41-SAĞLIK GÖZETİMİ ve MESLEK HASTALIKLARI

Konu, 'Soru - Cevap Şeklinde Çalışma' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  Aşağıdaki linke tıklayarak konuyla ilgili soru ve cevap çalışmasına başlayabilirsiniz.

  Çalışmaya Başla


   
  emelkaya, raths, meltem2050 ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. JOKER

  JOKER TÜİSAG Üyesi  en sık görülen meslek hastalığını deri mi yoksa solunum olarak mı kabul ediyoruz? normalde deri imiş ancak tam olarak meslek hastalığı kabul edilmediği için solunum deniyor netlik yok!


   
 3. Seylan Aygün

  Seylan Aygün TÜİSAG Üyesi

  "En sık görülen meslek hastalığı türü mesleki deri hastalıklarıdır. İnsan vücudundaki en büyük organ olması ve dış ortamla doğrudan temas halinde bulunması nedeniyle deri hastalıklarının sık görülmesi olağandır. Ancak özellikle gelişmekte olan ülkelerde rutin veri kaynaklarında bunu saptama olanağı yoktur, çünkü deri hastalıkları önemli bir sorun olarak algılanmadığı ve yeterince önemsenmediği için bu yakınma ile sağlık kuruluşuna başvurulmaz, böylece deri hastalıkları yeterince kayıtlara geçmez. Meslek hastalıklarında deriden sonra en sık tutulan bir sistem de solunum sistemidir. "
  Kaynak: http://www.wellpoint.com.tr/wellpoint-makaleler/109-meslek-hastalklar-ve-tehlike-tanmlar.html

   
 4. JOKER

  JOKER TÜİSAG Üyesi

  o zaman en sık görülen hastalık sorusunun yanıtını solunum sistemi hastalığı kabul ediyoruz, sonuçta bu paragraf çok açıklayıcı ve bnde de var ama sınavda 2 şık da karşımıza çıkabilir. biz solunumu işaretler isek doğru yanıt vermiş olucaz?

     

   
 5. DR.ŞEREF

  DR.ŞEREF TÜİSAG Üyesi

  Soruya dikkat edilmeli. Literatürde diye sorulursa doğru cevap deri hastalıklarıdır. Ama yurdumuzda en çok görülen diye sorulursa solunum sistemi şıkkı doğru cevaptır.   
  matrocker bu yazıya teşekkür etti.
 6. alevyavuz

  alevyavuz TÜİSAG Üyesi

  mrb kaan bey..ben ısg sınavına yenı hazırlanıyrm.ve kamuda calısyrm cok fazla vaktım olmuyo acıkcası nete gırmek ıcın.cok guzel bılgıler paylasılmıs ındırdım coğunu ama elımın altında test kıtabı seklınde cıkan sorular varmıdır.nerden temın edebılırm yada..

   
 7. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bir sorum olacak;

  Ağır ve Tehlikeli işler raporu yok artık malum. Sınava yönelik çok tehlikeli işlerde çalışacaklara yönelik sağlık raporu sadece İş yeri hekimliğinden,Devlet hastanelerinden ve özel hastanelerden alınabilir. Doğru değil mi?

  Yani işçi sağlığı dispanserleri,aile sağlığı merkezleri bu işe giriş raporlarını veremiyorlar doğru mudur?
   
 8. Ağır ve tehlikeli işler raporu yok artık. Özel hastanelerin mevcut yasaya göre rapor vermeleri geçersiz sayılıyor. Ancak rapora konu tahlil ve tetkikleri özel hastanelerde yaptırabilirsiniz. Bu sonuçları bir iş yeri hekimi değerlendirip raporu yazmalıdır. 6331 sayılı yasaya göre, işe giriş raporu ve/veya periyodik muayeneler ancak iş yeri hekimi tarafından yapılabilir. Ancak burada da bir ayrıntı var. Zorunluluğu başlamamış işletmelerde, örneğin 30 Haziran 2013 e kadar tehlikeli ve çok tehlikeli gruplarda, 30 Haziran 2014 e kadar da az tehlikeli grupta bulunanlar Devlet kurumlarında bu muayeneleri olup raporu alabilirler. Bu konuda bir sıkıntı yok. Gelgelelim ki burada da işler parasal bölümde karışıyor. Çünkü devlet hastanelerinde en az ödeyeceğiniz ücret 120-130 TL civarında. Ancak iş yeri hekimlerinde bu rakam çok aşağılara düşebiliyor. Bu da iş yeri hekimlerinin yaptıracakları tetkiklere bağlı. Genelde yapılan Odio (işitme)-akciğer grafisi ve sipinometri ( solunum performansı ölçümü ). Bu işlemler özel hastanede yaklaşık 30 TL yaptırılabiliyor. Bunları yaptıran iş yeri hekimi de raporu düzenleyip yaklaşık 60-70 TL ( 30 TL tetkik dahil ) alıyor. O yüzden pratikte iş yeri hekimlerine yönleniliyor. Daha da abartıp, hiç tetkik yaptırmadan, sadece fiziksel muayene-sorgulama-gözlemsel muayene yapıp rapor verebilen hekimler de maalesef mevcut.   
  deniss9999 bu yazıya teşekkür etti.
 9. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Sevgili Mustafa

  Aslında Sınava Endeksli sormuştum. Bu bilgiler için teşekkürler. Yani 4857 ye göre (mayıs 2013 sınav mufredatı) Özel Hastaneler,Devlet Hastaneleri ve iş yeri hekimleri doğru cevap olacak değil mi ?

     

   
 10. Murat bey,
  Ayrıca genel bilgi vermeye çalıştım.
  Özel hastaneler hariç sınava cevap için devlet kurumlarına bağlı hastaneler doğru. Özel hastaneler olamıyor, çünkü bahsettiğimiz rapor "nitelikli belge" sınıfında olduğu için özel hastaneler veremiyor veya geçerliliği yok.
  Aile sağlık merkezleri (sağlık ocakları) de eskiden bu raporları verebiliyordu. Ancak son yaşanan bazı olaylardan dolayı bu raporları vermeme kararı aldılar. Görüldüğü üzere mesele biraz karışık ve yoruma çok açık. Yani yasa (mesela 4857) özel hastaneler verebilir diyor sonra bir genelge yayınlanıyor ve Özel hastaneler nitelikli belge veremez diyor. Sadece yasaya baktığınızda durum öyle. Ama raporu alınca da olmaz geçerli değil deniyor.
  Özetle bahse konu raporu Devlet kurumları (hastahaneleri) veya İş yeri hekimi verebilir.   
  deniss9999 ve Murat KOÇAK bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica