A Sınıfı Isg Uzmanı Çalışma Alanları Ve Ücretleri

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında cem terziyan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar tam zamanlı olarak bir firmada makina mühendisi olarak çalışıyorum , son sınavda muhtemelen başarılı olup A SINIFI uzman olacağım bazı sorularım var yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1.haftada 1 günümü boşaltabiliyorum normal olarak çalıştığım için a sınıfı uzman olarak kısmi zamanlı kaç saat çalışabilirim farklı firmalar ile sözleşme yapıp.

  2.A sınıfı ücretler nasıl , neye göre belirleniyor , özellikle tavsiye ettiğiniz sektör varmıdır(çok tehlikeli sınıfda olup ücreti sorun yapmayacak) ?

  3.Tam zamanlı A sınıfı uzman olarak çalışılırsa aylık maaşlar ne düzeyde ?

  4.bir OSGB ile anlaşmak mı sizce daha mantıklı ? osgbler a sınıfı uzmanlara ne kadar ödüyor ?

  Bilgi verir , paylaşırsanız çok sevinirim.şimdiden çok teşekkürler.


   
 2. AYDIN YILMAZ

  AYDIN YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  Benim merak ettiğim de şu; birkaç ay önce tehlike sınıfları tebliği çıkmıştı c yi a yapmak için miydi, hala geçerli mi.. şundan soruyorum. bir A belgesi olan tüm tehlike sınıflarına ve TÜM İŞ KOLLARINA bakabiliyor mu? meslek ayrımı var mı? örneğin bir inşaat işine A belgeye sahip bir kimyacı bakabilir mi? SİZCE ...

   
 3. Resul Akdeniz

  Resul Akdeniz TÜİSAG Üyesi

  A sınıfı uzman yönetmelikte de belirtildiği gibi tüm tehlike sınıfında bulunan iş kollarına bakabilir.Bundan önceki düzenleme sektörel bazlı idi yani:Bir meslekte 750 günü olan uzmanın kendi mesleğiyle alakalı işlerde tehlike sınıfına bakılmaksızın uzmanlık yapabileceği şeklindeydi ve iptal edidi.Kolay gelsin.

     

   
 4. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi

  Evet A sınıfı tüm iş yerlerine bakabiliyor ve resul bey doğru.ücretler konusunda farklı rakamlar talep ediliyor kafam karıştı A sınıfı ile ilgili.

   
 5. Resul Akdeniz

  Resul Akdeniz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım fiyatlarla alakalı belirlenmiş bir rakam yok.Bence acele etmeden süzerek bizler için en optimum olanı aramak ve bulmak lazım.Bunun içinde elbette ki maaş olacak ama çalışma şartları, iş verenin sizin sunacağınız hizmete bakışı ,iş yerinin mevcut durumu(Özellikle isg açısından)gibi parametreleri iyi değerlendirmek lazım.Aksi taktirde 2. perde çok elim olabilir bizler açısından,zira bir iş kazası olduğunda sorgusuz sualsiz uzman arkadaşlar içeriye alınmakta.
  Para meselesi dediğim gibi önemli ama şimdi piyasayı çok düşerecek parazitler çıkacaklar, o yüzden net birşey demek doğru olmaz.Ama şu şekilde bir skala olabilir:
  1-Çok tehlikeli bir işyerinde hizmet edilecek saat başına 500-800 tl (Çok önemli not: bunlar asla uygulamayı düşündüğüm fiyatlar değil henüz düşünmedim)
  2-Tehlikeli işyerinde; çalışılacak saat başına 250-400
  3-Az tehlikeli iş yerinde; çalışılacak saat başına 100-200
  bunlar asla asıl değil lütfen yanlış anlaşılmasın sadece cevap yazarken hiç bir hesap yapmadan yazdığı rakamlar.

     

   
 6. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba Resul Bey, bu rakam aralıklarının ortalamasının 5' te birinden fazla alanı hiç duymadım.

   
 7. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler rakamlar için ve fikirleriniz için , bana normal geldi yani çalışılabilecek rakamlar , OSGB müdürlüğü yapan bir arkadaşla konuştum burada yazmıyacağım rakamları ama komik rakamlar söyledi.hiç risk almaya da çalışmaya da değmez diye düşündüm işin açığı
   
 8. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi

  Resul Bey teşekkür ederim yorum yaptığınız için ama bir adam a sınıfı olmussa birazcık zeki demektir ve de yaklaşık 10 senelik bir mühendsilik tecrübesi var demektir çok basit bir çıkarımla.bu şartlarda 10 sene deneyimli ve işini yapan bir mühendis zaten piyasada 7-8 bin tl den aşağıya çalışmaz.saati 3-5 kurusa bir de isg uzmanlığı yapmasına bence gerek yok   
 9. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Cem Bey paylaşmanız fikir açısından iyidir. Tercihler her zaman bireyseldir. Herkesin kendine göre bir hesabı var. Muhtemelen arkadaşınız tam zamanlı A sınıfı için 10000 ile 20000 aralığını vermiştir:)

     

