A Sınıfı Isg Uzmanı Çalışma Alanları Ve Ücretleri

cetinkayacengiz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yaptığı işin farkında olanlara değil zaten lafım. Ama tehlikenin farkında olmayan tecrübesiz İGU çok olacak. Bu kişilerin tecrübesizlikten dolayı ucuza satma ihtimalleri var. Onlar dikkat etsin diyorum.
Yükseltme sınavına giren herkessin C sınıfı belgesi var ve belli bir prim gününü doldurmuş insanlar bence bu kişiler bu kadar tecrübesiz olamaz bu işin içinde olup riskleri ve fiyatları bilen insanlar.

fimrek

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Var tabi, ama benim çevremde belgeyi almış ama hiç çalışmamış A sınıfı hakkı verilince de belge alıp, maaşı yüksek olacak diye çalışmayı düşünen çok var.

cem terziyan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar bazı rakamlar telaffuz ediliyor ama neye göre bunlar anlamadım tam zamanlı mı ? yarı zamanlı mı ? kişi sayısı ? saat ? belli değil.benim fikrim bir A sınıfı saati 400-500 TL 'den aşağı çalışmamalı.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar bazı rakamlar telaffuz ediliyor ama neye göre bunlar anlamadım tam zamanlı mı ? yarı zamanlı mı ? kişi sayısı ? saat ? belli değil.benim fikrim bir A sınıfı saati 400-500 TL 'den aşağı çalışmamalı.
Yani bu arkadaş tam zamanlı ise maaşı 180*450=81 000 veya 217*450=97 650 Türk Lirası olmalı diyorsunuz, yanılıyor muyum?

cem terziyan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Yani bu arkadaş tam zamanlı ise maaşı 180*450=81 000 veya 217*450=97 650 Türk Lirası olmalı diyorsunuz, yanılıyor muyum?
ben zaten çalısıyorum 32 saatim var A sınıfı uzmanlık yapabileceğim bu da yaklaşık haftada 1 gün eder , o kadar riske gireceksem , sertifikamı kullanacaksam işin açığı 15-20 bin tl den aşağı istemem yapmam da herkesin düşüncesi kendini bağlar tabi.yorum yapan arkadaşlar yasal sorumluluk ne demek bilmiyor sanırım adamın özür dilerim anasını ağlatırlar mahkemede.10 yıllık mühendisim zaten ben o bahsedilen ücretleri ayda en az 2 mislini kazanıyorum , mesleki bilgime de tecrübeme de güvenirim ister istemez yıllardır da ISG uzmanlığı yapmasak da bu işin içindeyiz.

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Diyorlarki A sınıfı uzman arttı ve B ler de A lara bakabiliyor. Kim ne yaparsa yapsın. Biri boğazdan kendini attı diye ben de mi atacağım. A ve B uzman sayısı arttıysa çok daha fazla kanun kapsamındaki şirket sayısı arttı. Yani sınavdan önceki fiyatlar bırakın düşmeyi artacak bile.
Ben C den A oldum. C iken osgb ler yüzüme bakmıyordu, 1500 tl teklif etmişlerdi tabiki çalışmadım. Aynı şey şimdi de geçerli. Saatliğine 150 tl dediler kabul etmedim. Ve çok ısrar ettiler. İsterse iki yüzbin A sınıfı uzman olsun, tehlike tehlikedir, risk riskdir, uzman sayısının artması yada azalması riski azaltmaz. Bu nedenle kimin hangi fiyata çalıştığının önemi yok. Birileri gidip tam zamanlı 10000 tl ye çalışıyor diye ben de bu rakamlara düşmek zorunda değilim. Fiyat önemsiz bir konu. Önemli olan mesleki sigorta. Bu inanılmaz önemli. Asıl bu konuda ne yapabiliriz, onu düşünmemiz lazım. Mesleki sigorta yaptırmadan da başlamayı düşünmüyorum. Bu konuda beni yönlendirirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Bir derneğe de üye olmanın faydalı olduğunu düşünüyorum.
-haklarımızı arayacak
-kaypak olmayacak
-sadece aidat ile ilgilenmeyecek
Piyasada kaç tane dernek var? İsimleri nelerdir? Şimdiye kadar hangi başarılara imza attılar? Tüm bilgilere ihtiyacım var, bilgiler ışığında üye olmayı düşünüyorum. Körü körüne bir üyelik olmasın istiyorum.

Mete Tanören

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Yükseltme sınavına giren herkessin C sınıfı belgesi var ve belli bir prim gününü doldurmuş insanlar bence bu kişiler bu kadar tecrübesiz olamaz bu işin içinde olup riskleri ve fiyatları bilen insanlar.
Alakası yok. Mühendis olup da bankada çalışanlar da oluyor. SGK primi ne iş yaptığına bakmaz ki? Mühendislik tecrübesi olmayan bu tür çalışanlar C olup hemen A olacak bu olacak iş mi?

Erman Bağcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bu güne kadar konuştuğum birkaç uzman abimizin (onlara sorduğumda) söylevleri şu şekilde;
"aldıkları ücretler ortalama Saatlik 100 Lira civarı"
yeni uzmanlar ile beraber piyasalarının düşebileceği konusuna gelince de 3-4 kişiden ayrı ayrı aynı yorumu aldım
"Biz yeni gelecek olanlara nazaran daha tecrübeli olduğumuz için fiyatlarımızda bir azalma meydana gelmez biz aldığımız yükün farkındayız onlarla çalışmak isteyen işverenler çalışır zaten piyasa büyük uzman az dalgalanma sonrası tekrar sorumluluğun farkına vardıklarında yükselecektir."
diyorlar

serkan çağlar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşım fiyatlarla alakalı belirlenmiş bir rakam yok.Bence acele etmeden süzerek bizler için en optimum olanı aramak ve bulmak lazım.Bunun içinde elbette ki maaş olacak ama çalışma şartları, iş verenin sizin sunacağınız hizmete bakışı ,iş yerinin mevcut durumu(Özellikle isg açısından)gibi parametreleri iyi değerlendirmek lazım.Aksi taktirde 2. perde çok elim olabilir bizler açısından,zira bir iş kazası olduğunda sorgusuz sualsiz uzman arkadaşlar içeriye alınmakta.
Para meselesi dediğim gibi önemli ama şimdi piyasayı çok düşerecek parazitler çıkacaklar, o yüzden net birşey demek doğru olmaz.Ama şu şekilde bir skala olabilir:
1-Çok tehlikeli bir işyerinde hizmet edilecek saat başına 500-800 tl (Çok önemli not: bunlar asla uygulamayı düşündüğüm fiyatlar değil henüz düşünmedim)
2-Tehlikeli işyerinde; çalışılacak saat başına 250-400
3-Az tehlikeli iş yerinde; çalışılacak saat başına 100-200
bunlar asla asıl değil lütfen yanlış anlaşılmasın sadece cevap yazarken hiç bir hesap yapmadan yazdığı rakamlar.
Ben demir çelik fabrikasında çalışıyorum. 560 kişi çalışıyor. 560 kişi*12 dakika = 6720 dakika = 112 saat
senin verdiğin fiyatın en tabanını alalım. 500 tl * 112 saat = 56.000 tl eski parayla 56 milyar. Tamam düşünmeden yazmışsın da gel şu verdiğin rakamlardan 1 sıfır atıp orta yolu bulalım

cem terziyan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar bu rakamları ben sürekli çalışma için yazmadım , tam zamanlı için yazmadım örneğin 40 işci x12 dakika = 480 dk 8 saat yapar yani 1 gün bunun için dedim 500 -800 TL diye yani günlük olarak söylemek istemiştim ama yanlış yazmışım özür dilerim

infra

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Hayallerde yaşamayın lütfen. Bu sınavla A sınıfı ve B sınıfı uzman sayısı onlarca kat arttı. Tam sayısını bilen yazsın lütfen.
Dün alınan paralar ile yarın alınacak paralar arasında uçurum olacaktır. Piyasadaki üç beş A sınıfına yokluktan servet ödeniyordu. Böyle bir zorunluluk kalmadı.

cem terziyan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Bu güne kadar konuştuğum birkaç uzman abimizin (onlara sorduğumda) söylevleri şu şekilde;

yeni uzmanlar ile beraber piyasalarının düşebileceği konusuna gelince de 3-4 kişiden ayrı ayrı aynı yorumu aldım

diyorlar
Kesinlikle katılıyorum saati 100 TL 'den aşağı olmamalı zaten , piyasa kısa sürede kendini toparlayacaktır allah göstermesin tabiki ama 1-2 iş kazası yaşanıp ölümler olunca ISG uzmanları içeri girince piyasa da kısa sürede toparlanacaktır.

turgut berber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
A*sınıfı saati-60-100 TL arası olabilir..işçi sayısına göre ayarlamak lazım..işverenide düşünmek lazım..en önemlisi işveren iş güven

mustafa ATLIOGLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bugun o tebliğ iptal oldu . resmi gazeteye bakınıza

A sınıfı uzman yönetmelikte de belirtildiği gibi tüm tehlike sınıfında bulunan iş kollarına bakabilir.Bundan önceki düzenleme sektörel bazlı idi yani:Bir meslekte 750 günü olan uzmanın kendi mesleğiyle alakalı işlerde tehlike sınıfına bakılmaksızın uzmanlık yapabileceği şeklindeydi ve iptal edidi.Kolay gelsin.
n

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
2014 ağustosunda yapılacak 3 sınavda yaklaşık 45000 B ,45000 A sertifikalı uzman piyasaya çıkacak
inşallah denilenler gibi ücretleri düşürmezler:)

Ayal

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
yani anlamı nedir biraz açıklarsanız ?
O bahsedilen tebliğ iptal olalı aylar oldu. Onun üzerine bu yükseltme sınavı ile ilgili düzenleme yapıldı. Hem bu işte olup hem de gelişmeleri aylarca geriden takip etmek oldukça ilginç. Tehlikeleri ve risklerini de böyle geriden takip edersek işimiz var demektir.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yani anlamı nedir biraz açıklarsanız ?
O tebliğ ölü bir tebliğ idi 19 Ağustos itibari ile. Sadece resmiyette bir mevzuat prosedürle gelir, prosedür ile gider. Yapılanda gidiş prosedürüdür. Zaten gerekte kalmamıştır. Zira kanuna eklenen geçici madde ile sınıf yükseltme imkanı getirilmiştir.

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
A sınıfı uzmanın saati 150-200 tl arası (sektöre göre değişebilir)
B sınıfı uzmanın saati 130-170 tl arası
C sınıfı uzmanın saati 90-130 tl arası
bence ideal ve zaten piyasada bu şekilde işlemektedir
Burada bir çok osgb sahibi var ve piyasayı kırmanın peşinde nede olsa 1500 tl ye c sınıfı uzman buluyum tehlikeli sınıfta 40 saatini kullansam dahi 4000 tl para eder bu onun giderleri desek bunun üstüne uzmanlık yapacağı her saat osgb için kara geçmek demektir ve bunuda artık ne koparırsam mantığı ile saati 100 tlden değil 90 dan 80 den bile işi bağlamaktadır.
yani aslında bence osgbde çalışan değerli uzman arkadaşlarım maaşları 1500 değilde 2500 olsa dahi aynı tempo ve aynı işte çalışacaksınız sadece olacak olan osgbler saatlik fiyatlarını bu kadar düşüremeyecekler

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.