50 Kişinin Altı Firmalar Için Kurul(teklif) Defteri Tutuyormuyuz

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında luxxon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. luxxon

  luxxon TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar

  Aynı çatı altında aynı işverene ait 2 firma var biri 50 kişi üstü diğeri ise 50 kişinin altı çalışanı vardır.Bu 50 altı firma için kurul kurulmuyor peki kurul(teklif) defteri yada benzer bir defter tutuyormuyuz


   
 2. menbasuyu

  menbasuyu TÜİSAG Üyesi

  Kurulda kurarsın, defterde tutarsın. İlerde bir gün Allah göstermesin bir kaza anında bunlar senin elini güçlendirecek.

   
 3. mehmet ünal

  mehmet ünal TÜİSAG Üyesi

  Defter tutmak herzaman bizim menfaatimizedir

     

   
 4. mert aslan

  mert aslan Guest

  iş sağlıgı ve güvenliği kurulu 50 üstü çalışan olduğu zaman kurulur.mevzuatta böyle yazılır.50 nin altında tutma zorunluluğu yoktur.

   
 5. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Sayın luxxon 50 nin altında personeli olan firma için kurul kurmanıza gerek yok fakat iki firma için de gerekli iş güvenliği tedbirlerini almanız ve bunları karar defterine (onaylı deftere) yazmanız gerekiyor.

  (Onaylı defter için bkz. )
  İş Güvenliği Uzm. Görev Yetki ve Sorumlulukları Hak. Yönetmelik
  Madde 9- 2. Fıkra

     

   
  Cansu Yaşar bu yazıya teşekkür etti.
 6. denizdeniz

  denizdeniz TÜİSAG Üyesi

  TEŞŞKKÜRLER

   
 7. Naksu

  Naksu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar benim de soracağım bir şey var bu konuda.isyeri hekimi olarak diyelim ki tehlikeli sınıfta ama 50 nin altında bir isyeriniz var.Kurul oluşturmak ve ve yapılması gerekenleri yazılı hale getirmek gerektiğini söylediğiniz halde işveren buna yanaşmıyorsa ne yapabiliriz.siz taleplerinizi ve bunların kabul görüp gormedigini nasıl ispatlayabilirsiniz.ilerde bir is kazası vs. Oldugunda kendinizi nasıl kurtarabilirsiniz?bu konudaki yorumlarınızı gercekten merakla bekliyorum.
   
 8. luxxon

  luxxon TÜİSAG Üyesi

  Sayın mühendis1985

  dediğiniz gibi 50 altı olunca kurul kurmaya gerek yok. Aynı işverene ait olan 50 altı olan firmada da 50 üstü olan 2. firmada olduğu gibi ISG adına bir şeyler yapmak lazım bu da bilgim dahilinde ama benim demek istediğimi iyice açmak isterim ki 50 altı olan firmayla ilgili alınacak kararları 50 üstü olan firmanın onay defterini yazmak ne kadar doğru bir şey bunun yerine 50 altı olan firma için 2. ıncı bir onay defteri almak ve orada tutmak doğru değilmi?

  Bu arada herkese verdikleri cevaplar için teşekkür ederim   
 9. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Noter onaylı defter ; kendinden otokopili , 3 nishadır. Biri işveren , biri isg müh. , biri işyeri hekimi için

     

   
 10. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Sayın Naksu
  Personel sayınız 50 nin altındaysa kanuna göre kurul kurma zorunluluğunuz yok ve dolayısı ile işvereni de bu konuda ikna etmeniz oldukça zor gibi görünüyor. Fakat her ne olursa olsun işveren, sizin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kendisine bildirdiğiniz tedbirleri almak zorunda. Siz gerekli tedbirleri onaylı deftere yazıp kendisine bildirin.Şayet gerekli tedbirleri almazsa, İşyeri Hekimlerinin Görev Yetki ve Sorumlulukları Hak. Yönetmelikte
  İşyeri hekimlerinin yetkileri
  MADDE 16 – (1) İşyeri hekimlerinin yetkileri aşağıda belirtilmiştir.
  a) İşyeri bina ve eklentilerinde, çalışma metot ve şekillerinde veya iş ekipmanında işçiler açısından yakın ve hayati tehlike oluşturan bir husus tespit ettiğinde işverene bildirmek, gerekli tedbirler işveren tarafından alınmadığı takdirde durumu Bakanlığa rapor etmek,

  Ayrıca bu konu daha önce tartışıldı diye hatırlıyorum eğer sitede arama yaparsanız diğer meslektaşların tecrübelerinden de yararlanabilirsiniz.

  Mesajınızdan işyeri hekimi olduğunuzu anladım umarım yanlış anlamamışımdır . Hekim içinde uzman içinde farklı yönetmeliklerde aynı madde yer almaktadır.   
  Naksu bu yazıya teşekkür etti.
 11. Naksu

  Naksu TÜİSAG Üyesi

  Bu defteri nerden temin edebiliriz acaba?tesekkurler   
 12. Naksu

  Naksu TÜİSAG Üyesi

  Ayrıca yukarıdaki sorularıma da bilgisi olan arkadaslarımdan cevap rica ediyorum.

   
 13. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Katılıyorum 2. bir onay defteri tutmak mantıklı
   
 14. Naksu

  Naksu TÜİSAG Üyesi   
 15. Naksu

  Naksu TÜİSAG Üyesi

  Sayın mühendis 1985 ilginize ve verdiginiz bilgilere cok teşekkürler.haklisiniz ben isyeri hekimiyim.onayli kurul defterine önerilerimi kendim yazıp imzalayarak sonuca ulaşabilirmiyim dersiniz:)kendisi imzalamak istemezse mesela... Ayrıca bakanlığa rapor etmek de nasıl olur bilmem ki.hani bizde ekmek yediğin yer olayı vardır ya:))   
 16. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Sayın Naksu hepimiz aynı dertten muzdaribiz :) zaten bakanlığa rapor etmek demek işimizden olmamız manasına geliyor. Ben de çözemedim işin bu kısmını. Keşke bakanlığa gönderdiğimiz şikayet raporunun altına "İmza: Bir Dost" diye ekleyerek isim vermeden işin içinden sıyrılabilseydik :) Siz onaylı deftere önerilerinizi yazıp sonuçlarını takip edin. Onaylı defterin bir nüshasını muhakkak saklayın. Faydasını göreceksiniz. Onaylı defter kurul defterinden farklı ikisini karıştırmayın. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   
  charlesdexter bu yazıya teşekkür etti.
 17. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  sn luxxon öncelikle açmış olduğunuz konu başlığını irdelemek gerekir...

  Yasal mevzuat gereği sizinde bildiğiniz gibi 50 ve üzerinde çalışanı olan iş yerlerinde kurul oluşturma zorunluğu vardır. Ancak bahsettiğiniz gibi aynı çatı altında olan birbirleriyle iç içe olan farklı şirketlerin iş verenleri aynı da olsa farklı da olsa 50 den fazla çalışanı olan her iş yeri kendi kurulunu oluşturmak zorunda olduğu gibi, 50 den az çalışanı olan iş yerleri de oluşturulan bu kurulların koordinasyonunun sağlanması gereği bu kurullara temsilciler göndermek zorunda olacaktır. Ayrıca her iş yerinde çalışanların sayısı ayrı ayrı 50 kişinin altında olsa dahi toplamda 50 ve üzerinde çalışan olduğu tespit edildiğinde kurul oluşturulması gerekiyor.

  kurul(teklif) defteri konusuna gelince ; İş güvenliği kurullarında kurulun yaptığı çalışmaları, gündem maddelerini v.b. yazılacağı sıralı sayılı işaretlenmiş herhangi bir defter veya sıra numarası arka arkaya verilmiş toplantı tutanağı sayfalarını dosyalayarak saklamak durumundayız.

  Yukarıda bahsedilen toplantı tutanakları ile ilgili çalışmanın haricinde olan ve yasal mevzuatta tutulması gereken defter ise onaylı tavsiye ve öneriler defteridir. Bu defter çalışma bakanlığı bölge müdürlüklerinde veya noterde her sayfası tek tek yazılmış ve mühürlenmiş olan defterdir. Bu deftere ancak yakın ve hayati tehlike olduğunda yazılması gereken durumlar yazılacak ve imzalandıktan sonra nüshaları iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi tarafından alındıktan sonra defterde kalan aslı iş verene veya iş veren vekiline teslim edilecektir ( gerektiğinde uyarı ve tavsiyeleri yazmak için tekrar istenmek üzere ). Bu deftere yazılanlar ile ilgili olarak iş veren veya vekilinin çalışma yaptırmaması durumunda bakanlığa bildirmemiz emredilmektedir.

  Bu iki çalışmayı birbiri ile karıştırmamak gerekiyor.

  Kurul toplantı tutanaklarını kurul oluşturmak zorunda olan iş yerlerinde mutlaka tutmamız, katıldığımız koordinasyon çalışmalarında taleplerimizi duyurmamız gerekir.

  Onaylı tespit ve öneriler defterini ise yasa gereği İSG profesyonellerinden hizmet alması gereken her iş yerinde ( 1 kişi de çalışsa ) iş güvenliği uzmanları ve iş yeri hekimleri beraberce hareket ederek tutmak ve iş verene gereken yakın ve hayati tehlikeleri bu deftere yazarak ve imzalayarak tebliğ etmek durumundadırlar.

  .

   
  imsorryimlate, Naksu, luxxon ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 18. luxxon

  luxxon TÜİSAG Üyesi

  Bilgiler icin teşekkür ederim Aturan. Dayanak olarak bu söyledikleriniz yönetmeliklerde geçiyormu çünkü işverenlere yönetmeliklere dayanarak konuşmak daha iyi olur

   
 19. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği yasası ile ilgili yönetmelikleri çok dikkatli okumalısınız...

   
 20. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  50 altı personeli olan ,işyerleri kurul kurabilr ama bu gönüllülük projesiyle olur yani zorunlulukla değil.Kendisine yazılı olarak mail atın varsa elektronik imza kullanın.Bu gönderdiğiniz mailin çıktısını alın ve dosyanıza koyun.Sze bir tavsiyem var eğer işveren size yardımcı olmuyorsa ve sizin iyileştirici yöndeki projelerinize sürekli karşı çıkıyorsa buradan anlaşılıyorki İNSANa değer vermiyor.önce İNSAN demeyen birisiyle çalışmaktansa ve ilerde ALLAH göstermesin ölümlü bir kaza olacak ve siz hapse girme riski alacaksanız lütfen ordan ayrılın.

   
  seher şensoy, isgdemc2216, Naksu ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica