tespitlerini yazabilir.
Sanırım bu cevap 3 sorunuza da ışık tutacaktır. Şimdi peki bu hangi yönetmeliğe dayanıyor diye sorarsanız da;
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

İş güvenliği uzmanlarının yükümlülükleri

MADDE 11(4) İş güvenliği uzmanı, görevlendirildiği işyerinde yapılan çalışmalara ilişkin tespit ve tavsiyeleri ile 9 uncu maddede belirtilen hususlara ait faaliyetlerini, işyeri hekimi ile birlikte yapılan çalışmaları ve gerekli gördüğü diğer hususları onaylı deftere yazar.

İyi çalışmalar dilerim.

tolgahan kutlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Öyle bile olsa ben yazmanızı tavsiye etmem.deftere yazdığınız durumda o ihlalin yükümlülüğünü üzerinize almış oluyorsunuz.(ihlali gideremediğinizi düşünün)Bence durumu yazılı olarak üstünüz olan a sertifikalı isg uzmanına bildirin.Zaten isg katip üzerinde ataması olup da bide kaymağını yiyen a sertifikalı arkadaş varken neden sıkıntıları paylaşmak istesin ki insan.Ne kadar ekmek o kadar köfte misali.

tolgahan kutlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Öyle bile olsa ben yazmanızı tavsiye etmem.deftere yazdığınız durumda o ihlalin yükümlülüğünü üzerinize almış oluyorsunuz.(ihlali gideremediğinizi düşünün)Bence durumu yazılı olarak üstünüz olan a sertifikalı isg uzmanına bildirin.Zaten isg katip üzerinde ataması olup da bide kaymağını yiyen a sertifikalı arkadaş varken neden sıkıntıları paylaşmak istesin ki insan.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Özlem Akarlı

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Siz mail ile günlük saha turu / yapılan çalışmalar vb içerikli o gün içinde yaptığınız çalışmaları, isg açısından eksiklikleri vb dosya ile günlük a sınıfı uzman ile paylaşınız.
Yönetmelikte böyle bir ayırım yok siz de yazabilirsiniz ama ben de ataması olan a sınıfı uzmanın yazması taraftarıyım. Ama siz mutlaka A sınıfa ve işverene gönderdiğiniz mail, saha turu , dosya vb saklayınız. Kolay gelsin.

Atilla Ceylan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Öyle bile olsa ben yazmanızı tavsiye etmem.deftere yazdığınız durumda o ihlalin yükümlülüğünü üzerinize almış oluyorsunuz.(ihlali gideremediğinizi düşünün)Bence durumu yazılı olarak üstünüz olan a sertifikalı isg uzmanına bildirin.Zaten isg katip üzerinde ataması olup da bide kaymağını yiyen a sertifikalı arkadaş varken neden sıkıntıları paylaşmak istesin ki insan.Ne kadar ekmek o kadar köfte misali.
Arkadaşım mevzuatın gerekleri yerine getirilmelidir. Ataması olan iş güvenliği uzmanları onaylı deftere tespit ve önerilerini yazmakla yükümlüdür. İnsanlara yanlış tavsiyelerde bulunmayın. İhlalin yükümlülüğünü üzerine almakta ne demek? İsg mevzuatını öğrenmeniz gerekir.

• Like
Tepkiler: sas
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.