Duyuru : 6331 Sayılı Kanunun Bazı Maddelerinin Iptali Ile Ilgili Karar Resmi Gazetede Yayınlandı

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
31 Aralık 2013 Tarihli ve 28868 Sayılı Resmî Gazete de

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun bazı maddelerinin iptali ile ilgili açılan dava hakkında Anayasa Mahkemesinin kararı yayınlanmıştır...

SONUÇ : iptal isteminin REDDİNE

Anayasa Mahkemesi Başkanlığından:

Esas Sayısı : 2012/97

Karar Sayısı : 2013/51

Karar Günü : 3.4.2013

İPTAL DAVASINI AÇAN :Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeleri Emine Ülker TARHAN ve Levent GÖK ile birlikte 117 milletvekili

İPTAL DAVASININ KONUSU :20.6.2012 günlü, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun:

1- 2. maddesinin (2) numaralı fıkrasının (d) bendinin,

2- 3. maddesinin (1) numaralı fıkrasının (d) bendinin,

3- 6. maddesinin (3) numaralı fıkrasının,

4- 8. maddesinin (1), (2), (4) ve (7) numaralı fıkralarının,

5- 30. ve 31. maddelerinin,

Anayasa’nın Başlangıç’ı ile 2., 17., 18., 49., 50., 56., 90., 130., 131. ve 135. maddelerine aykırılığını ileri sürerek iptallerine ve yürürlüklerinin durdurulmasına karar verilmesi istemidir.

Ekli dosyalar

• Anayasa Mahkemesinin 342013 Tarihli ve E 201297, K 201351 Sayılı Kararı.doc
    347 KB · Görüntüleme: 99

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
VI- SONUÇ

20.6.2012 günlü, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun;

A- 2. maddesinin (2) numaralı fıkrasının (d) bendinin Anayasa’ya aykırı olmadığına ve iptal isteminin REDDİNE, Engin YILDIRIM’ın karşıoyu ve OYÇOKLUĞUYLA,

B- 3. maddesinin (1) numaralı fıkrasının (d) bendininAnayasa’ya aykırı olmadığına ve iptal isteminin REDDİNE, OYBİRLİĞİYLE,

C- 6. maddesinin (3) numaralı fıkrasının Anayasa’ya aykırı olmadığına ve iptal isteminin REDDİNE, OYBİRLİĞİYLE,

D- 8. maddesinin (2), (4) ve (7) numaralı fıkralarının Anayasa’ya aykırı olmadıklarına ve iptal istemlerinin REDDİNE, OYBİRLİĞİYLE,

E- 30. maddesinin;

1- (1) numaralı fıkrasının (a) bendinde yer alan “…ile bu Kanunun uygulanmasına yönelik diğer hususlar” ibaresinin Anayasa’ya aykırı olmadığına ve iptal isteminin REDDİNE, Zehra Ayla PERKTAŞ’ın karşıoyu ve OYÇOKLUĞUYLA,

2- Kalan bölümünün Anayasa’ya aykırı olmadığına ve iptal isteminin REDDİNE, OYBİRLİĞİYLE,

F- 31. maddesinin Anayasa’ya aykırı olmadığına ve iptal isteminin REDDİNE, OYBİRLİĞİYLE,

3.4.2013 gününde karar verildi.

Başkan

Haşim KILIÇ

Başkanvekili

Serruh KALELİ

Başkanvekili

Alparslan ALTAN

Üye

Mehmet ERTEN

Üye

Serdar ÖZGÜLDÜR

Üye

Osman Alifeyyaz PAKSÜT

Üye

Zehra Ayla PERKTAŞ

Üye

Recep KÖMÜRCÜ

Üye

Burhan ÜSTÜN

Üye

Engin YILDIRIM

Üye

Nuri NECİPOĞLU

Üye

Hicabi DURSUN

Üye

Celal Mümtaz AKINCI

Üye

Erdal TERCAN

Üye

Muammer TOPAL

Üye

Zühtü ARSLAN

isg.biyolog

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Anayasa mahkemesine 6331 ile ilgili açılan İptal Davası metni

Ekli dosyalar

• 6331 ANAYASA MAHKEMESİ İPTAL İSTEĞİ KARARI.doc
    301 KB · Görüntüleme: 301

Real

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
eee ne olcak şimdi

Moderatör tarafında düzenlendi:

mfk321

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
ne oldu şimdi? yürütme durduruldu mu?

aragon34

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ne oldu şimdi? yürütme durduruldu mu?
bunu paylaşan arkadaşa anlam veremedim. sanırım sizin gibi o da eki okumamış. nisan 2013 ün aym'nin iptale ilişkin gerekçeli red kararı mevcut. Yani herhangi bir sorun yoktur. Mahkeme kanunun iptalini reddetmiş.

isg.biyolog

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yok durdurulmadı ama bişeler olabilir.ben metni okudum.bazı maddelerin anayasaya aykırı olduğunu söylüyorlar ve çok haklı buluyorum.Örneğin
MADDE 8- (1) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının hak ve yetkileri, görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle kısıtlanamaz. Bu kişiler, görevlerini mesleğin gerektirdiği etik ilkeler ve mesleki bağımsızlık içerisinde yürütür.
bu maddede işverenin bir işçisi hükmünde olan işyeri hekimi ve igu nasıl olacakta parasını aldığı,ekmeğini yediği,sözleşme imzaladığı,bağımlı olacağı işvereni herhangi bir ihmal olayında Bakanlığa bildirecek ? Onaylı deftere işverence yapılmayan ihmal edilen şeyleri nasıl yazacak? Sözleşme sona erdiğinde işveren bizi "hadi sana yallah başbelası seni" deyip kapı önüne koymak için can atmayacakmı?Dolayısıyla İptali isteyenler iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bağımsız çalışabilecek yeterli herhangi bir sosyal garantisinin olmadığını düşünüyorlar ve de bence çok haklılar...Umarım hayırlısı olur bizim için...

diğer maddelerde de işyeri hekimlerinin eğitim esas usullerine atıfta bulunmuş.Eğitim kurumlarının bunu ticarete döktüğünden falan bahsetmiş.Ayrıca Kamu kurumlarındaki IGU larının ödeneklerinin yetersiz olduğunu 80 saat mesai fazlasına verilmeyen ücretin angaryaya girdiğini angaryanın Anayasa da yasak olduğunu vurgulamışlar.vb...okuyun güzel şeyler var...

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sonuç; 6331' de hiç bir şeyin değişmemesine hükmetmiştir AYM.

isg.biyolog

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bunu paylaşan arkadaşa anlam veremedim. sanırım sizin gibi o da eki okumamış. nisan 2013 ün aym'nin iptale ilişkin gerekçeli red kararı mevcut. Yani herhangi bir sorun yoktur. Mahkeme kanunun iptalini reddetmiş.

çok uzun metindi sonuna kadar okumaya fırsatım olamadığı için ilginç olan yerleri paylaşmak istemiştim sadece ama başka bir igu sitesinde son dakika olarak yayınlanınca bende burda paylaşayım dedim.yayınlayınca da iş işten geçmiş oldu. hükmü kalmadıysa mesele yok... (umarım şimdi anlayabilmişsinizdir)

Real

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ohh bee. bende üzülmüştüm yine gittik güme diye :ağlama:

mfk321

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
sonra ayrıntılı bir cavap yazdım ama adminler silmiş zannedersem.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.