Soru 5 Yıldızlı Oteldeki Işletmelerin Sorumluluğu Kimde?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında YASİN01 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. YASİN01

  YASİN01 TÜİSAG Üyesi  Sayın Tecrübeli Uzmanlarım ; 5 yıldızlı bir otelin uzmanlığını yapmaktayım,mevzuatlara göre tüm gerekenleri yaptım ancak çözüm bulamadığım bir konu var.Otel içerisinde kuaför,hamam,market,seyahat acentesi,su sporları gibi işletmeler var.Otel yetkililerinden aldığım bilgi ise;otel tarafından sadece bu işletmelerin kiraya vermiş oldukları ne personel alımları nede vergileri gibi yasal bağları olmadıkları yönündedir.Bu işletmelerin iş güvenliği yönünden otel olarak sorumluluğumuz nedir?Alt işveren Asıl işveren bağı nasıl yorumlamam gerekli?Bu konuda yardımınızı bekliyorum teşekkür ederim.


   
 2. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle Alt işveren bağınız olduğu kesindir. Bu işyerlerinin Çalışan sayısına bağlı olarak kendi çalışmalarını yapmak veya kurul oluşturmak zorunlulukları olduğu gibi sizin tüm çalışmalarınızda (RD ,AEP v.s.) bu işyerlerini de değerlendirmeye alarak atıfta bulunmanız gerekli. Netice de sizin mesul olduğunuz otelin misafirlerinin hizmet aldığı yerler olması , sizin otel çalışanlarının yanı sıra misafirler için de gerekli tüm tedbirleri alma zorunluluğunuz olması sizi bu konuda bağlar. Yapmanız gerekenlere gelince ;
  1. Bu işyerlerinden ; iş güvenliği uzmanı ve hekim zorunluluğu olanların sözleşme örneklerini , RD raporlarını ve AEP raporlarının kopyalarını , çalışanların sağlık raporlarını , eğitim belgelerinin kopyalarını , gıda teması ve servisi çalışanlarının hijyen eğitim belgelerini isteyin. Sözleşme zorunluluğu olmayanların RD ve AEP raporlarını , sağlık raporlarını ve eğitim belgelerinin kopyalarını , gıda teması ve servisi çalışanlarının hijyen eğitim belgelerini isteyin.
  2. Yukarıda belirtilen dökümanı olmayan/eksik olan işyerlerine termin tarihi ile tebliğ de bulunun. Yapabilirseniz çalışmalarına devam etmelerini engelleyin.
  3. Hazırladığınız/Hazırlayacağınız RD ve AEP raporlarına belirtilen işyerlerini ekleyin. Oluşturacağınız ekiplerde bu işyerlerinin ilgili (yangın , kurtarma , ilk yardım v.s.) belirlediği sorumluları belirtin/dahil edin.
  4. Tatbikatları ortak yapın.
  5. Kurul oluşturma zorunluluğunuz var ise (çalışan sayınızı bilemiyorum) toplantılarınıza belirttiğiniz işyerlerinin yazılı olarak atayacağı sorumluları davet edin. Kurul tutanakları ve alınan kararlara kendilerini ortak edin.
  Kısacası bu işyerlerini her ne kadar ayrı işyerleri olsalar da kendi bünyenizde ki yerler gibi kontrol etmeniz ve çalışmalarınıza dahil etmeniz gerekli....

  İyi çalışmalar ,

   
  YASİN01 bu yazıya teşekkür etti.
 3. Erkan Bursalı

  Erkan Bursalı TÜİSAG Üyesi

  Bu kiralanan mekanlarda ayrı vergi numarasına sahip yerler alt işveren ilişkisi doğurmaz. Alt işveren olmaları için o kişilerin size iş yapması ve fatura kesmesi gerekir. Müşterilerinizin ortak olması size bir sorumluluk yüklemez. O işletmelerin sizin işletmenize verebileceği zararlı durumları risk değerlendirmesinde göstermek yeterli olur diye düşünüyorum.

     

   
 4. YASİN01

  YASİN01 TÜİSAG Üyesi

  çok teşekkür ederim ilginize yaptığınız önerileri hemen uygulamaya başlıyorum çok etkili oldu yazdıklarınız :)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica