Tartışma : 6331 Sayılı Kanunda Madde 6 Ve Madde 8 Çelişkisi

Kimyager1978

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
1 hafta önce konu açmıştım fakat SİLİNMİŞ.
Kamu kurumunda çalışmaktayım,
Madde 6 (a) da Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve on ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel BULUNMAMASI hâlinde bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir ..

Derken

Madde 8 (7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir.
demektedir.
Burada Çalışan tanımı ve işveren tanımına baktığımda ;
Çalışan: Kendi özel kanunlarındaki statülerine bakılmaksızın kamu veya özel işyerlerinde istihdam edilen gerçek kişiyi,...diyerek tanım içine beni alırken,
İşveren: Çalışan istihdam eden gerçek veya tüzel kişi yahut tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşları,” diyerek Devlet TÜZEL kişiliğine sahip kurumumu tanım içine almaktadır.

Soru Şu: Kurumum beni göz ardı ederek ; Madde6 daki "görevlendirir" gibi bir zorunluluk yerine , Madde 8 deki "görevlendirebilir" gibi insiyatife bağlı durumu seçekerek hizmet alımına yönelmek istiyor. Bu iki madde arasında çelişki nasıl aşılabilir.

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba.
Konunuz silinmedi. Birkaç gün önce serverda yaşadığımız sıkıntıdan ötürü, geçen hafta yayınlanmış konuların bir kısmında veri kaybı olmuştur. Bu konulardan biri de sizin açmış olduğunuz konu.
İyi çalışmalar...

Kimyager1978

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bilgi için sağolun.. Sorumla ilgili cevap veya görüş beklemeye devam...

Berkay Bengütaş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Burdaki durum şu ki;
belirnenen nitekliklere haiz personel olarak gormemekten faydalanip uygulamis.

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
1 hafta önce konu açmıştım fakat SİLİNMİŞ.
Kamu kurumunda çalışmaktayım,
Madde 6 (a) da Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve on ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel BULUNMAMASI hâlinde bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir ..

Derken

Madde 8 (7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir.
demektedir.
Burada Çalışan tanımı ve işveren tanımına baktığımda ;
Çalışan: Kendi özel kanunlarındaki statülerine bakılmaksızın kamu veya özel işyerlerinde istihdam edilen gerçek kişiyi,...diyerek tanım içine beni alırken,
İşveren: Çalışan istihdam eden gerçek veya tüzel kişi yahut tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşları,” diyerek Devlet TÜZEL kişiliğine sahip kurumumu tanım içine almaktadır.

Soru Şu: Kurumum beni göz ardı ederek ; Madde6 daki "görevlendirir" gibi bir zorunluluk yerine , Madde 8 deki "görevlendirebilir" gibi insiyatife bağlı durumu seçekerek hizmet alımına yönelmek istiyor. Bu iki madde arasında çelişki nasıl aşılabilir.

Ben çelişki göremiyorum, ilk hükümde işveren kendi personelini yahut OSGB personelini görevlendirir,
diğer hükümde ise memur, muvafakat halinde kendi kurumunda yahut başka bir kurumda görevlendirilebilir, yani memurun başka bir kurumda görevlendirilmesinin yolu açılıyor yoksa iş amir insiyitafine bırakılmıyor

Kimyager1978

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben çelişki göremiyorum, ilk hükümde işveren kendi personelini yahut OSGB personelini görevlendirir,
diğer hükümde ise memur, muvafakat halinde kendi kurumunda yahut başka bir kurumda görevlendirilebilir, yani memurun başka bir kurumda görevlendirilmesinin yolu açılıyor yoksa iş amir insiyitafine bırakılmıyor
Sayın ugurr,
Benim anladığım ilk madde de İşveren(Kamu kurumu da dahil) kendi personelini görevlendirir bulunmaması halinde (yahut değil...) OSGB den hizmet alır.
diğer hükümde ise sanki işveren tanımı içine kamu girmiyormuş gibi(Genel bütçeli idareler Devlet TÜZEL kişiliğine dahildir) muvaffakat verilirse görevlendirilebilir.
Yani birinde personellerin arasında İGU varsa görevlendir, diğer madde de istersen görevlendirebilirsin...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.