5 Haziran Dünya Çevre Günü Kutlu Olsun | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

5 Haziran Dünya Çevre Günü Kutlu Olsun

Konu, 'Kutlama Mesajları' kısmında Seylan Aygün tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Seylan Aygün

  Seylan Aygün TÜİSAG Üyesi  "Doğal Çevrenin korunması amacı ile 1972 yılında İsveç'in Stockholm kentinde Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı toplandı. Bu toplantıda çevre sorunları ele alındı. Çevre kirlenmesine karşı üye ülkeler ortak çözüm yolları aradılar. Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında 5 Haziran gününün Dünya Çevre Günü olması kararlaştırıldı. Her yıl Birleşmiş Milletler'e üye ülkelerde 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak değerlendirilir.
  Ülkemizde bu amaçla 1978 yılındaTürkiye Çevre Sorunları Vakfı, daha sonra Çevre Müsteşarlığı kuruldu. Başbakanlığa bağlı Çevre Müsteşarlığı 5-11 Haziran tarihleri arasını Çevre Koruma Haftası olarak kabul etti. Çevre Koruma Haftasında okullarda öğrencilere doğal çevrenin korunması gereği öğretilir. Hafta boyunca radyo ve televizyonda halka çevre kirlenmesi ile ilgili bilgiler verilir. Alınması gerekli önlemler anlatılır. Gazete ve dergilerde doğal çevrenin korunmasına ilişkin yazılara yer verilir.
  Doğal çevrenin kirlenmesi bütün ülkelerin ortak sorunudur. Çevre kirlenmesi hepimizin günlük yaşayışını etkileyen bir olaydır. Uygarlığın gelişmesi, endüstrileşme sonucu fabrikalarda insan gücüne gereksinme arttı. Kırlarda, köylerde, doğal çevrede yaşayan insanlar kentlere göçtü. Kent nüfusu önemli ölçüde çoğaldı. Kentlerde nüfusun artışı ve endüstrileşme ile birlikte çevre sorunları ortaya çıktı. Bu sorunun en önemlisi çevre kirlenmesidir.
  Başlıca çevre sorunları su, hava ve toprak kirlenmesidir.
  Su kirlenmesi ile deniz hayvanlarının yaşam ortamları bozulur. Kirli sularda avlanan balık ve öteki deniz ürünlerini yemeyelim. Böyle sularda yüzmeyelim.
  Hava kirliliği daha çok yakıtların gereği gibi yakılmaması sonucu ortaya çıkar. Kirli hava solunuma elverişsiz havadır. Kirli hava solunum yolları hastalıklarını artırır. Solunum organlarımızı yorar. Hava kirliliği ölümlere bile sebep olur.
  Toprak kirlenmesi, çeşitli ilaç ve gübrelerle toprağın tarıma elveriş*siz duruma gelmesidir. Çiftçilerimiz; tarlada kullanacakları ilaç ve gübre çeşidini ziraat mühendislerine, teknisyenlerine sormalıdır. Hangi gübrenin hangi cins topraklarda yararlı olacağı bilinmektedir. Bu nedenle; ilgili uzmana danışmaksızın ilaç ve gübre kullanılmamalı. Toprak kirlenmesi toprağın verimini azaltır. Bitki hastalıklarını çoğaltır.
  Bugün pek çok ilimiz çevre sorunları ile karşı karşıyadır. Örneğin Ankara'da hava, İstanbul'da su. Mersin ve Adana'da toprak kirlenmesi birer çevre sorunudur.
  Doğal Çevrenin Korunması için Alınacak Önlemler
  Akar ve durgun sular, insan ve hayvan artıkları ile kirletilmemeli,
  Biriken çöpler hemen kaldırılmalı,
  Zararlı hayvanların, böceklerin özellikle, karasinek ve sivrisineklerin üreyip çoğalmaları engellenmeli,
  Kanalizasyon borularındaki patlamalar hemen ilgililere bildirilmeli.
  Yakıtların tam yakılması sağlanmalıdır. Böylece hem enerji kaybı, hem de hava kirliliği önlenmiş olur.
  Doğal çevrenin kirletilmesi yasalarımıza göre suçtur. Bu suçu işleyenlere para ve hapis cezaları verilir."   
  Cem AKBULAK, Nurdan DAHİ, cem41 ve 8 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. mahircem

  mahircem TÜİSAG Üyesi

  Konuyla alakalı olduğunu düşündüğüm için bir duyuru yapmak istedim.

  Çevre Mühendisleri Odası olarak, mesleki hakların kazanımının ve çevre sorunlarına karşı mücadelenin örgütlü olmaktan geçtiğinin farkında olarak 20. Kuruluş Yıl Dönümümüzü Oda Başkanımız Baran BOZOĞLU‘nun katılımıyla kutluyoruz.
  Tüm meslektaşlarımızı, öğrenci arkadaşlarımızı ve ÇMO dostlarını, daha güçlü ve örgütlü bir Oda adına 20. yılımızda daha fazla birlikte olmaya, birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz.
  Bu kapsamda 5 Haziran‘ da "Çevre" Konulu Resim Sergisi ve akşamında 20.Kuruluş Yıldönümü kokteylini onurlandırmanızı dileriz.
  Saygılarımızla,

  TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
  Kocaeli Bölge Temsilciliği Yönetim Kurulu


  Yer: Mimarlar Odası Tarihi Bina
  Saat:18:30 Sergi Açılışı
  20.Kuruluş Yıldönümü Kokteyli

   
  Seylan Aygün bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica