A Sınıfı İgu Olabilmek İçin 4 Yıl Çalışmam Gerekiyor Ama Nasıl?

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar,
Şuan tam zamanlı olarak bir yerde mühendis olarak çalışıyorum. B sınıfı İGU'yum. Bir çok konuda İSG ile iç içe çalışıyoruz ancak İGU kadrosunda çalışmadığım için 4 yıllık süremi geçiremiyorum. Böyle bir duruma çözüm olabilecek bir yöntem var mı? Yani hem mühendis kadrosunda normal mesleğimi devam etireyim hem de isgkatipteki süremi doldurayım. Yasal olmayan yöntem aramıyorum sadece varsa herkesin uygulayabileceği bir yol yordam öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.

TuğçeÖZDEMİR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
var olan atalı uzmanın yanına isg katipten sizin atamanızı yapabilirler işverenden istemeniz yeterli olur lakin yasal sorumluluklarınız da olacaktır. olası bir iş kazasında ifadenize başvurulabilir.

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
var olan atalı uzmanın yanına isg katipten sizin atamanızı yapabilirler işverenden istemeniz yeterli olur lakin yasal sorumluluklarınız da olacaktır. olası bir iş kazasında ifadenize başvurulabilir.

peki;
1- tam zamanlı igu olmam gerekmeyecek mi bu durumda?
2- sigortam aynı şekilde (mühendis kadrosunda) yatmaya devam edebilir mi yoksa onda da değişiklik gerekir mi?
3- işverenle yapacağım sözleşme ne kadar süreli olmalı?

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
1) İSG Katip ten tam zamanlı atamanızı yaptırın... (süreniz işlemeye başlasın)
2) Sigortada değişiklik olmaz... Aynı şartlarda devam eder...
3) Şu anda belirsiz süreli sözleşmeniz varsa aynen devam...

muhammet şişik

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
tam zamanlı atama yapmanıza gerek yoktur firmada 30 personel var ise personel sayısı X ilgili sınıfın çalışma süresi üzerinden atama yapılması gerekmektedir. Tam zamanlı igu'nun sorumluluğu kısmı süreli uzmana göre daha farklılık gösterir resmiyette bununla ilgili net bir yazı yoktur fakat olay yerine atanan bilirkişi ve nöbetçi savcı insiyatif kullanırken bunu göz önünde bulunduruyor sosyal güvenlik kurumunda meslek kodunuzda bir değişiklik yapılmasında gerek yoktur.

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ek olarak soruyorum, örneğin 1000 kişilik bir bir firmada tam zamanlı igu, aylık 195 saat çalışma süresini doldurduğundan başka bir firmada igu olarak çalışamazken (yanlışım varsa düzeltin lütfen), benzer durumda bir yerde tam zamanlı çalışan bir mühendis, aynı zamanda haftada 195 saat igu'luk yapabilme hakkı na sahip. Doğru mu biliyorum, tam olarak böyle mi oluyor?

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
1) İSG Katip ten tam zamanlı atamanızı yaptırın... (süreniz işlemeye başlasın)
2) Sigortada değişiklik olmaz... Aynı şartlarda devam eder...
3) Şu anda belirsiz süreli sözleşmeniz varsa aynen devam...

böyle bir senaryoda işverene ek bir maliyetim olur mu benim?
sizce yine bu senaryoda işverenden ek ücret talep etmeli miyim?

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
ek bir maliyetin olmaz işverene... hem mühendislik hem iş güvenliği işi yapacaksanız , işverenden ek ücret talep edebilirsiniz... o sizin iş deneyiminize ve ikna kabiliyetinize kalmış...

BİLAL AL

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Çalıştığınız firmada sigortaniz mühendis kodu ile yatiyordur.4 yıl sürenin geçerli olması için iş güvenliği uzmanı kodu ile sigortanizin yatması gerekmektedir.Sadece İSG katip ataması yeterli değildir.Ancak şunu yapabilirsiniz.Çalıştiğiniz firmadan izin belgesi almak koşuluyla başka küçük bir firmada (1-12 arası çalışanı olan) 1 günlük işgüvenligi uzmanı olarak sigortaniz yatarsa ve isgkatipten de bu çalışan sayısına göre atama yapılırsa olur.Tam zamanlı olmanıza gerek yoktur.

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bir görüş sigortaya gerek yok derken diğer bir görüş sigortanın da igu olarak yatması gerektiğini söylemekte. kafamız karıştı doğrusu

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Eğitim kurumları şu an İSG KATİP hizmet süresi çıktısını baz alıyor . SGK dokümünü değil. Ama burası Türkiye. yarın öbür gün mevzuat değişir ve sgk hizmet sürelerine ve meslek kodlarını da baz alırlarsa A sınıfı uzman olmak için çok uğraşırsınız. bir de hizmet vereceğiniz firmanın tehlike sınıfı eğer tek uzman siz olacaksanız çok tehlikeli olmasın. zamanında tehlikeli sınıftaki işyerleri sözleşmesi olan C sınıfı uzman adaylarının hizmet sürelerini de kabul etmediler. Kısacası kendinizi garantiye alın.

Selçuk Çiftlik

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Selamlar,

Çalışan sayınız ile hesaplanan sürenizi İSG Katipten giriş yaparak atamanızı yapınız, gerekli olan 4 senelik çalışma süresi hesabı buna bakılarak yapılmakta.

Şu an bakılmayan fakat yönetmelik değişiklikliği ile önem kazanabilecek iki konu mevcut,
1. Sözleşmeniz - hangi uzmanlık maksadı ile işçi işeren ilişkisi kurduğunuz,
2. SGK sigorta meslek kodu - mühendis vs iş güvenliği uzmanı.

Şu an yukarıdaki iki konuda hiç bir kurum tarafından dikkate alınmamakta, bu nedenle İSG Katip kaydınızın en kısa sürede yapılması süreci hızlandıracaktır.

Saygılarımla.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.