Soru : A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına Girebilmek Hk.

Alifish

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
2013 yılından itibaren OSGB bünyesinde tam zamanlı B sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak görev yaptım (yaklaşık 2 yıldır). 2016 yılından itibaren özel bir üniversitenin iş güvenliği bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladım. Üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışırken sigortam hep 30 gün üzerinden ödeniyor.
Sormak istediğim şu: B sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girmek için gerekli olan 4 yıl iş güvenlik uzmanı olarak çalışma şartını hem üniversitede hem de bir OSGB' de çalışıp her ay B sınıfı iş güvenliği belgemi birkaç saatte olsa bir veya birkaç firma üzerinden İSG katipte tanımlatarak A sınıfı iş güvenliği sınavına girmeye hak kazanır mıyım ?

muratkufu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Aynen dediğinizi yapıp 4 yılı tamamlayinca girebilirsiniz.

Alifish

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Öncelikle teşekkür ederim. Anlamadığım şu: SSK' mı full 30 gün özel üniversite ödüyor. İlerde nasıl kanıtlayacağım 4 sene B sınıfı olarak çalıştığı mı? İSG katipteki sözleşmelerle ispatlayabilir miyiz? ALO 170 deki arkadaşlar SSK dökümünüzüde isterler dedi. Bakanlık çalışanları da zaten net bir şey demiyor.

muratkufu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Uni 30 gün yatiriyor fakat uzman olarak değil. Siz ayda kaç gün nereye uzmanlık hizmeti veriyorsaniz oradan yatan sgk dökümünü kullanacaksınız. Tabiki isg kâtip sözleşme dökümü ile beraber. Umarım anlatabildim

Alifish

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Öncelikle teşekkür ederim. Anlamadığım şu: SSK' mı full 30 gün özel üniversite ödüyor. İlerde nasıl kanıtlayacağım 4 sene B sınıfı olarak çalıştığı mı? İSG katipteki sözleşmelerle ispatlayabilir miyiz? ALO 170 deki arkadaşlar SSK dökümünüzüde isterler dedi. Bakanlık çalışanları da zaten net bir şey demiyor.
Uni 30 gün yatiriyor fakat uzman olarak değil. Siz ayda kaç gün nereye uzmanlık hizmeti veriyorsaniz oradan yatan sgk dökümünü kullanacaksınız. Tabiki isg kâtip sözleşme dökümü ile beraber. Umarım anlatabildim
Galiba anladım şimdi: Üniversite SSK'mı 30 gün yatıyor. Bunun üstüne OSGB hem ssk girişi yapacak bide İSG katipten atama yapacak. Doğru anlamışım değil mi.

nihan t

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba bende B sınavına girmek için aynı soruyu soracaktım, bir tanıdığım arkadaşının firmasında kendini uzman olarak gösteriyor ama çalışmıyor süresi doluyor ama SGK sı ödenmiyor. İSG katipte çalıştı gözüküyor, B sınavına giriş için eğitim alması gerektiğinden SGK prim ödemesini kanıtlaması gerekir mi yoksa İSG katipteki çalışma durumu geçerli sayılır mı?

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba bende B sınavına girmek için aynı soruyu soracaktım, bir tanıdığım arkadaşının firmasında kendini uzman olarak gösteriyor ama çalışmıyor süresi doluyor ama SGK sı ödenmiyor. İSG katipte çalıştı gözüküyor, B sınavına giriş için eğitim alması gerektiğinden SGK prim ödemesini kanıtlaması gerekir mi yoksa İSG katipteki çalışma durumu geçerli sayılır mı?

sgk kayıtları kontrol ediliyor diye biliyorum.

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
sayın meslektaşım;
Aşağıdaki duyuruyu dikkate almanızı dilerim.

İSG Profesyonellerinden İş Kanununa Aykırı Şekilde Fazla Çalışma Yapanlar Hakkında Önemli Duyuru

Bilindiği üzere; 4857 sayılı İş Kanununun 63 üncü maddesinde çalışma süreleri düzenlenmekte olup haftalık azami çalışma süresi 45 (kırkbeş) saat olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte; aynı Kanunun 41 nci maddesinde belirtilen hükümler saklı kalmak kaydıyla, fazla çalışmanın haftalık 45 (kırkbeş) saati aşan çalışmalar olduğu ve yalnızca tam süreli olarak çalışılan işyerinde yapılabileceği belirtilmektedir.

Bu kapsamda; Genel Müdürlüğümüzce inceleme yapılacak olup tâbi oldukları ilgili Kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla işyerlerinde kısmi veya tam süreli olarak çalışan iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personellerinden; yukarıda belirtilen Kanun hükümlerine aykırı şekilde birden fazla işyerinde İSG profesyoneli olarak veya farklı bir unvanla toplam çalışma süresini aşacak şekilde çalıştığı tespit edilen kişiler hakkında işlem yapılacaktır.

Kamuoyuna duyurulur.

HAMİT KOCAMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İSG- Katip sisteminde fiili çalışma raporunda 1460 gün çalıştığınız görülüyorsa, eğitim alarak A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına girebilirsiniz.

nihan t

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
sgk kayıtları kontrol ediliyor diye biliyorum.

şöyle bir madde var..

Eğitim programlarına başvuru MADDE 24 – (1) Eğitim programlarına katılmak isteyen adaylar eğitim kurumlarına aşağıdaki belgeler ile başvururlar: a) Başvuru yapılan eğitim kurumuna hitaben yazılan, adayın hangi eğitim programına katılacağını belirten ve T.C. kimlik numarası ile iletişim bilgilerini içeren ıslak imzalı başvuru yazısı. b) Adayın katılacağı eğitim programına uygun alanda lisans eğitimi aldığını gösteren diploma veya geçici mezuniyet belgesi. c) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını gösteren belgeler. ç) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını gösteren belgeler.

SGK dökümü dememiş bir akademi yetkilisi ile henüz görüşmedim, bilgi sahibi olursam yazacağım.

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ben de A'ya girebilmek için yasal yöntem nedir öğrenmek istiyorum. Mühendis olarak bir yerde çalışıyorum ama 4 yılımı da doldurayım istiyorum.
bir görüş sadece isg-katip'teki sözleşmeyi yeterli görürken, diğer bir görüş sözleşmeye ek sgk dökümü de gereklidir diyor. bana yine bu forumda verilen bilgi: "şuan sgk dökümüne bakılmıyor ama burası Türkiye heran herşey olabilir" şeklinde.

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İSG KATİP süreleri ile SGK hizmet sürelerini bakanlık kontrol etmeye başladı. özellikle OSGB 'leri. bu yüzden yüklü ceza yiyen OSGB bile var. bizim OSGB 'mize bile çalışan sayısı düşük olan işyerleriyle ilgili uyarı yazısı geldi.
İSG KATİP sözleşmesi yaptırıp SGK 'dan kayıt yaptırmayanların başı her an ağrıyabilir. artık her şey elektronik ortamda denetleniyor.

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ben de A'ya girebilmek için yasal yöntem nedir öğrenmek istiyorum. Mühendis olarak bir yerde çalışıyorum ama 4 yılımı da doldurayım istiyorum.
bir görüş sadece isg-katip'teki sözleşmeyi yeterli görürken, diğer bir görüş sözleşmeye ek sgk dökümü de gereklidir diyor. bana yine bu forumda verilen bilgi: "şuan sgk dökümüne bakılmıyor ama burası Türkiye heran herşey olabilir" şeklinde.

aynı anda iki yerde sgk kaydı olanlar da denetleniyor o zaman. bu durum sorun çıkarmayacak mı?

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Onu denetlemek SGK 'nın işi. ona bir şey diyemem.

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İSG- Katip sisteminde fiili çalışma raporunda 1460 gün çalıştığınız görülüyorsa, eğitim alarak A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına girebilirsiniz.
merhabalar,

peki c sınıfı nile çok tehlikeli sınıfta çalışma yaptığın günlerde A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavı için gereken 1460 günün içine katılıyor mu

HAMİT KOCAMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhabalar,

peki c sınıfı nile çok tehlikeli sınıfta çalışma yaptığın günlerde A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavı için gereken 1460 günün içine katılıyor mu
Gürcan Bey,
1460 günün B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışmalarınız sayılmaktadır, C Sınıfı ile yaptığınız çalışmalar neticesinde 1095 gününüz olduğu zaman B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.