   
 10. Resul Akdeniz

  Resul Akdeniz TÜİSAG Üyesi

  Dediğim gibi hesaplanmış rakamlar değil ama;A sınıfı uzman bir arkadaş maaş hesabı yaparken dikkat etmesi gereken en önemli husus yönetmelikte yazan ''Çalışanın ölümü yada maluliyetiyle sonuçlanan iş kazasında ihmali bulunan uzmanın belgesi altı ay süreyle askıya alınır'' Burada ihmali bulunan diyor;ama bir iş kazası varsa ve eğer uzman görevliyse ilk kurban uzmandır.Demek istediğim 6 ay çalışmadan geçimini sağlayabilecek,hapse girmesi söz konusudur bunu göz önünde bulunduracak,ihmal olduğuna göre tazminat davalarıyla ve muhtemelen tazminat ödemeleriyle karşılaşacak vs vs.Arkadaşlar hepinize bol kazançlı kazasız belasız hayırlı günler dilerim.   
 11. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi

  Tam zamanlı sormadım ben saatini sordum dediğim gibi rakam bahsetmeyeyim komik şeyler söyledi.İşin aslı tam zamanlı ben çalışmayı kesinlikle düşünmem isterse 20-30 kaç olursa olsun, böyle bir devlet anlayışının olduğu yerde mevcut işimi makina mühendisliğini bırakıp isg uzmanı olarak tam zamanlı çalışmam gördüğünüz gibi yasayı ertelediler, aynı gün yönetmelik çıkarıp aynı gün torba yasayla , yasayı erteleyen sanırım sadece türkiyedir.Böyle bir devlet anlayışında devlete güvenip işimi değiştirmeyi düşünmem hayalperest değilim :))   
  emreemre bu yazıya teşekkür etti.
 12. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

  a sayısıda artacak fiyatlar düşecek emekli mhendis olan a lar üzülecek

   
 13. Mustafa Yıldırım

  Mustafa Yıldırım TÜİSAG Üyesi

  şubat ayı için iyimser düşünerek tahmini uzman maaşları C sınıfı = 1500 B sınıfı=2500 A sınıfı (ki Bolsada olur diye düşünecek işveren B bulamazsa A lara önce B maaşı önerecek olmadı 3500) Böyle olması gerektiği gibi anlaşılmasın bu mesaj ama büyük ihtimalle böyle olacak.
   
 14. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  fiyatları düşüren başına bir olay geldiğinde bedavaya gider içerde yatar.
  tecrübeli olanlar bilir adliye koridorlarında ter dökmeyi zaten 2 yıla kalmaz herkes anlayacak ,uzmanlar içeri girmeye başlayınca.

   
 15. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  Daha Önce Mahkemeye İfade İçin Çağırılan İş Güvenliği Uzmanları da tutuklanmaya Başlandı...
  Kursad E.Field Compliance Coordinator

  İş kazalarında tutuklanan kişiler arasına iş güvenliği uzmanları veya mühendisleri de girmeye başladı ki,bu tutuklamalar ileride emsal teşkil edecektir.Özellikle işverenin tüm sorumluluğu ve yükümlülüğünü iş güvenliği uzmanı veya mühendislerinin üzerine atması olası tutuklamaları da berberinde getirecektir.Mahkeme kararınca alınan bu hapis kararları da ayrıca ileride meydana gelebilecek ölümlü iş kazalarında emsal teşkil edecek ve iş güvenliği uzmanları suçlu olarak gösterilecektir.
  Bu konuda almamız gereken aksiyonları paylaşmak faydalı olacaktır diye düşünüyorum.
  (Görev tanımı,sözleşme,yasal gereklilikler,risk analizleri,sözlü yerine yazılı uyarılar vb.)

  [​IMG]
  Köprü Barajı iş güvenliği sorumlusu tutuklandısamanyoluhaber.com
  Adana'nın Kozan ilçesindeki Gökdere Köprü Barajı derivasyon tüneli kapağının patlaması sonucu 4 işçinin ölümü, 6 işçinin kaybolmasıyla ilgili soruşturma kapsamında, Gökdere Köprü Barajı iş güvenliği sorumlusu da tutuklandı.

  Akçansa Çimento İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Selçuk Özdemir, iş kazalarında hukuksal yaptırımın iş sağlığı ve güvenliği uzmanına uygulandığını belirterek, 2012 yılı itibari ile 27 iş güvenliği uzmanının cezaevinde bulunduğunu söyledi.
  Özdemir, DENETEAM Uluslararası Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş. tarafından İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “İş Sağlığı ve Güvenliğinde Son Yasal Düzenlemeler ve Uygulamalar” konulu panelde yaptığı konuşmada, kazayı kanunların değil, inancın engelleyeceğini belirtti.
  Katılımcılara her türlü ekipmanlarını Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite olmuş kuruluşlara kontrol ettirmelerine özen göstermesini tavsiye eden Özdemir, bunun kanuni bir zorunluluk olmadığını, ancak iş kazalarını önlemede büyük önem taşıdığını ifade etti.
  Özdemir, her yıl pek çok sayıda iş kazası yaşandığına dikkat çekerek, "Devlet bu konuda hukuksal yaptırımı iş sağlığı ve güvenliği uzmanına uygulamaktadır. Son verilere göre 2012 yılı itibari ile 27 iş güvenliği uzmanı cezaevinde bulunmaktadır" dedi.   
 16. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi

  aynen katılıyorum sorumluluk almak , iyi düşünülmesi bir olgu çok arkadaşım var teknik problemlerden dolayı 5-10 yıl ağır cezada yargılanmış özellikle elektrik mühendisleri.

   
 17. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  Hele ki yeni kanun gereği 50 ve altı tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde uzman zorunluluğu yeni devreye giriyor.zaten kazalarında %80 'i 50 ve aşağısı işyerlerinde meyadana geldiği düşünülürse .Acıda olsa 2 yıl sonra tutuklanan iş güvenliği uzmanı sayısı 500-1000 leri bulur .Bu yüzden işimizi çok iyi yapmalı ve mesleği itibarsızlaştırmayacak ücretlerle çalışılmalıdır.

   
 18. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi

  örneğin diyelim ki bir yerin kısmı süreli uzmanlığını yapıyorsun diyelim ki saati 200 tl alıyorsun , ancak gider gelir imza atar yasal yükümlülüklerini yerine getirirsin saatin dolduğunda 1 dk bile fazladan durmassın.Ama 500-600 tl alıyorsam ,gece evde uyumam o iş yeri ve faaliyetleri , makinaları , riskleri , önlemleri...vb araştırırım makale tez bilgi araştırırım.saatim mi dolmuş önemli değil ücrete tabi olmadan 2 saat daha fazla kalırım , teknik muayenelerde başında dururrum...vb tüm bunlar işten aldığın zevk ve haz ile ilgili doğal olarak para ile yani.

   
 19. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  Haberde ki iş güvenliği uzmanının savunmasına dikkat edelim.İşini güzel bir şekilde yaptığını söyliyor.Eğer öyle ise yakın zamanda suçsuz bulunur.  Esenyurt’ta alışveriş merkezi inşaatı şantiyesindeki çadırlarda çıkan ve 11 işçinin hayatını kaybettiği yangına ilişkin mahkemeye sevk edilen 11 kişiden 6′sı tutuklandı.

  Tutuklanan 6 kişi Metris Cezaevine gönderildi.

  Büyükçekmece Nöbetçi 2. Sulh Ceza Mahkemesince ifadeleri alınan şüphelilerden Kayı İnşaat Şantiye Şefi mimar Erdal Gümüş, inşaat alanının belli bir bölümünden sorumlu olduğunu, yangının sorumluluk bölgesinin dışında meydana geldiğini belirterek suçlamaları reddetti.

  Erdal Gümüş’ün avukatı ise inşaatta 50 kadar inşaat mühendisinin çalıştığını ve sadece müvekkili olan şantiye şefinin savcılığa getirildiğini kaydederek, Gümüş’ün suçsuz olduğunu öne sürdü.

  İş güvenliği koordinatörü Cem Yıllar ise işçilerin kaldığı bölgede denetimleri zamanında yaptığını ifade ederek, ”Tespit ve uyarılarımı patronlarım Mehmet ve Abdullah Altun’a bildirdim. Ancak gerekli tedbirleri almadılar. Ana firma olan Kayı İnşaat da Kaldem İnşaat’a gerekli uyarılarda bulundu, ancak bu uyarılar da dikkate alınmadı. Görevim, sadece iş güvenliğiyle ilgili denetimi yapmak ve eksiklikleri firma yetkililerine bildirmektir. Eksiklikleri giderme görev ve yetkim yoktur. Bu konudaki sorumluluk tamamen Kaldem firması yetkililerine aittir” dedi.

  İşçilerin kaldıkları çadırların çok kalabalık olduğu yönünde tespitte bulunduğunu aktaran Yıllar, şöyle devam etti:

  ”Çadırlarda acil çıkış kapısı olmadığı, elektrik tesisatının düzgün olmadığı, tesisata gereğinden fazla elektrik yükü bindiği, ranza başlarına elektrik sobası bağlandığı hususlarını belirledim. Bu eksiklikleri patronlarıma bildirdim, ancak giderilmedi. İşçilerin kaldığı çadır sayısı başta 5′ti, sonradan 3′e indirildi. Bu çadırların her birine yangın söndürme tüpü konulmasını istedim, ancak sadece 2 tane yangın söndürme tüpü alındı. Ayrıca Ömer Faruk Gülmez ve Tapas firması yetkilisi Hikmet Tezcan da bu eksiklikleri firma yetkililerine bildirdiler. Görevimi en iyi şekilde yerine getirdim. Kusurum yoktur. Çalışma sahasındaki eksiklikler hususunda dahi uyarılarım Kaldem firması yetkililerince dikkate alınmamıştır.”

   
 20. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi

  evet arkadaşlar konu ile ilgili yani fiyatlandırmalar yorum ve tavsiyelerinizi de bekliyoruz

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica