A-b-c Sınıfı Isg Uzmlarının Piyasada Saatlik Ücreti Nedir?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında ALİ RIZA GÖNEN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. alix

  alix TÜİSAG Üyesi  beklentilerinizi, isgüm ün belirlediği risk analizi örneginde oldugu gıbı 300 tl/saat olarak dusunuldugunde düşük tutmamanızda fayda var. Mühendis yanında isg birde o kadar işyerıne bakıp yüzlerce çalışanların can guvenlııgnı onlardan once dusuneceksın bu nedenle karsılıgı da yüksek olmalı


   
 2. Nurel Güneylioğlu

  Nurel Güneylioğlu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar lütfen yeni yönetmeliği okuyalım. Bahsettiğiniz rakamlar değişti.

   
  Hakan ERSOY ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 3. Sabri Özsağ

  Sabri Özsağ TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı uzmanlar için;
  4 kişilik ailenin alt sınırı 3000 Tl'dir. Buna sosyal güvence payını ve şahıs firması giderlerini eklersek yaklaşık 4500Tl aylık gelire başlangıçta ihtiyacımız olacaktır. Bu giderlere ulaşım, yiyecek vb. masraflar da dahil değildir.
  4500/180= 25Tl/saat olacaktır. Bu aynı zamanda yaklaşık OSGB'deki bir uzmanın maliyetidir. Çalışan sayısına göre ortalamada 25Tl/saat sağlamak gerekir.

     

   
 4. Onur ATALAY, ölüm ölümdür... A sınıfında ölmek ile C sınıfında ölmek arasında fark olmaz. Sonuçta hangi grup'ta olursan ol ölüme sebep olacak hata yaparsan... hapishane duvarları. Sen C sınıfındakilerin yaptıkları işi küçümseyebilirsin elbet ancak okullarda dershanelerde gözden kaçan bir tehlike dahi (mesela bir elektrik kablosunun yaratacağı risk.. vs) işin risk boyutu için sanırım yeterlidir. İşyeri hekimleri İSG uzmanları kadar elini taşın altına koymuyorlar ama aldıkları ücret İSG uzmanlarından çok fazla... Ama şu konuda haklısın 2000 TL alırken risk çok, 3000 TL alınca risk önemli değil!!? Bak üstelik yeni çıkan kanunda C sınıfı kendi branşında A sınıfına da bakabilecek. Yani senin deyiminle aynı riski paylaşacak...

   
 5. raşit köseoğlu

  raşit köseoğlu TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bursa da tehlike gurubuna giren otomativ sektöründe bir firma OSGB ile 600 karşılığında işgüvenliği uzmanı ve işyeri hekimi de dahil anlaşmış.bur firma 55 kişi çalışıyor.size sorum şu olucak az tehlikeli mali müşavir bürosu 5 kişi çalışıyor biz o zaman 70 lira teklif mi vericez.bu meslek ayak altına düşmüş resmen

     

   
  Ertuğrul ASLAN bu yazıya teşekkür etti.
 6. tam35

  tam35 TÜİSAG Üyesi

  55 kişi için sadece igu asgari çalışma saati 14 saat/ay

   
 7. ÖZGÜR BARIŞ

  ÖZGÜR BARIŞ TÜİSAG Üyesi

  sayın alix 300 tl/gün olarak biliyorum ben. yanlışmı acaba?

   
 8. Ertuğrul ASLAN

  Ertuğrul ASLAN TÜİSAG Üyesi

  Sizce böyle bir imkanımız var mı...!!!
  1-Bu belgeyi alan arkadaşlarımız hemen bu belgenin çalışmasını başlatıp A sınıfı için süreci hızlandırmak...Maalesef bu bilinçte birçok arkadaşımız var...
  2-İşsiz olup bu belgeye sarılıp biran önce ( her şartı kabul edip) işbaşı yapmak zorunda olan arkadaşlarımız var...
  Bana göre bu kapitalist sistemin mecburiyetleri kalkmadan birliktelik imkansız...Ben her zaman BİRLİKTELİĞE varım,kimseyi kırmadan...   
  sefers ve Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
 9. ARİS İSG

  ARİS İSG TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar şu an bir firmada İsg uzmanı olarak çalışıyorum.Maaşım 4000 tl ..İsg katip üzerinden bana ulaşan firmalardan Net 5000 tl istiyorum kabul eden şirktetler ile görüşüyorum..Unutmayın ki sizin Aldığınız sorumluluk Çoookk Büyük.Firmalarda teçrübeli ve teçrübesiz Uzman diye piyasadan arıyor.Teçrübe bu işte şart.tecrübesiz arkadaşlar.2000-2400 arası işlerde çalışıyor.Teçrübeli arkadaşlar ise 4000 tl den aşağı maaş kabul etmiyorlar.Zaten bu maaşı duyan uzman olmaya çalışıyor. C sınıfı uzman olarak 7000 tl alan arkadaşlarında 15 yıllık teçrübesi var .Bu sektörde.
  Bakanlık maaş konusunda çalışma yapacağını yönetmelikle duyurmuştu zaten bekleyelim görelim derim :)

     

   
  hsank, sefers, simyager ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. yasin emre sayat

  yasin emre sayat TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle doğru 50 kişinin çalıştığı bir işletmede 350 tl ye kısmi sözleşme yapan arkadaşım var   
 11. Hakan FIRAT

  Hakan FIRAT TÜİSAG Üyesi

  Vallahi arkdaşlar ben uzmanlık belgemi 2011 ocak ayında aldım. İnanın şu ana kadar işletmedim. Çünkü benim amacım b olayım a olayım çok para alayım değil. kendinizi geliştirdiğiniz sürece sınfın hiçbir önemi yok zaten karşılığını alıyorsunuz. haa eğerki belgeyi alıp bir yerlere kiralama peşindeyseniz varın fiyatına siz kendiniz karar verin : yaşanabilecek bir kazada mahkeme masraflarınızı karşılayacak kadar yüksek ücret isteyin. Şunu hiçbir zaman unutmayın herkes fiyatını kendi belirler tecrübesiyle işine olan saygısıyla.   
  Ertuğrul ASLAN, Mehmet Selcuk ve mervexz bu yazıya teşekkür etti.
 12. cumali111

  cumali111 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar foruma yeni katıldım konuşmalara bakarak kavramaya çalışıyorum. şunu soracağım bulduğumuz iş yerleri en az kaç çalışan olmalı .sayı kazancı ne şekilde etkiliyor.

   
 13. Mehmet Selcuk

  Mehmet Selcuk TÜİSAG Üyesi

  herşey iyi güzelde bu iş güvenliği uzmanlığı sertifikasını nereden ve nasıl alıcaz bununla ilgili bilgilendirme varmı bu stede...
   
 14. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Cumali Bey merhaba,
  Şimdilik 50 ve üzeri çalışanı bulunan tüm işyerleri uzman ve hekim görevlendirmek zorunda. Hazirandan sonra 50 nin altında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri de uzman ve hekim bulundurmak zorunda kalacak. İş Güvenliği Uzmanlarının Görev. Yetki ve Sorum. Hak. Yönetmeliği incelerseniz orada çalışma saatlerimizle ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Çalışan sayısına göre çalışma saatiniz hesaplanır. Dolayısı ile çalışan sayısı arttıkça, çalışma saatiniz ve buna paralel olarak alacağınız ücrette artacaktır.

   
 15. serkan soy

  serkan soy TÜİSAG Üyesi

  henüz sınava girmedim sınavı kazanınca kendimi ucuza satmıcağımdır.   
  sefers bu yazıya teşekkür etti.
 16. Ozgursem

  Ozgursem TÜİSAG Üyesi

  1
  Hesaplama su sekilde olacak;
  150x15 = 2250/60= 37,5 saat
  37,5 saat x20 tl= 750 tl bu mu asronomik?

   
 17. ibrahim kolak

  ibrahim kolak TÜİSAG Üyesi

  kesinlikle katılıyorum. örneğin saati doksan tlden ayda 160 saat çalışmak suretiyle aylık a sınıfı bir uzmanın 14400 tl geliri olur. çok güzel değilmi? (bu arada herkesi gözlerinin önüne para ışıltıları geliyor olabilir.) bu işi bilinçsizce(insan hayatı sorumluluk örnek: maden işçi kazaları) yaparsanız sadece düşündüğünüz para olur. evet o zaman yok bu parayı kimse vermez denilebilir. bu meblağlar bence kesinlikle uzmana anasının ak sütü gibi helaldir. işini dört dörtlük yapıyorsan ve elini taşın altına koyuyorsan gereklidir de neden mi. a sınıfı bir uzman hoca tanıyorum. geçenlerde hakkında ki dava neticelenmiş ölen işçilerin ailelelerine 850 bin tl tazminat verilmesine karar verilmiş . ancak 8 de 2 kusurlu bulunmuş tüm evrak ve uyarılar tam olmasına rağmen. alınan kararda inanın çok yanlış. netice:212 bin tl para tazminat ödeyecek hocam. şimdi gelin para çok deyin.

   
  Bsy bu yazıya teşekkür etti.
 18. ibrahim kolak

  ibrahim kolak TÜİSAG Üyesi

  bu işi gerçekten ciddiye alınız. nasıl ki doktor ben insan kurtarıyorum ben bunca sene okudum diyerek o ücretleri isteyebiliyor. teşbihte hata olmaz. bizimde hakkımız olan meblağlardır bunlar. HAK VERİLMEZ ALINIR. unutmayın !' diğer bir örnek. antalyada geçenlerde küçük bir cafede patlama oldu. yaralı yok . ölü yok. maddi hasar 350000 tl.olarak belirledi sigorta şirketi ve experler. kimden tazmin etti peki. sorumlulardan. soruyorum lpg tüpleri ile ilgili kaç lt veya kg a kadar kapalı alanda kullanım izni vardır?. gidin araştırın bulun bana yönetmelik gösterin . eğer c sınıfı uzman olsanız ve o cafeye bakarsanız 350binin tamamı sizden tazmin edilecekti biliyor musunuz. hiç bir yönetmelikte bu yok sadece eksi kot altında bodrum da kapalı alanda lpg tüp bulundurulamaz deniliyor. patlama lpgden kaynaklı ve kot eksi 50cm . yani iş yeri yoldan elli cm aşağıda. bu yüzden sorumluluğumuz . çok. ya sabah olsaydı patlama. ölenlerin vicdan azabıyla bir ömür kaç para karşığılında mücadele edeceksiniz ? bana bir fiyat verirmisiz?

   
  Bsy bu yazıya teşekkür etti.
 19. ibrahim kolak

  ibrahim kolak TÜİSAG Üyesi

  eğer sayın meslektaşlarım bu işi sır çorbam kaynasın ve ya para için yapıyorsanız , gözünüzün önünde dolar işaretleri varsa yapmayın. işin yükümlülüğünün ve ciddiyetnin ve de sorumluluğunun bilincinde olun. bu istene ücretler (bahsi geçen) sizin teminatınızdır. başka hiç bir şey değil! olaya bu açıdan bakın. osgbler ve iş yerleri insan sağlığı ve can güvenliği için bize ihtiyaç duyuyor bunu aklınızdan çıkarmayın!

   
  Bsy bu yazıya teşekkür etti.
 20. Neriman Kılıç

  Neriman Kılıç TÜİSAG Üyesi

  Yanlış hesaplama yapılmış. 150 kişilik işletme eğer az tehlikeli ise 150*10 dk=1500 dk/ay=1500/60=25 saat/ay

  25 saat/ay*30 TL= 750 TL/ay şeklinde hesaplanır. Bilginize..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica