Soru : 4857 Kanunu 657 Yi Kapsar Mı?

Cüneyt TOSUN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar. 4857 nolu iş kanunu 657 sayılı devlet memurlarını kapsıyor mu? Kapsamıyor ise neden? 4857 de bulunan haklar 657 li memurlarında hakkı olamaz mı?

Saygılar!

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
4857 no lu kanun bir iş akdine bağlı olarak çalışanları kapsamaktadır. Yani işçi olmalıdır. 657 no lu kanun ise, devlet memurları içindir. Aslında içerikleri çok noktada ortaktır. İki kanun arasında artılarda eksilerde çoktur. Ancak biz İş Güvenliği mantığında baktığımızda, 6331 sayılı kanun statü farklılıklarını ortadan kaldırmaktadır. İşçi olsun memur olsun, ayırt etmeksizin çalışan ibaresi ile tek kabul etmiştir.

Cüneyt TOSUN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
4857 no lu kanun bir iş akdine bağlı olarak çalışanları kapsamaktadır. Yani işçi olmalıdır. 657 no lu kanun ise, devlet memurları içindir. Aslında içerikleri çok noktada ortaktır. İki kanun arasında artılarda eksilerde çoktur. Ancak biz İş Güvenliği mantığında baktığımızda, 6331 sayılı kanun statü farklılıklarını ortadan kaldırmaktadır. İşçi olsun memur olsun, ayırt etmeksizin çalışan ibaresi ile tek kabul etmiştir.

6331 iş güvenliği 657 li memurlara çalışan olarak uygulanıyor. Bu konuda sıkıntı yok. Ancak 4857 iş kanundaki çoğu kanunlar 657 li memura uygulanmadığı için memurlar bence hak kaybı yaşıyor. Saygılar.

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
6331 iş güvenliği 657 li memurlara çalışan olarak uygulanıyor. Bu konuda sıkıntı yok. Ancak 4857 iş kanundaki çoğu kanunlar 657 li memura uygulanmadığı için memurlar bence hak kaybı yaşıyor. Saygılar.
İki kanunu kıyaslarsanız, sosyal hakların 657'de çok daha iyi olduğunu görebilirsiniz.
Ölüm izni, emzirme izni vs. vs. ilk aklıma gelenler mesela.

Son düzenleme:

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bende Gamze Hanıma katılıyorum. Ancak özünde bence birbirine hemen hemen eşler.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.