6 Aydan Önce İşten Ayrılan Çalışan

Sibel sezen

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba ;

Bir arkadaşım iki buçuk Aydır kurumsal bir firmada çalışıyor ve istifa etmek istediğinde net gelirinin 4 katını talep ettiler sözleşmesinde bu şekilde bir madde yerleştirmişler o parayı vericek durumu olmadığı için son ay çalıştığın maaşın tümünü ver yeterli demişler bu nasıl bir yaklaşım bu yaptıkları yasal mı sözde kurumsal bir firma konuyla ilgili bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim teşekkürler

Sözleşmedeki madde ekte yer alıyor

1.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba ;

Bir arkadaşım iki buçuk Aydır kurumsal bir firmada çalışıyor ve istifa etmek istediğinde net gelirinin 4 katını talep ettiler sözleşmesinde bu şekilde bir madde yerleştirmişler o parayı vericek durumu olmadığı için son ay çalıştığın maaşın tümünü ver yeterli demişler bu nasıl bir yaklaşım bu yaptıkları yasal mı sözde kurumsal bir firma konuyla ilgili bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim teşekkürler

Sözleşmedeki madde ekte yer alıyor
Hukuk hiyerarşisinde;

Anayasa>Kanun>Tüzük>Yönetmelik>Tebliğ>Genelge>Yönerge ve diğer içtihatlar sıralaması şeklindedir. Bu kural bozulamaz ve hiç bir şekilde seçilen bölüm sol tarafında bulunan bölüme aykırılık teşkil edemez. Şayet edilirse her zaman sol bölümdeki kısımlar esas alınacaktır şeklindedir.

Sizin bahsi geçen duruma esas olmak üzere işveren bir iş sözleşmesi hazırlamıştır. İş sözleşmeleri hazırlanırken 4857 İş Kanununun esas teşkil edeceği açık ara gerçektir. Ve bu kanun ihbar önelleri isimli başlığında bu durumu açık ve net ifade etmiştir. İlgili bölüm incelenirse 6 ay sonrasında, 2 haftalık ihbar süresine tabi olacağı net olup bu durum hem işçiyi hem de işvereni bağlar yani karşılıklıdır. Arkadaşınız 6 aylık süreyi doldurmadığından bu hüküm geçersiz hale gelmektedir lakin İş sözleşmesine dahil olup olmadığını ve 30' dan fazla çalışan olup olmadığını bilemediğimden (30' dan az çalışanı olan ve iş sözleşmesi harici çalıştığı kabul edilerek..). Kötü niyet tazminatından bahsetmek gerekecektir. Bu durumda ihbar süresinin 3 katına kadar tazminattan bahsetmek gerekecektir (İş sözleşmesi varsa ve 30' dan çok çalışan varsa kurumda, kötü niyet tazminatından bahsedilemez).

Özetle, arkadaşınız iş kanunu esasında tazminat ödememelidir. Her şeye rağmen iş mahkemelik olup, imzalanan sözleşme delil olarak sunulursa, hem 4857 sayılı kanununa aykırılık teşkil edeceğinden hem de işe girmek adına imzaladım derse, mahkemenin ilk celsede lehte sonuçlanacağını söyleyebilirim. Bu aşamada bir arabulucudan destek te alınabilir.

Ben olsaydım notere giderdim, bu durumu açıkça belirterek işyerine ihtar çekerdim. Her şeye rağmen mahkeme açılacaksa da ben kaybedileceğini düşünmüyorum.

Umarım doğru yönlendirebilmişimdir.

Kolaylıklar dilerim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.