5 Farklı Grup Şirketi Olan Firmada Isg Uzmanlığı Yapmak ? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

5 Farklı Grup Şirketi Olan Firmada Isg Uzmanlığı Yapmak ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında swordfish61 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. swordfish61

  swordfish61 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhaba,

  Karşılaşmış olduğum bir sorundan dolayı sizlerin bilgilerinize ihtiyacım var. Şu an 5 adet grup şirketi olan bir firmada çalışmaktayım. ve şirketler tehlikeli sınıfta yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse şirketin ismi ANADOLU olsun ve 1-ANADOLU Makina istanbul 2 - ANADOLU Makina Ankara 3- ANADOLU İnşaat 4- ANADOLU Ticaret ve 5- ANADOLU Tekstil diye örnek vermek gerekirse, ben C sınıfı İSG uzmanı olarak bu 5 firmayada hizmet verebilir miyim? firmaların çalışan sayıları sırası ile 45, 45, 25, 40, 30 dur.


   
 2. birol güçlü

  birol güçlü TÜİSAG Üyesi

  Beş ayrı işyeri numarası yer alıyorsa tehlike sınıfına göre ayrı ayrı sözleşme yaparak uzman hizmetinizi verebilirsiniz.

   
 3. hdagdeviren

  hdagdeviren TÜİSAG Üyesi

  peki aynı şirketin farklı şehirlerdeki şubeleri için durum nasıl olur, tek bir sözleşme yeterli mi ? aynı şirketin farklı şubelerinde tehlike sınıfları değişebilir mi yoksa her şirketin tek bir tanımı üzerinden şubelerde o tehlike sınıfında mı yer alır, konu hakkında detay bilgisi olan var mı

     

   
 4. birol güçlü

  birol güçlü TÜİSAG Üyesi

  Bildiğim kadarıyla öncelikle farklı şehirlerde olması sorun değil, sadece farklı şehirlerdeki şubelerin farklı SGK sicil numaları varsa ona göre nace kodunu tespit edip, buna göre de resmi gazetede yayımlanan iş yeri tehlike sınıfları tebliğinden tehlike sınıfınızı belirlersiniz. kaç tane farklı SGK numaralı iş yerin varsa tehlike sınıfına göre ayrı ayrı sözleşme yaparsınız. farklı şehirlerde uzman hizmeti verme hususunda yolda geçen süreleride dikkate alarak yapabilirsiniz

   
  Kemal Erdal Çelen ve unicorn21 bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ali Seryal

  Ali Seryal TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım bu bahsettiğin firmalar ayrı ayrı SGK sicil numaralarına sahip ise her biri için ayrı sözleşme hazırlayarak çalışma süreni de hesaplayarak bakanlığa gönderebilirsin. Büyük bir ihtimalle de onay gelecektir. Ancak her şti için ayrı ayrı sigortalanmak gerekirmi o konu tam bir muamma !!!

     

   
 6. swordfish61

  swordfish61 TÜİSAG Üyesi

  dediğim gibi bu bahsetmiş olduğum 5 şirketinde SGK numaraları farklı. ben şu an da birinde mühendis olarak gözüküyorum. çok karışık olduğu için çıkamıyorum içerisinden. sigortam hangisinden ödenecek mesela ALİ beyin de bahsettiği gibi...


   
 7. birol güçlü

  birol güçlü TÜİSAG Üyesi

  her şirkettin, tehlike ve çalışan sayısına göre çalışma saatinizi tespit edip, 5 ayrı yerde kısmi süreli sigortanız yatırılacak.
   
 8. Aynı sorunu bende yaşadım ve bakanlıkta şirketin istediği görüş yazısına göre "aynı şehirde olsa bile farklı adreslerde bulunan şubeler için bile hepsinde kısmi süreli çalışma sözleşmesi yapılması gerekmektedir ve hepsinde ayrı ayrı sigorta yatırılmalıdır" diye cevap geldi ama burada benim için şu sorun çıkıyor şubeler için kısmi süreli sigorta yattığında toplam sigorta yatan gün sayısı 30'u geçiyor bunun için istediğim görüş yazısına ise 1,5 aydır cevap gönderemediler ne olacak bende bekliyorum. (Sözleşmelerde 180 saati geçmiyor ama sigorta gün üzerinden yatırıldığı için toplamda 30 günü geçiyor.   
 9. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Başka platformlarda da yanıtladığım gibi aylık çalışma sürelerinin çakışması veya toplamda 30 iş gününü aşan çalışma olsa bile SGK'ya göre 30 gün olarak değerlendirilmekte olup fazla prim ödeme nedeni ile sakınca doğmamaktadır. Kalın sağlıcakla.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica