6331 Iş Güvenliği Kanunu - Madde 8 ????

Konu, 'İSG Prosedürleri' kısmında osalman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. osalman

  osalman TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhaba,

  6331 İş Sağlığı ve Güvenliği kanununda tam olarak anlayamadığım bir madde var. Sizlerde yardımcı olur ve fikirlerinizi söylerseniz sevinirim..

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU - 6331

  Madde-8
  (7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.


  Buna göre ben tam zamanlı bir firmada çalışmakta iken işveren yetkisi yada izniyle başka firmalarda çalışabilir miyim yada çalıştırılabilir miyim? İşin aslı işveren benden böyle bir talepte bulunabilr mi?

  Yardımlarınız için teşekkürler...


   
 2. ESRA ERGİN

  ESRA ERGİN TÜİSAG Üyesi

  Öze sektörde tam zamanlı olarak çalıştığınız bir işyerinden muvaffakatname alarak başka bir işyerinde çalışabilirsiniz.Muvaffakatnameyi almak zorundasınız çünkü sizin tam sigortanızı yatırıyor.Ancak devlet kurumları ile ilgili nasıl olur bilmiyorum.

   
  osalman bu yazıya teşekkür etti.
 3. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Muvaffakatname alsan da gelir vergisini nasıl vermeyi planlıyorsunuz?

     

   
 4. ESRA ERGİN

  ESRA ERGİN TÜİSAG Üyesi   
 5. SS001

  SS001 TÜİSAG Üyesi

  1-Bu madde aslında "kamu kurum ve kuruluşları" yani Devlet Memurlarını ilgilendiriyor. Şöyle ki diyelim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında memur olarak çalışan bir makina mühendisinin aynı zamanda iş güvenliği uzmanlığı sertifikası var. 1 temmuz 2014ten sonra Bakanlık da İş Güv. Uzm. çalıştıracak ama çalıştıracağı grup 50 kişilik küçük bir grup. Bahsettiğimiz mühendis yöneticiden izin alarak, 50 kişilik gruba yasal olarak ayırması gereken saati ayırarak, devlet memurluğu hizmet ve saatini aksatmadan, her saat için (200) gösterge rakamının kullanımıyla maaşına ilave ödeme alarak çalışabilir. Aylık toplam 80 satten fazla ek çalışma yapamaz. Aynı şartlarla Bakanlık dışında bir işyerinde de çalışabilir.
  2- Aynı şartlarla işyeri hekimi de dışarda veya Bakanlıkta çalışabilir ama Bakanlıkta döner sermaye almıyor olması gerekli. Zaten sanırım 2014ten sonra bütün kurum hekimlikleri işyeri hekimliğine dönüşür.
  3-Siz hekim misiniz İG uzmanı mısınız bilemiyorum ama işyeri hekimi iseniz mevcut işyerindeki çalışmanız Çalışma ve SGBakanlığı İSG-KATİPte tam zamanlı olarak kaydedilmişse 2. bir işte çalışamazsınız. Çalışacak olsanız da ÇSGB otomatik sisteminde sözleşme yapmanıza izin vermez bu durumda da yaptığınız hiç bir işlem resmi olmaz. Bu 2. işyeri aynı işverenin başka işyeri numarasına sahip başka bir firması bile olsa. Mevcut işyeriniz sizi İSG-KATİPe kısmi zamanlı olarak kayıt ettirise (ki kaç saat üzerinden olduğu önemli) 2., 3. işyerinde çalışabilirsiniz ama geriye kalan 217saat-mevcut çalışma saatiniz ki mesela 160 saat kadar süre hakkınız var. http://egitim.druz.com.tr/hesaplamalar/ih-igu-yetki-hesabi.html adresinden hesap yaptırabilirsiniz.
  4-Uzmanların hukuki prosedürünü bilmiyorum, benzer olacağını tahmin ediyorum.
  Asla yasal sözleşme ve hakettiğiniz ücreti almadan angaryayı kabul etmeyin. Aldığınız riskler büyük.

     

   
  SEÇKİN USTABAŞ, Hüseyin Kemal ERKAN ve osalman bu yazıya teşekkür etti.
 6. osalman

  osalman TÜİSAG Üyesi

  Ben uzman olarak görev yapıyorum ama dediğiniz gibi prosedür sanırım aynıdır. Yorumlarınız çok faydalı oldu. Tekrar teşekkürler.

   
 7. rsavlu

  rsavlu TÜİSAG Üyesi

  Benim anladığım kadarıyla bu Toplum Sağlığı Merkezlerinde çalışan doktorlara işyeri hekimliği yapabilmeleri için verilmiş bir durum.Tam gün yasası çıkınca onlar zorda kaldığı için düzenlendi gibi. O fiyat listesi vardı ya , tabip odası fiyatlarından çok düşük olan ; işte bu arkadaşlar için verilmişti. Yani Doktor ücretini alıyor devletten ama döner almadığı için 200 le çarpılıp ek bir ücret alabiliyor. Tamamen benim görüşüm bu.
   
 8. SS001

  SS001 TÜİSAG Üyesi

  Tam isabetli bir görüş. Durumu net olarak kavramışsınız.   
 9. orhanyigit

  orhanyigit TÜİSAG Üyesi

  yeni çıkacak yönetmeliklerle bu kanunun nereye gideceğini kestirmek çok zor.

     

   
 10. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  ilk mesajda sorulan soru ile 6331-8(7)'nin hiçbir alakası yok. bu madde kamu kurumlarında görev yapanlar için geçerli.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica