50 Kişi Altında Çalışan Iş Yerlerinde Uzman Bulundurma Problemi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

50 Kişi Altında Çalışan Iş Yerlerinde Uzman Bulundurma Problemi

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında aliutku tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar hepinizi bir konuda uyarmak isterim. Dediklerimi uygulayan vardır uygulamayan vardır.

  50 kişi altındaki yerler yasa gereği sürelerini bekleyebilir. Hatta OSGB ler bu durumu fırsat bilip risk değerlendirme, eğitim, acil durum yapıp danışmanlık hizmetini verdiklerini söylemektedir.

  Ama bu durum bence yanlıştır. Ben görüştüğüm müşterilere sürenizi beklemeyin diyorum. Hemen tutun. Neden?

  Cezalar sadece risk analizi, eğitim ya da acil durum planından gelmiyor. Cezai maddelerin sadece 6 tanesi süresi gelene kadar kapsam dışıdır. Geri kalan 30 madde yürürlüktedir. Bu hizmeti verecek olan da İSG uzmanlarıdır. Diğer cezai maddeleri kimse yerine getirilmeleri için uyarılmıyor. Ben bu şekilde 50 kişinin altında olan aklı başında 3-4 firmaya uzman tutturdum. Çünkü yapılacak iş çok.

  İşverenler kanunları, yönetmelikleri okumuyor. Sürem gelmedi diye kandırılıyorlar bir diğer taraftan. Daha doğrusu şu OSGB diğer angarya işleri yapmak istmiyor. risk değerlendirme, eğitim parasını alıp geçiyor. Halbuki ödediği para ile 5 aylık İSG Uzman hizmeti alır ve o risk değerlendirme, eğitim gibi şeyleri yapmakla mükellef olur. ekstra para ödemez.

  Ama amcalar şunu yapıyor, şimdi risk değerlendirme,eğitim paralarını alayım önceden bunları bitireyim süresi gelincede ayrıca uzmanlık ücreti alır yapacak işim fazla kalmaz diyorlar.

  Lütfen etrafınızdaki işverenleri uyarın. Kanunları okutun, süre beklemenin zarar oldugunu anlasınlar. İSG Ailesi olarak oda kuracaksak odanın hizmetlerinden biride kamoyunu aydınlatmaktır.

  İŞVERENLERİ UYARMAK GÖREVİMİZİN PARÇASIDIR.


   
  hsynkrgz, yusra, Bakkal ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. doğa34

  doğa34 TÜİSAG Üyesi

  Ali Bey,peki bu 50 nin altında çalışanı olan mesela 2 elemanı olan bir mühendislik bürosuda hemen bir uzman tutmalımı ve onunla birlikte bir işyeri hekimi de bulmak zorundamıdır?Bütün elemanları bir arada bulmak için illa osgblerden mi hizmet almak zorundalar?Teşekkür ederim,iyi çalışmalar.

   
 3. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  benim demek istediğim bu tip firmalar değildir. Hakikaten imalat yapan ya da süpermarket işleten sürekli aktivite bulunan vb. firmalardır. Sizin dediğiniz tip firmalar için önerim mühendislik bürosunda çalışan insanlar teknik elemanlar bu arkadaşlara neleri yapmaları gerektiğini anlatınız. Hatta risk değerlendirmesini bile kendi yapabilir. Yükümlülük tarihi gelene kadar. (geçici madde-1)

  2-3 eleman çalışan büro ofisler çoğu riskten uzak ve kendileri birçok önlemi rahat rahat alabilir. Mesela en basiti adama söyleyin ofiste olsan bir kaçak akım rölesi tak, elektrikler gittiğinde otomatik yanan ışıldak al, yangın tüpü bulundur vb. gibi tüp kullanıyorsa mutfağında balkonuna aldırın ama bunlar içinde lütfen para talep etmeyin. bunlar basit işler.

  Hatta ben gittiğim iş yerlerinde firmalara mühendisiniz varsa hemen belge aldırın diyorum bizlerde o arkadaslar işi kavrayana kadar yardımcı olalım, öğrendikten sonra devredelim işimizi diyorum. Bu şekilde en az 10 mühendis arkadasımızı hiçbir cebinden ücret ödetmeden kursa yollattım.

  Para kazanmak için insan kandıramayız. Bu insan kendininde bazı şeyleri yapabildiğini öğrenirse nasıl yüzlerine bakabileceğiz?

     

   
  FUNDA3426, cİSG, MNG ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. doğa34

  doğa34 TÜİSAG Üyesi

  Ali Bey ,konuyu biraz daha açarak sormak istiyorum,bahsettiğim mühendislik bürosu zemin etüt sondaj,rapor hazırlama vb. gibi işleri yapan bir büro yani jeoloji mühendisi sahibi.Tehlike sınıfları yönetmeliğinde sınıfa karar verirken yapılan esas iş baz alınıyor mühendislik büroları az tehlikeli diyor ama sondaj işleri,sondaj makinesi kullanımı çok tehlikeli sınıfa giriyor.Bu durumda bu büronun tehlike sınıfı ne olmalıdır acaba?İlginize teşekkür ederim.

   
 5. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  inşaat mühendislerinin yapı denetim ofislerinde de aynı mantık geçerlidir.bürolar az tehlikeli,şantiyeler çok tehlikelidir.
  ali bey de cevaplar ama büroda yapılan iş baz alınır.yani mühendislik bürosu az tehlikelidir.

  ancak sahada sondaj makinesi kullanımı dediğiniz gibi çok tehlikeli sınıfındadır.sürekli bir iş değildir.tehlike analizi,risk değerlendirmesi anlık yapılabilir fakat o da o makinenin üzerinde yapılır,sonucta sondajın vurulacağı yer sabit değildir.aslında güzel bir konuya değindiniz.

  sondaj işlerinde sondaj makinasının bakımlarından ziyade, yasal yönden ne gibi iş güvenliği önlemleri alınabilir ki ?

     

   
  doğa34 bu yazıya teşekkür etti.
 6. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Kısa vadeli çalışma prim kodu yönetmeliğini lütfen okuyunuz..

  Maddenin biri derki asli işin tamamlayıcısı ya da bütünleyicisi şeklinde iş devam ediyorsa asli iş baz alınır.

   
 7. musa_tabak

  musa_tabak TÜİSAG Üyesi

  yorum yapmak istemedim kendimi tutamadım.sondaj işi yada jeoloji mühendisi çalışan bir ofis fark etmez hanfendiye verilecek tek cevap şudur işyeri sicorta sicil numaranız :) ali utku bey valla yangın tupu elektrik gittiği zaman florasan :) abest kaçıyor OSGB ihtiyaç olmasın sömürülmesin işverenler yada bu sac ayağı(devlet,işveren,işçi)yanlız yukarıda yazmış olduklarınızda cok dogru bır yaklasım olmamıs....boyle iş sağlığı ve iş güvenlığı uzmanlığı olmaz
  Burada uzun zamandır(site kurulduğundan beri)dikkat ediyorum herkes yazıyor...Hiç unuttamadığım bir yazıyı anlatayım birisi sormuş ACİL DURUM PLANINI İŞYERİ HEKİMİ YAPABİLİR Mİ? diye herkes güldü soran kişiye kalkıp kimse şunu ifade etmedi .....EVET YAPAR , KONUYA HAKİM ÇALIŞTIĞI SAHAYI(FABRİKA) BİLEN GEREKLİ DÖKÜMANLARADA SAHİPSE PEKALA YAPAR....
  Bilmeden okumadan (yönetmelik/taslak/mevzuat/kanun)önüne gelen yorum yapıyor....BUNDAN DOLAYI YAZMAK İSTEMİYORUM.....
   
  aliutku bu yazıya teşekkür etti.
 8. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Pardon musa bey nasıl iş güvenliği uzmanı olunur? Yazdıklarımda sizi rahatsız eden nedir? Ya doğru okumadınız ya da ifade edemediniz. Ben insanların gereksiz yere kandırılmaması peşindeyim bu bir. İkincisi her ofiste florasan ve yangın tüpü olmasının neresi abest ? Acaba sizin yaklaşımınız mı yanlış? Ben bunları söyleyipte para talep adamlar gördüm dalga geçer bir halim yok.Önceki yazılarıma bakarsanız iş güvenliği uzmanı şartı gelmemiş firmalar kendileri risk analizi yapmaya çalışsınlar diye de bas bas söylüyorum.

  Kaldı ki madem iş güvenliği uzmanlığınız bizleri eleştirecek kadar iyi lütfen tarif ediniz siz neler yapıyorsunuz. Hatta ben mevzuatlara baya hakim olduğumu düşünüyorum fakat eski mesajlarımı açın içinden çıkamadığım durumlar oldu bir zahmet onlarada cevap verirseniz aydınlanalım.   
 9. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Kaldı ki mesajınızda inanılmaz bir tutarsızlık mevcut. Bir örnek veriyorsunuz kimse o arkadasa böyle böyle olur demedi diyorsunuz. Peki siz niye demediniz? Eleştiri yazacağınıza söyleyin bildiklerinizi, bilgi paylaştıkça güzeldir.

     

   
 10. selcukc06

  selcukc06 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba, yazılarınızın çoğunu okudum ama tam bir sonuca varamadım, sorum benzer bir konudan olacak,
  çok şubeli bir işletmenin, şubelerinde 10,15,20,30, civarı çalışanları var, yani 50 işçinin altında, tehlike sınıfı da Az teklikeli sınıfa giriyor, toplamda çalışan işçi sayısı da 250 hepside aynı ilde faaliyet gösteriyor, bu işletmelerin SGK işyeri numaralarıda farklı, bu durumda bu işlete için İşyeri hekimi ve İş sağlığı güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu doğuyor mu? paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.   
 11. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  birebir müfettişten aldığım cevap aynı işveren namına çalışıuyorsa aynı il sınırları içerisindeyse ararız dediler.   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 12. hatice şahin

  hatice şahin TÜİSAG Üyesi   
 13. hatice şahin

  hatice şahin TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Ali bey cezası bekliyebilen 6 madde hangileri ?
   
 14. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi, diğer sağlık personeli bulundurma zorunluluğu ve bunların haklarını kısıtlayıcı maddeler.

   
 15. Teknik

  Teknik TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,aynı şirketin ayrı iki yerde farklı imalatı var. Nace kodlarıda farklı,aynı şehirde,
  herikiside tehlikeli sınıfta
  30+35 kişi çalışıyor. Zorunluluk yılbaşındamı başladı yoksa 30hazirandamı başlayacak. farklı cevaplar aldım. yardımcı olursanız memnun olurum.   
 16. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Haziran ayı zaten tüm tehlikeli sınıf Haziran'da

   
  ANFO797 ve Teknik bu yazıya teşekkür etti.
 17. ahmet ahmet

  ahmet ahmet TÜİSAG Üyesi

  ali bey ben yapı denetimde 10 yıldır makina mühendisi olarak çalışıyorum yapı denetim nace kodu az tehlikeli uygulama alanı inşaat çok tehlikeli ben mayıs ayında sınava girecem c uzmanlık belgesi alacam ama yönetmenliğe göre bir sektörde 3 yıl çalışmışsan a belgesi gibi uzmanlık yapabilirsin şimdi ben herhangi bir inşaat firmasında a uzman olarak çalışabilirmiyim net cevabını öğrenemedim.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica