Soru : A Sınavına Başvurmak İçin Gerekli Olan Evraklar Ve Şartlar

müjde uğur

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
MERHABA ARKADAŞLAR B SINIFI UZMANLIĞIMIN SÜRESİNİ DOLDURMAK ÜZEREYİM. A SINAVINA GİREBİLMEK İÇİN YAPMAM GEREKENLERİ BİLGİNİZ VARSA PAYLAŞIR MISINIZ

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş güvenliği uzmanlığı belgesi

MADDE 8
– (1) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) İş güvenliği uzmanlığı belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir:

a) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;

1) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,

2) Mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanlardan; iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında doktora yapmış olanlara,

3) Genel Müdürlük veya bağlı birimlerinde en az on yıl görev yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanlara,

4) İş sağlığı ve güvenliği alanında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişlerine,

5) Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde uzman yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl fiilen görev yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanı olan iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına,

****4 yıl fiilen görev = 365 gün/yıl X 4 yıl = 1460 gün İSG Katip üzerinde aktif hizmetiniz olmalı

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
MERHABA ARKADAŞLAR B SINIFI UZMANLIĞIMIN SÜRESİNİ DOLDURMAK ÜZEREYİM. A SINAVINA GİREBİLMEK İÇİN YAPMAM GEREKENLERİ BİLGİNİZ VARSA PAYLAŞIR MISINIZ
Merhaba, süreniz bittikten sonra (1460 gün) A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı kursuna katılmanız gerek. İnternette bu şekilde arama yapın karşınıza çıkar zaten. Onlar gerekli yönlendirmeyi yapar. Şu an için kurs ücretleri 2000 tl.

HİLALGENC

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
eğitime katılmasına gerek yok günü tamamladıktan sonra direkt sınava girebilir diye biliyorum

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
eğitime katılmasına gerek yok günü tamamladıktan sonra direkt sınava girebilir diye biliyorum
Kesinlikle yanlış, günü tamamlayıp kursa gitmesi gerekiyor Mayıs ayında B sınıfı günümü tamamlayıp kursa gidip sınava girerek A sınıfı oldum. Doktora yaparsa eğitime katılım zorunluluğu yok.

HİLALGENC

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kesinlikle yanlış, günü tamamlayıp kursa gitmesi gerekiyor Mayıs ayında B sınıfı günümü tamamlayıp kursa gidip sınava girerek A sınıfı oldum. Doktora yaparsa eğitime katılım zorunluluğu yok.
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

İş Güvenliği Uzmanlarının Nitelikleri, Görev, Yetki ve Yükümlülükleri ile

Çalışma Usûl ve Esasları
İş güvenliği uzmanlığı belgesi

MADDE 8
– (1) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) İş güvenliği uzmanlığı belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir:

a) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;

1) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,

evet hocam eğitim almak gerekiyormuş ibare o şekildeymiş.:düşünceli:

müjde uğur

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar dört yıl doldurulması ve sonrasında eğitim alınması gerekiyor. sormak istediğim bakanlığa A sınavına başvururken önceki yıllarda tutulan onaylı defter, iş yeri ile sözleşme vb gibi evrakların istenip istenmediği. bu konuda hakkında bilgisi olan var mı. cevaplarınız için teşekkür ederim.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar dört yıl doldurulması ve sonrasında eğitim alınması gerekiyor. sormak istediğim bakanlığa A sınavına başvururken önceki yıllarda tutulan onaylı defter, iş yeri ile sözleşme vb gibi evrakların istenip istenmediği. bu konuda hakkında bilgisi olan var mı. cevaplarınız için teşekkür ederim.
Merhaba,
böyle bir zorunluluk yok. İSG Katip üzerinden fiili çalışma süreniz (B sınıfı olarak) 1460 gün olduysa kursa kayıt olun, yeterli. sonrasını onlar hallediyor zaten.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.