Tartışma - Hukuki - 6331 Sayılı Kanunda Madde 6 Ve Madde 8 Çelişkisi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Hukuki 6331 Sayılı Kanunda Madde 6 Ve Madde 8 Çelişkisi

Konu, 'Sorular & Tartışmalar' kısmında Kimyager1978 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kimyager1978

  Kimyager1978 TÜİSAG Üyesi  1 hafta önce konu açmıştım fakat SİLİNMİŞ.
  Kamu kurumunda çalışmaktayım,
  Madde 6 (a) da Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve on ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel BULUNMAMASI hâlinde bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir ..

  Derken

  Madde 8 (7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir.
  demektedir.
  Burada Çalışan tanımı ve işveren tanımına baktığımda ;
  Çalışan: Kendi özel kanunlarındaki statülerine bakılmaksızın kamu veya özel işyerlerinde istihdam edilen gerçek kişiyi,...diyerek tanım içine beni alırken,
  İşveren: Çalışan istihdam eden gerçek veya tüzel kişi yahut tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşları,” diyerek Devlet TÜZEL kişiliğine sahip kurumumu tanım içine almaktadır.


  Soru Şu: Kurumum beni göz ardı ederek ; Madde6 daki "görevlendirir" gibi bir zorunluluk yerine , Madde 8 deki "görevlendirebilir" gibi insiyatife bağlı durumu seçekerek hizmet alımına yönelmek istiyor. Bu iki madde arasında çelişki nasıl aşılabilir.
   
 2. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  Merhaba.
  Konunuz silinmedi. Birkaç gün önce serverda yaşadığımız sıkıntıdan ötürü, geçen hafta yayınlanmış konuların bir kısmında veri kaybı olmuştur. Bu konulardan biri de sizin açmış olduğunuz konu.
  İyi çalışmalar...

   
 3. Kimyager1978

  Kimyager1978 TÜİSAG Üyesi

  Bilgi için sağolun.. Sorumla ilgili cevap veya görüş beklemeye devam...

     

   
 4. Berkay Bengütaş

  Berkay Bengütaş TÜİSAG Üyesi

  Burdaki durum şu ki;
  belirnenen nitekliklere haiz personel olarak gormemekten faydalanip uygulamis.

   
 5. ugurr

  ugurr TÜİSAG Üyesi

  Ben çelişki göremiyorum, ilk hükümde işveren kendi personelini yahut OSGB personelini görevlendirir,
  diğer hükümde ise memur, muvafakat halinde kendi kurumunda yahut başka bir kurumda görevlendirilebilir, yani memurun başka bir kurumda görevlendirilmesinin yolu açılıyor yoksa iş amir insiyitafine bırakılmıyor

     

   
 6. Kimyager1978

  Kimyager1978 TÜİSAG Üyesi

  Sayın ugurr,
  Benim anladığım ilk madde de İşveren(Kamu kurumu da dahil) kendi personelini görevlendirir bulunmaması halinde (yahut değil...) OSGB den hizmet alır.
  diğer hükümde ise sanki işveren tanımı içine kamu girmiyormuş gibi(Genel bütçeli idareler Devlet TÜZEL kişiliğine dahildir) muvaffakat verilirse görevlendirilebilir.
  Yani birinde personellerin arasında İGU varsa görevlendir, diğer madde de istersen görevlendirebilirsin...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica