Bilgilendirme 6331 Sayılı Iş Sağlığı Ve Güvenliği Kanununda Revizyon Yapılması

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında b.a.k tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. b.a.k

  b.a.k TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar Merhaba,
  Konu başlığından da anlaşıldığı gibi önümüzdeki süreç içerinde Kanunda revizyon yapılacak. Özellikle işyerlerinin uzmanla çalışma yükümlülüğü tarihlerinde ve uzman sınıflarında değişiklik yapılacağı bilgisini aldım. Kesin ve net olmamakla birlikte üç sene C sınıfı uzman olarak çalışanların direkt A sınıfı yapılması veya uzman sınıflarının kaldırılıp artık her uzman işyeri tehlike sınıfına bakılmaksızın kendi iş kolundaki işyerinde uzman olarak çalışması (örn: inşaat müh. uzman tüm inşaat işlerinde, maden mühendisi uzman madenlerde gibi) konularının tartışıldığını öğrendim. Bunlarla da kalmayıp daha bir kaç revizyon yapılacak.
  Amacım polemik yaratmak veya kafa karıştırmak değil lütfen yanlış anlaşılmasın. Sadece bu bilgileri ilk ağızdan duydum ve sizinle paylaşmak istedim. Umarım hayırlısı olur.   
  gurcan1903 ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 2. frdrn

  frdrn TÜİSAG Üyesi

  yani yüksek lisans yapmak anlamsız mı olacak bu durumda

   
 3. b.a.k

  b.a.k TÜİSAG Üyesi

  Değiştirilecek maddelerin içeriğini incelemeden anlamsız olacak veya olmayacak demek yanlış olur.

     

   
 4. frdrn

  frdrn TÜİSAG Üyesi

  süreç çok sıkıntılı yüksek lisans başvuruları geçerken beklemek zaman kaybı beklenmemesi durumunda ise boşuna emek verilmiş olabilir.

   
 5. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  büyük ihtimal ile sektörel düzenlemeye gidecekler, işverenlerin istediği gibi bir sistem yapılacak, sadece yüksek lisans değil, tüm eğitim ve sınavlar boşa çıkacak. bunuda hazirana kadar yetiştirmeye çalışacaklar.

     

   
 6. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği bölümlerinin ücretleri tavan yapmıştı zaten...

   
 7. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Genel Müdür Yardımcısına (İsmail Gerim) böyle bir soru sorulmuştu. Hatta ısrarla böyle taleplerin çok olduğunu, pek çok İSG uzmanının mağdur olduğundan dem vurulmuştu. Ancak böyle bir çalışma olmadığını söylemişti. Sizin kaynağınız nedir ?
   
 8. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Maalesef öyle... 1 sene lisansüstü eğitimi tezsiz alıyorsun, sonra B sınavına girmeye hak kazanıyorsun diye astronomik rakamlar istiyorlar. Bunun için istenen rakamlar 7.500-8.000 TL gibi... Şirketler kendi insiyatifleri ile gönderirlerse ne ala... Ayrıca Okan Üniversitesinde bu kayıtlar dolmuş. İkinci kayıtlar da dolmak üzereymiş (bahar). Astronomik fiyatlar ama inanılmaz bir talep var. Bu yeni kanun en çok A sınıfı uzmanlar ile Üniversitelere yaradı ne diyeyim.
  (Diğerleri de, Yıldız Teknik, Kocaeli ve Yeniyüzyıl Ünv.)   
 9. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Yeni Yüzyıl üniversitesi tezsiz 10.000 tl tezli 16000 tl ???????????????

     

   
  eddi bu yazıya teşekkür etti.
 10. frdrn

  frdrn TÜİSAG Üyesi

  ve gerçekten işe yarayıp yaramayacağı net değil maalesef   
 11. frdrn

  frdrn TÜİSAG Üyesi

  çok kararsız kaldım tezsiz yüksek lisans yapmalı mı yoksa süreci bekleyip görmeli mi   
 12. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Yüksek lisansı Bye geçiş için istiyorsanız beklemekte fayda var. B' ye geçiş o kadar da önemli değil en bu konuda akademik olarak ilerlemek istiyorum, farklı olmak istiyorum diyorsanız beklemeye gerek yok derim.

   
 13. sld_41

  sld_41 TÜİSAG Üyesi

  hadi mühendisler düşünüldü peki iş güvenliği bölümü mezun arkadaşlar ne olacak??? sonuçta bir mühendislik dalı değil o zaman hiç bir sektörde çalışmayacaklar mı anlamadım??? bence de uzmanlık dereceleri kaldırılmalı sonuçta bu iş tecrübeye bakıyor!!!!!!!!
   
  hg.k ve Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
 14. tirink

  tirink TÜİSAG Üyesi

  o zaman bu ne demek oluyor inşaat mühendisi sadece inşaat işlerinde, madenlerde maden mühendisleri, peki harita, jeoloji, jeofizik ve çevre mühendisleri nerelerde çalışabilecek acaba o zaman.

   
  AlperD, sld_41 ve krmgny bu yazıya teşekkür etti.
 15. Ferat TEKTAŞ

  Ferat TEKTAŞ TÜİSAG Üyesi

  Alt yapısı oluşturulmadan tartışılmadan damda düşer gibi bir yasa ve sonuçları...umarım sonuç daha kötü olmaz...durmak yok yola devam....   
  ferh@t bu yazıya teşekkür etti.
 16. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Daha kötü ne kelime olağanüstü kötü olacak. İşçinin canı yanmaya devam edecek. denetimler olmayacak. Sadece prosedür olacak. İş güvenliği uzmanı zaten vardı eski kanunda. Bunu belgeli hale getirdiler. Yüksek lisans yapanlar C-b sınavına girip para harcayanlar, şehrini değiştirenler, OSGB kuranlar herkes bir bardak soğuk su içmeye hazırlansın :)

  Maden mühendislerindeki teknik nezaretçi olayına dönüyoruz ya da çevre görevlisi. Bu belgeleri olmayanı artık mühendis diye işe almaz hale geldiler ve o görev için ekstra ücret bile ödemiyorlar. İSG Uzmanı da öyle olacak mühendis olan herkes bu belgeyi alacak DEVLETİNE dolaylı vergisini ödeyecek :)

   
  odarkness bu yazıya teşekkür etti.
 17. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım, anlaşılan o ki ilk ağızdan aldığın bu bilgiler sanırım bakanlık yetkililerinden. Madem bukadar net konuşuyorsun sana zahmet şu benim 21 ekim sınavı ile almaya hak kazandığım B sınıfı sertifikamın neden 2.5 aydır haala imzalanmadığınıda sorsan da şuan sözleşme yapmak için bekleyen işverenlerin mağduriyetlerini çözsek diyorum. Nedersin?

   
 18. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  Aksaray üniversitesinde boyle bir durum gorukmuyor malesef yuksek okulla karıstırdınız sanırım

   
 19. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi

  ellerine yüzlerine bulaştırdılar!

   
  sld_41 bu yazıya teşekkür etti.
 20. Fatih ÖZKAN

  Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  Devlet kurumları iş yeri hekimliği hizmeti almak için ihaleye çıkmaya başlamış. Bugün TTB'nin açıklaması vardı bunun ile ilgili. Sağlık hizmetinin ihale ile alınıp satılamayacağını söylüyorlar, bu konu İGU'ları da ilgilendiriyor. Açıklamayı okumak isteyenler için bağlantısını aşağıda paylaşıyorum;

  http://www.ttb.org.tr/index.php/Haberler/isyeri-3588.html

  Saygılarımla

   
  abdulkadiröztürk ve b.a.k bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica