7.5 Saat Gerektiren Işler

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Musa Kıransoy tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar;
  Tekstik boyahanelerde gördüğüm bir sıkıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu sorunun nasıl çözüleceği ile ilgili bir fikri olan veya farklı yöntem uygulayan arkadaşlar var mıdır, Paylaşan olursa sevinirim.

  Konu; Çalışma Süreleri
  20:00-08:00 vardiyasında çalışan arkadaşların özellikle boyahanelerde çalışma süreleri gece çalışması için uygun mudur. Bu süreler 7,5 saati aşan süreler olarak değerlendirilebilir mi, İşin özelliği kulanılan kazanın işten dolayı bir maliyeti bulunmakta. Özellikle boyahanelerde çalışan arkadaşlar varsa konuyu çok iyi anlamışlardır. Haftanın 4 günü çalışılıp haftanın 45 saatlik süresini dolduran ancak bu iş esnasında çalışma süresinde vardiyanın birisi gece çalışmasına geliyor ve süresi uzun. Bu süre için benim düşünceme göre ekstra çalışan almalı veya nasıl bir çözüm bulunmalı. Konu karışık, bilgisi olanlar yazarlarsa sevinirim.


   
 2. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  Musa Bey,
  Mevzuatta gece çalışmasının 7,5 saati geçemeyeceği yazılıdır. (saat 20:00-06:00) Sizin bahsettiğiniz yerde 10 saat gece çalışması olarak değerlendirilen çalışma yapılmaktadır. Gece çalışmasının fazla mesaisi olmaz. Bunu firmaya söyleseniz bu iş başka türlü yürümez diye cevap gelir sanırım. Benim tavsiyem tedbir ve öneri defterine bu konuyu uygun bir dille yazın. ( çalışma saatlerine riayet edilmelidir gibi.)
  Saygılar...

   
  Musa Kıransoy bu yazıya teşekkür etti.
 3. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Musa bey ekli dosyalarda bulunan yönetmelikleri incelemelisiniz...

  20 - 08 saat leri arasında çalışma yaptığınızı söylüyorsunuz, yani 12 saat, bu süreden dinlenme sürelerini düşmelisiniz. Buna göre;

  İŞ KANUNUNA İLİŞKİN ÇALIŞMA SÜRELERİ YÖNETMELİĞİ​


  Çalışma Süresi

  Madde 3 —Çalışma süresi, işçinin çalıştırıldığı işte geçirdiği süredir. İş Kanununun 66 ncı maddesinin birinci fıkrasında yazılı süreler de çalışma süresinden sayılır. Aynı Kanunun 68 inci maddesi uyarınca verilen ara dinlenmeleri ise, çalışma süresinden sayılmaz.

  Ara dinlenmeleri, iklim, mevsim, yöredeki gelenekler ve işin niteliği göz önünde tutularak, yirmidört saat içinde kesintisiz oniki saat dinlenme süresi dikkate alınarak düzenlenir. 4857 sayılı İş Kanununun 69 uncu maddesinin son fıkrası hükmü saklıdır.

  Haftalık Normal Çalışma Süresi

  Madde 4 —Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.

  Haftanın iş günlerinden birinde kısmen çalışılan işyerlerinde, bu süre haftalık çalışma süresinden düşüldükten sonra, çalışılan sürenin çalışılan gün sayısına bölünmesi suretiyle günlük çalışma süreleri belirlenir.

  Günlük çalışma süresi her ne şekilde olursa olsun 11 saati aşamaz.


  İŞ KANUNUNA İLİŞKİN FAZLA ÇALIŞMA VE FAZLA SÜRELERLE ​
  ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ​


  Madde 3 —Bu Yönetmelikte geçen:

  a) Fazla çalışma: İş Kanununda yazılı koşullar çerçevesinde haftalık 45 saati aşan çalışmaları,

  Fazla Çalışmada Sınır

  Madde 5 —Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda ikiyüzyetmiş saatten fazla olamaz. Bu süre sınırı, işyerlerine veya yürütülen işlere değil, işçilerin şahıslarına ilişkindir.

  Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma sürelerinin hesabında yarım saatten az olan süreler yarım saat, yarım saati aşan süreler ise bir saat sayılır.


  İŞ KANUNU

  Kanun Numarası : 4857

  Ara dinlenmesi

  Madde 68 - Günlük çalışma süresinin ortalama bir zamanında o yerin gelenekleri ve işin gereğine göre
  ayarlanmak suretiyle işçilere;

  c) Yedibuçuk saatten fazla süreli işlerde bir saat,

  Ara dinlenmesi verilir.

  Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz.

  Gece süresi ve gece çalışmaları

  Madde 69 - Çalışma hayatında "gece" en geç saat 20.00'de başlayarak en erken saat 06.00'ya kadar
  geçen ve her halde en fazla onbir saat süren dönemdir.

     

   
 4. mmdindar

  mmdindar TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Mühendis olarak çalışan arkadaşlar bazen hem yukarıda belirtilen sürelerden fazla çalışıyor hem de measi alamıyor.
  Bu konuda benzer durumda olan veya farklı bir uygulama yapanlar deneyimlerini paylaşabilirtler mi?

   
 5. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.Konu hakkında mevzuatta geçen maddeleri biliyorum. Ama çözüm olarak illaki 7,5 saat çalışma yapmalısınız yoksa bir vardiya oluşturacak kadar çalışan almalısınız demek doğru oluyor. Belki farklı uygulama yapan arkadaslar vardır diye bu konuyu dile getirdim. Tekrar teşekkürler

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica