Tartışma - 4 Yıl Sonra Tüm Uzmanlar A Sınıfı Olacak | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma 4 Yıl Sonra Tüm Uzmanlar A Sınıfı Olacak

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında chemistable tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. chemistable

  chemistable TÜİSAG Üyesi  Uzun vadeli düşünecek olursak ilk mezunlar olan İSG teknikerleri ve C sınıfı uzmanlar bu yıl nisan ayında B sınıfı yukseltme sınavına girecekler.Önlisans bölümleri ve uzaktan eğitimde dahil binlerce iş güvenliği mezunları vermeye devam edecekler.....Bir iş güvenliği ordusu olacak çok değil sadece 4 yıl sonra A yükseltme sınavına girecek bu iş güvenliği ordusu...ve herkes A olacak....ve bu meslek maalesef önlem alınmazsa ayağa düşecek......


   
  Abdulmecit YILDIZ, İşGüvUzman ve alptechin bu yazıya teşekkür etti.
 2. Durmuş Koyun

  Durmuş Koyun TÜİSAG Üyesi

  Peki sizce nasıl bir önlem alınabilir?

   
 3. amerve

  amerve TÜİSAG Üyesi

  Artık önüne gelenlere uzmanlık belgesi vermeyerek, yüksek lisans ile B ye yükseltmeleri minimuma indirerek, kaliteli uzmanlar yetiştirerek önlemler alınabilir. Bir dönem çok açık var diye tamam herkese bir yol açtılar ancak bununda bir sınırı olmalıdır.

     

   
  mustafa39 ve İşGüvUzman bu yazıya teşekkür etti.
 4. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Geç bile kalınan bir durum bu. İlk yapılması gereken yüksek lisanstan geçişlerin tamamen kaldırılması. Sınavların zorluk derecesi artırılmalı. Hatta yılda 2 sınav yerine, 2 yılda tek sınav sistemine geçilmeli.

   
 5. Ali ihsan Uzal33

  Ali ihsan Uzal33 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu kaygıya bende düştüm ama şunu gördüm ki bu sektörde kendini yetiştiren ve bilgisini tecrübesini sunan ayakta kalıyor tüm bu aksamalara karşı birey kendini tam donatmalı tam yetiştirmeli gerisi gelecek zaten buna bire bir şahit oldum kaygılara yer yok bence.

     

   
 6. gurcan1903

  gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

  bu durum uzun vadede sorun oluşturacak gibi dursa da, kanun ve ilgili yönetmelikleri okuduğumuzda meslek dallarına göre uzmanlık yapılmasının ilerde geleceği anlaşılıyor. İnşaatlarda inşaat müh. igu gibi vs.vs.
  sorun bu değil ki sorun şuan uzmana ihtiyaç olmayıp yılda 2 defa sınav yapılması ve uzman bulundurma zorunluluğunun ( uzman sayısı fazla fazla olduğu halde) ileri tarihlere ötelenmesidir.

   
  ARDIÇ bu yazıya teşekkür etti.
 7. Başar KOYUNCU

  Başar KOYUNCU TÜİSAG Üyesi

  yanlış bir teori geçen sene yüksek lisans dahil toplam B sınavına giren kişi sayısı 4700 kazanan 1700 kişi
   
 8. ç.ali

  ç.ali TÜİSAG Üyesi

  Herkesin uzman olması sorun değil.Bu işi burda yapmanın gerekirse hapse girmeyi göze almak demek olduğunu anlamaları gerekir.   
 9. Durmuş Koyun

  Durmuş Koyun TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık olunabilen meslekler listesini mi değiştireceksiniz?o zaman demezler mi yıllardır biz alıyorduk da ne olduda biz şimdi niye alamıyoruz diye?daha önce vermiş olduğun hakkı elinden alamazsınız çünkü kişi gerekirse mahkemeye gider yürütmeyi durdurabilir.Bence Bunun tek çözümü vardı onun için de geç kalındı baştan yapılacaktı açık var diye daha isgyi yeni duymuş kişileri sigortası tutuyor diye A sınıfı yaparsanız bu iş kazalarının önüne geçemezsiniz.Ama en azından bundan sonra isg uzmanlık eğitimi veren kurumlar denetlenebilir ve daha fazla ayaklar altına alınması engellenebilir

     

   
 10. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Bundan çok değil 30 sene kadar evvel 2 yıllık okul mezunları, öğretmen olabiliyorlardı. Ve hatta şu an okul müdürlüğü yapan 2 yıllık teknikerleri tanıyorum. Şimdi düşündüğümüzde o zamanın şartları teknikerlere, öğretmenliği hak görebiliyordu. Şimdiki duruma bir bak istersen, atanamayan öğretmenler platformu var... İnce düşünmek gerekir. Teknikerlere öğretmenlik hakkı kaldı mı diye de sormak gerekmez mi.. O zaman teknikerlerde ayaklanmalı..

  2012 ve sonrasında yapılan yükseltme sınavları ve diğer haklar ile piyasadaki açlık kapatıldı. Şimdi ise normalleşme sürecine girilmeli. Arz talep dengesi kurulmalıdır. Yoksa bu iş gerçekten ayaklar altına girmek üzere... Bir disiplin şart. Öncelikle yüksek lisanstan B' ye geçiş, Doktoradan A' ya geçiş derhal sonlandırılmalıdır. Ve sınavlar yılda 2 yerine 2 yılda bir sınava geçmelidir. Piyasadaki dengeye göre bu süre artırılmalı veya azaltılmalıdır. Lakin bu hali ile hiç de iyiye gitmiyoruz..   
 11. Abdulmecit YILDIZ

  Abdulmecit YILDIZ TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yorumlarınızı okudum ve çoğunuza hak veriyorum. Ancak bazı uzmanların canına tak etti artık. Haklısınız herkes uzman olmasın bende katılıyorum, haklısınız yüksek lisansla B, doktora ile A olunmasın. Ancak kendimden örnek vermem gerekirse çalıştığınız yer bütün sosyal haklarınızı bilmenize neyin doğru neyin yanlış olduğunu görebilmenize rağmen sizi aptal yerine koyduğunu düşünüyor, aptal değiliz ama katlanmak zorunda kalıyoruz. Aktif olarak 2 seneye yakındır C sınıfı uzman statüsünde çalışıyor olmama rağmen OSGB denilen illet yüzünden bir gün dahi C sınıfı olarak sigortam yatırılmadı. Bende maaşımdan arttırarak, biriktirerek yüksek lisans yaparak B sınıfı olmanın daha kolay olduğunu gördüğüm için buna yöneldim. Dediğim gibi haklısınız ancak bunun çözümü bunları sıfırlamak değil. Yüksek lisans ve doktoraya belli kotalar ve şartlar getirmek, denetlemeyi maksimuma çıkararak ve cezaları gerçekten can yakacak şekle getirmek olabilir diye düşünüyorum. Ayrıca kesinlikle ve kesinlikle osgblerin kapatılması taraftarıyım. Ya da olacaklarsa sadece belli şartları sağlayamayan isg uzmanı bulundurma kapasitesi olmayan yerlere hizmet verecek şekilde kısıtlanmalı. Yüksek lisans ve doktora da sadece akademik kariyer için kullanılabilir bir hale getirilirse belki de daha iyi olur. Birde şöyle bir gerçek var C sınıfı olarak bir fabrikada çalışıp 3 seneyi doldurmasına rağmen hiçbir şeyden anlamayan uzmanlarda var piyasada. Bunlarda B sınıfı olacak ve kazaların önüne geçilemeyecek. Yasalardaki açıklıklarımızı gidermediğimiz sürece düzelme zor görünüyor.   
 12. chemistable

  chemistable TÜİSAG Üyesi

  Şimdiki gündem iş güvenliği uzmanlarının günah keçisi olmaması..doğru ve canlı tutulması gereken bir gündem fakat kral çıplak olan tarafı zamanla kontrolsüz bir şekilde iş güvenliği ordusunun oluşması ve uzun dönemde bu işin ayağa düşmesi.... çünkü AÖF de dahi önlisans uzaktan eğitim şeklinde iş güvenliği bölümü mevcut,lisans okumaya gerek yok önlisans oku 3 yıl sonra B ,4 yıl sonra A sınıfı ol...... Tüm uzmanlar 4 yıl sonra da çok tehlikeli sınıfa bakabilecek o zaman... THE END.....

   
 13. aragon34

  aragon34 TÜİSAG Üyesi

  "B" sınavına girmek için tezli yüksek lisans zorunluluğu getirilmelidir.
   
 14. şahan göbeloğlu

  şahan göbeloğlu TÜİSAG Üyesi

  Bence yeterlilik sınavı yapılmalı yeterliği olmayanlar bir alta düşürülmeli geçmişte A-B belgelerine sahip olanları biliyoruz( geçici md. ile 3600 çalışma günü olanların A ,1800 çalışma günü olanların İSG B sınavına girmeleri..... gibi) hem havadan belgeleri alın sonrada başkalarına .....

   
 15. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Geçmişte yanlış yada doğru yapılmış uygulamaları tartışmak ne fayda nede zarar getirir. Bugünümüzde fayda nereden sağlanacaksa o başlığa eğilmek gerekir. Nereden gelirse gelsin, nasıl olunmuşsa olunmuş ortada bir gerçek var sayısı 200.000 sınırına dayanmış A-B-C İSG uzmanları var. Ve sayı her sınavda artmakta. Bu artış ve gereksiz belgelendirmeler devam ederse, atanmamış İSG uzmanları platformu kurulmak üzere. Bu durum hiç de adil olmayacaktır. Eski dönemleri kötülemektense, yeni dönem için neler yapılabilir, bunun tartışılması daha gerçekçi değil midir...   
  chemistable bu yazıya teşekkür etti.
 16. Hasan ÖZTÜRK16

  Hasan ÖZTÜRK16 TÜİSAG Üyesi

  Vasfı olmayan üniversite mezunlarına İGU olma hakkı tanındığı zaman iş bulamayan tüm mezunlar uzman oldu.Şimdi ayağa düştü meslek diye ağlanmak iki yüzlülük olmuyor mu biraz arkadaşlar .Açıköğretim diye küçümsüyorsunuz ama 48 saatlik kursla uzman olanlara ses etmiyorsunuz. Yeterlilik konusunda kesinlikle hak veriyorum.Nasıl yapılacağı konusu ise tamamen muamma.

   
  Last edited by a moderator: 18 Aralık 2017
 17. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Ben gene aynı sözleri söylemek istemiyorum. Geçmişte günün şartları elverdiği için bu olanakları kullanan arkadaşlarımıza kimsenin söz söylemeye hakkı yok. Tıpkı yüksek lisans ile B, Doktora ile A olanlara söz söylenemeyeceği gibi... Önemli olan bundan sonraki durumlara neşter vurabilmek. Yıllık 5.000 İhtiyaç varsa sadece 5.000 Kişi olsun ve C' den başlasın. 10.000 ise bu rakam 10 bin olsun. Lakin 1.000 ise sadece 1.000 olsun. Yoksa dibi görülmeyen bir uçuruma yığılacak tüm uzmanlar... Sonrasını hiç düşünmek bile istemiyorum. Kişiler bilmeli, kariyer planlaması yapmak için önce C olunur, 3 sene geçer B olunur, 4 sene geçer A olunur. Bu net olursa ve ihtiyaç kadar sınav açılırsa zaten sorunlarda halledilmiş olur.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica