6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki uygulaması | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki uygulaması

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında Fatih POLAT tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Fatih POLAT

  Fatih POLAT TÜİSAG Üyesi  Merhabalar...
  20.06.2012 tarihinde kabul edilip 30.06.2012 tarih ve 28339 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ndan Kamu Kurum ve Kuruluşlarının iki yıl süreyle muaf tutulmuş olduğu anlaşılmaktadır. Konunun ciddi öneme sahip olması nedeniyle bu kanun hükümlerinin kamuda önceden uygulanmaya başlanmasında herhangi bir sakınca olup olmadığı ya da bu şekilde bir uygulamanın olduğu herhangi bir Kamu Kurum veya Kuruluşunun varlığı konusunda ki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim...


   
 2. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  yürürlük;
  MADDE 38- (1) Bu Kanunun;
  a) 6, 7 ve 8 inci maddeler;
  1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için
  yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
  sanırım bu maddeden bahsediyorsunuz fatih bey...evet,kamu kurumları için bu kanun iki yıl sonra yürürlüğe girecek..iki yıla kadar sanırım bir hazırlık süreci olacaktır.

   
  Mustafa ESEN ve Fatih POLAT bu yazıya teşekkür etti.
 3. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  kamunun işletmekte olduğu maden işletmelerinde isg birimleri yıllardır bulunmaktadır.

     

   
  Fatih POLAT bu yazıya teşekkür etti.
 4. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  bu 2 yıllık süreçte KİT lerin özelleştirilmesi tamamlanacak ve uzman sayısı artacaği için böyle bir madde eklenmiş olabilir.

   
 5. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Bu maddeyi hazırlayanlar pek de dikkatli hazırlayamamışlar.Aslında kamu kurumu derken; önceden çalışanlarına İSG hizmeti vermek zorunda olmayan genelde de çalışanlarının çoğunun memurlardan oluştuğu kamu kurum ve kuruluşları kastediliyor.Örneğin 2 yıl sonra maliyede çalışan bir memur da İSG hizmeti almaya başlayacak.Ben de bir KİT çalışanıyım ve genelde KİT'lerin çoğuna ait iş yerlerinde ağırlıklı olarak işçi çalışır ve genelde de işyerleri tehlikeli sınıftadır.Hemen hemen hepsi sanayiden sayılan 50 ve üzeri işçi çalıştıran tehlikeli sınıftaki işyerleridir.Yani zaten buralarda yıllardır İSG hizmetleri mevcut mevzuata göre verilmekteydi.Yıllardır İSG kurulu da var,İşyeri Hekimi de var,İSG Mühendisi de var.Tabi mevcut mevzuatlara göre.Şimdi mevzuatlarda yeni düzenlemeler var.Mademki kamu kurumları için 2 yıl gibi bir süre tanımış,demek ki bu iki yıl boyunca mevcut düzenlemeler geçerli olacak.
  KİT ler ve birçok özel şirket İSG Uzmanı meselesini kendi içerisinde çözüm yoluna gitmekte olduğundan genelde bir mühendisini eğitime gönderip sertifikalandırıp sonra o işi o kişinin üzerine yıkmaya çalışıyor.Bizim kurumda da birçok eleman eğitime gönderildi ama kimse bu riskli işi yapmamak için sınavı geçmedi.Çünkü hem iş yükü artacak,hem hapis ve tazminat risklerini işverenle birlikte yüklenecek hem de karşılığında fazladan bir ücret de alamayacak.Yahu adam benim gibi enayimi böyle bir yükün altına girsin.Tabi üç beş kişi sınavı geçtik ama aklı olan hiç kimse sınavı geçmedi.
  Yeni kanunda İG mühendisleri için kamuda ekstradan bir ödeme yapılması emrediliyor.ama o madde 2 yıl sonra yürürlüğe girecekse demek ki bizi 2 yıl bedava çalıştıracak.Yani Kamu kurumları ile ilgili madde 2 yıl sonra yürürlüğe girdiğinde KİT ler için değişecek tek şey İG mühendislerine üç beş kuruş maaşa zam yapacak olması.Çalışanının çoğu memur ve ofis çalışanı olan maliye ,SGK vb kurumlar ile DSİ,Karayolları,sağlık kuruluşları vb kurumların da İSG hizmetini çalışanlarına sunmak zorunda kalacak olması ise gerçekten köklü bir değişiklik.

     

   
  Fatih POLAT, surveyan ve Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
 6. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  50 den fazla ise calısan 6 ay sonra direk yururlukte arkadasalr burda kamudaki o kurumdaki personel sayısı onemli

   
 7. GOLF

  GOLF TÜİSAG Üyesi

  Yeni yasa sonrasında kamuya 2012 sonu yada 2013 başlarında Kpss ile İSG uzmanı alımı olur mu?Olur ise hangi puan türünde alım yapılır?Sadece ÇSGB'nin alımından bahsetmiyorum;mesela Sağlık Bakanlığı vs alım olur mu?
   
 8. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  İSG kültürümüzde şöyle bir enterasanlık var.Madem 2 yıl süre var,O zaman 2 yıl sonra başlarız.Yasa aslında şunu demek istiyor.Sen bugünden başlarsan ancak 2 yılda hazır olursun.2 yıl sonra ise kanunun ve çıkacak bütün mevzuatı % 100 uyguluyor olman gerekli .Yoksa başın büyük derde girecek.Cezalar öyle eskisi gibi 100-200 değil,2000-5000 liralık rakkamlara dönüşmüş durumda.Örnek bir kamu kurumunda risk analizi 6 aydar önce yapılabilir mi ?Eğitimler,bilgilendirmeler,seçimler,acil durumlar,tahliye tatbikatları v.s onlarca uzun sürelere ihtiyaç bulunan gereklilikler var.Sonuçta zamanı çalışarak değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.   
  serdarpala ve Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
 9. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Bence 2 yıllık süre çok uzun, epey geniş süre vermişler. Maksimum 6 ayda bütün bir emniyet sistemi kurulabilir.Ama bunun için istekli olmak lazım. İşeverenler de bu istek hiç bir zaman olmaz. Dışarıdan zorlama olduğu için bir şeyler yapacaklardır ama hiç bir zaman tam olarak bunun bilincine varamayacaklardır. Hele çevre konusunda ise hepten işverenler isteksiz. Hep kar etmeyi düşünen bir yapı, para vermeye hiç bir zaman yanaşmayacaktır. O nedenle, bu işleri yapmak için içten gelen istek olması lazım.

     

   
  Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
 10. necdethaykir

  necdethaykir TÜİSAG Üyesi

  Ben belediyede çalışıyorum ve biz belediyede yaklaşık 5 yıldır İSG çalışmaları yapmaktayız.   
  Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
 11. Fatih POLAT

  Fatih POLAT TÜİSAG Üyesi

  Haklısın Necdet Bey...​
  Öteden beri ve halen devam eden başta İSG tüzüğü ve ilgili bir çok yönetmelikler kapsamında yasal mevzuat var, ancak 6331 Sayılı İSG Kanununun yürürlülüğü Kamuda her nedense iki yıl sonraya atılmış. En azından kanunda geçen ''1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra'' ifadesi; ''1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren en geç iki yıl sonra'' olarak yazılabilirdi...
   
 12. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Fatih Bey Yönetmeliklerdeki bir tek kelimeyi bırakın tamamını değiştirseniz de,bu yönetmelikleri hayata geçirecek yönetici,güvenlik kültüründen yoksunsa,Çevre bilincinden nasiplenmemişse,İnsanı insan yapan değerlere sırtını dönmüşse,hayatın her alanında attığı her adımın aslında kendi çocuklarının da gelecekteki hayatlarını biçimlendirdiğinin farkında olmayan bir zihin taşıyorsa ne değişecektir?

   
  serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
 13. ycet

  ycet TÜİSAG Üyesi

  Madde 38 -
  (1) Bu Kanunun;
  a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri;
  1) .... yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
  2) .... yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
  3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
  b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,
  c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
  diyor.
  Yani c) maddesine göre Madde-26, 6 ay sonra yürürlüğe girecek, yani 1 Ocak 2013'te. Bu madde kapsamına Madde 26 giriyor. Buda idari para cezaları. Madde 26 b) bendi ise İGU ve İYH için herbiri için 5000 TL diyor.
  Eee şimdi yürürlükte 1 yıl, 2 yıl deniyor, ceza uygulaması ise 6 ay.
  Sizce de çelişki değil mi?
   
  hkiymik bu yazıya teşekkür etti.
 14. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Geçenlerde bizim kurumun müdürüyle şu konuda bir fikir tartışması yaşadık.Bizim işyeri tehlikeli sınıfta yer alan ve elliden fazla işçisi olan bir iş yeri ve KİT'lerden birisi.Müdür bey dediki biz artık her ay İş Güvenliği Kurulunu toplamasak ve İşyeri Hekimiyle sözleşmemizi iptal etsek,İG Mühendisi çalıştırmasak kimse bize ceza kesemez.Çünkü dedi yeni kanunda kamu kurumları için 2 yıl süre tanınmış.Ben de dedim ki müdür bey olur mu hiç,yeni kanun İSG hizmetlerinin kapsamını kademeli olarak genişletme amacıyla yürürlüğe girmişken bizim gibi önceki mevzuatlara göre mecburen İSG birimini kuran bir kuruluş 2 yıl boyunca bundan 50 sene önceki zamana dönsün.O iki yılı bizim gibi kamu kurumlarına değil sonradan kapsam genişlediği için çalışanlarına İSG hizmeti sunacak kamu kurumları için tanıdılar.Sonuçta bizim işyerinde mutlaka İG Müh,İşyeri Hekimi ve İSG Kurulu olmak zorunda.Müdür bey de bana dediki ama orda kamu kurumu diye genel bir ifade kullanmasaydı madem dedi,KİT ler hariç deseydi veya başka bişey deseydi.Sizce de buralarda yatan çelişkilerin giderilmesi şart değil mi?

   
 15. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  müdür haklı, ancak sizde kazanılmış hakları elden açırmamak adına diretin.

  şöyle söyleyin; biz iş güvenliği uzmanı bulundurmasak, hekim bulundurmasak, kurul yapmasak, bunları kaldrırsak, yarın bir gün ciddi bir kaza durumunda sizde bunları kaldırdığınız için suçlu duruma düşersiniz. hatta ciddi bir kaza olup bu olay medyaya yansırsa hiçbirimizin kurtuluşu olmaz, medya bu kurulların kaldırılmasını, iş güvenliği uzmanı kaldırılmasını hep sorgulayacaktır, deyin ikna olacaktır.   
  serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
 16. serdarpala

  serdarpala TÜİSAG Üyesi

  çok stratejik harika

   
  hsynkrgz bu yazıya teşekkür etti.
 17. Elif3

  Elif3 TÜİSAG Üyesi

  29 Aralık 2012 CUMARTESİ
  Resmî Gazete
  Sayı : 28512
  YÖNETMELİK
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ


  Yürürlükten kaldırılan yönetmelik
  MADDE 23 (1) 27/11/2010 tarihli ve 27768 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.
  Yetkilendirilmiş toplum sağlığı merkezleri
  GEÇİCİ MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce Genel Müdürlükçe yetkilendirilen toplum sağlığı merkezleri bir yıl içerisinde 12 nci ve 16 ncı maddelerde belirtilen şartları yerine getirmeleri halinde mevcut belgeleri OSGB belgesi ile bedelsiz olarak değiştirilir.
  50den fazla çalışanı bulunan kamu kurumları
  GEÇİCİ MADDE 2 (1) 27/11/2010 tarihli ve 27768 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğine göre iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri sunmak zorunda olan ve İş Kanununa tabi 50den fazla çalışanı bulunan kamu kurumları söz konusu hizmetleri 1/7/2014 tarihine kadar sürdürür.
  Yürürlük
  MADDE 24 (1) Bu Yönetmelik 30/12/2012 tarihinde yürürlüğe girer.
  Yürütme
  MADDE 25 (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.

   
 18. buket1991

  buket1991 TÜİSAG Üyesi

  Diğer yandan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin 1 ve 2 numaralı alt bendi kapsamında yer alan işyerlerinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü için geçiş süreleri tanındığından asıl işveren alt işveren ilişkisi kurulan ve ayrı ayrı elliden az çalışanın bulunduğu işyerleri için ise 6331 sayılı Kanuna uygun olarak geçici madde ihdas edilerek geçiş süresi tanınmıştır. ibaresi ile geçiş süreci kapsamı içerisinde olanlar ve olmayanlar nelerdir acaba tez hazırlıyorum ve kafam allak bukllak olmuş durumda yardımcı olursanız çoooook sevinirim :)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica