4 adet Deneme Sınavı ve Konuların Genel Özeti ve Derleme Sorular | Sayfa 4 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

4 adet Deneme Sınavı ve Konuların Genel Özeti ve Derleme Sorular

Konu, 'Soru Bankaları, Konu Özetleri, Hap Bilgiler' kısmında Hüseyin KORKMAZ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned  :hey:Olur mu öyle şey yaaa. Artık öküz altında buzağı arar olduk. Ne farkı varmış ki???


   
 2. err

  err TÜİSAG Üyesi

  İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 8 inci madde hükmü saklı kalmak kaydı ile işyerindeki tehlikeli kimyasal maddelerden kaynaklanacak kaza, olay ve acil durumlarda yapılacak işleri önceden belirleyen bir acil eylem planı hazırlamak ve planın gerektirdiği düzenlemeleri yapmakla yükümlüdür. İşyerinde belli aralıklarla acil eylem planı ile ilgili uygulamalı eğitim ve tatbikat yapılacak ve uygun ilkyardım imkanları sağlanacaktır.
  acil durumlar için hazırlanan bir plan acil eylem planı

   
 3. Orkun ULU

  Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

  aynen cok çelişkide bırakıyor dediğiniz gibi bu son sınavda yapılan yanlıslardan dolayı nereden ne soru gelir değil nerden yanlıs soru soru sorulur onları bulmaya çalışıyoruz:D

     

   
  beyazhan, Nurdan DAHİ, Esat ÜN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. yucel guzel

  yucel guzel TÜİSAG Üyesi

  Tebrik ediyorum Nurdan hanım, başarılarınızın devamını diliyorum.Rekorunuzu egale etmenize fırsat sağlamak için bir kaç test daha hazırlayacağım.

   
 5. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Çok teşekkür ederim Yücel bey, dört gözle bekliyorum :)

     

   
 6. Hasan ÇOLAK

  Hasan ÇOLAK TÜİSAG Üyesi

  Elektrik akımına kapılma anında kaslar gerilir bu yüzden benim kanaatim devreyi kapatmak değil açmak için yaylı anahtar kullanılması daha etkili bir güvenlik önlemi olabilir. Akıma kapılan kişi istem dışı gerilerek bu anahtara basıp devreyi açarak kendi kendini kurtarabilir diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum acaba? :düşünceli: ;)

   
 7. meralcelik

  meralcelik TÜİSAG Üyesi

  Genel Önlemler
  Madde 7 — Tehlikeli kimyasal maddelerin risklerinin önlenmesi ve bu Yönetmelikte belirtilen risk değerlendirmesi ile ilgili hususların uygulanmasındaki genel prensipler aşağıda belirtilmiştir:
  a) İşveren tehlikeli kimyasal maddelerle çalışmalarda işçilerin sağlık ve güvenliğini korumak üzere İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’nin 6 ncı maddesinin (a) ve (b) bentlerinde belirtilen ve bu Yönetmelikte yer alan tüm koruyucu önlemleri almakla yükümlüdür.
  b) Tehlikeli kimyasal maddelerle çalışmalarda işçilerin sağlık ve güvenliği yönünden riskler aşağıdaki önlemlerle ortadan kaldırılacak veya en az düzeye indirilecektir;
  1) İşyerinde uygun düzenleme ve iş organizasyonu yapılacaktır.
  2) Tehlikeli kimyasal maddelerle çalışmalar teknolojik gelişmeler de dikkate alınarak uygun yöntemlerle yapılacak, uygun makina ve ekipman sağlanacaktır.
  3) Alınan önlemlerin etkinliğini ve sürekliliğini sağlamak üzere yeterli kontrol, denetim ve gözetim sağlanacaktır.
  4) Tehlikeli kimyasal maddelerle çalışmalar, en az sayıda işçi ile yapılacaktır.
  5) İşçilerin maruz kalacakları madde miktarları ve maruziyet süreleri mümkün olan en az düzeyde olacaktır.
  6) Üretim alanında yapılan iş için gerekli olan miktardan fazla tehlikeli kimyasal madde bulundurulmayacaktır.
  7) İşyerleri ve eklentileri her zaman düzenli ve temiz bulundurulacaktır.
  8) İşçilerin kişisel temizlikleri için uygun ve yeterli şartlar sağlanacaktır.
  9) Tehlikeli kimyasal maddelerin, atık ve artıkların en uygun şekilde işlenmesi, kullanılması, taşınması ve depolanması için gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
  c) Risk değerlendirmesi sonucunda işçilerin sağlık ve güvenliği yönünden risk bulunduğunun ortaya çıkması halinde genel önlemlerle beraber bu Yönetmeliğin 8, 9 ve 12 nci maddelerinde belirtilen önlemler de alınacaktır.
  d) Risk değerlendirmesi sonucunda işyerinde bulunan tehlikeli kimyasal madde miktarı nedeniyle, işçilerin sağlık ve güvenliği yönünden önemli bir risk bulunmadığının belirlenmesi veya bu maddenin (a) ve (b) bentlerinde belirtilen önlemlerle riskin kabul edilebilir düzeye indirilmesi halinde bu Yönetmeliğin 8, 9 ve 12 nci maddeleri uygulanmayacaktır.
  Buradan benim anladığım herşekilde genel önlemler her işyerinde olacak, Riskli durumlarda ekstra 8,9ve 12 md.lerde uygylanacak.Kabul edilebilir olduğunda sadece genel önlemler yeterli olacak.Tabi benim yorumuma bakınca cevap C şıkkı oluyor.Tekrar bakmak lazım
   
 8. brn

  brn TÜİSAG Üyesi

  a
  rahmi bey öncelikle sorularınız için teşekkürler..çasgemden alınan sorulardan 12. 16. 26. ve 57. soruların cevapları hatalı olabilir mi acaba uyguladım 87 aldım bu arada:)   
 9. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  1.3. KAYNAK IŞINLARININ SAĞLIĞA ETKİLERİ
  Kaynaklı imalat atölyelerinde ortaya çıkan metal dumanı,gaz ve buharlar dışında ikinci önemli risk grubu ise kaynak ve kesme işlemleri sırasında oluşanışınlardır. Genel olarak kaynak işleminde oluşan ark enerjisinin yaklaşık % 15'i ışınşeklinde çalışma ortamına yayılmaktadır. Bu ışınların yaklaşık % 60'ı kızılötesi, % 30'u parlak ve % 10'u ise morötesi ışınlardır. Söz konusu ışınlar dalga boyuna göre sınıflandırılmakta ve her birinin çalışanlar üzerindeki etkisi değişik sağlık sorunlarına neden olmaktadır.
  Kaynak ve kesme işlemlerinde ortaya çıkan ışınlardan çalışanların en çok etkilenen organları gözleridir. Daha sonra ise örtülmemiş deri kısımları söz konusu ışınların tehlikelerine maruz kalmaktadır. Işınların dalga boyu çalışanların göz sağlığı açısından özellikle önem taşımaktadır. Söz konusu ışınlardan morötesi ışınlar çalışanların gözlerinde en fazla hasara neden olmaktadır. Çünkü, 4.000-8.000 Angströmlük (Ao=10-7 mm) dalga boyu aralığının üst tarafında yer alan parlak ışınlar, görünen ışın sınıfına girmekte ve bu ışınlara maruz kalan çalışanlar gözlerini kapamak ve kısmak gibi reflekslerle, bu ışınların etkilerinden kaçınabilmektedirler.
  Ancak, 100-4.000 Angströmlük kısa dalga boyu ile görünen ışık bandının üst tarafında yer alan morötesi ışınlar;yüksek enerjili, sert karakterli ve çalışanların gözleri üzerindeki hasar etkileri fazla olan ışınlardır. Ayrıca bu ışınlar görülemediğinden göz refleksleri ile korunabilme olasılığı da bulunmamaktadır. 8.000-10.000.000 Angströmlük dalga boyu ile görünen ışık bandının alt tarafında yer alan kızılötesi ışınlar ise, düşük enerjili olduklarından çalışanların gözleri üzerindeki etkileri ve zararları, morötesi ışınlara göre daha azdır.

     

   
  buketdemir ve yucelguzel bu yazıya teşekkür etti.
 10. DERYA

  DERYA TÜİSAG Üyesi

  tesekkürler nurdan hanım:):)   
 11. seydaaltas

  seydaaltas TÜİSAG Üyesi

  Çoğul gebelikte 18 hafta normalde 16 hafta   
 12. Serhat Er

  Serhat Er TÜİSAG Üyesi

  yaylı devre kesicileri basılı olmadığında devre açık olur, kapalı olması için sürekli basmak gerekir, yani B şıkkı doğru, C şıkkı yanlış

   
 13. erhankaratas78

  erhankaratas78 TÜİSAG Üyesi

  benim bildigim coklu gebeliklerde 18 hafta cevabın c olması lazım
   
 14. polat

  polat TÜİSAG Üyesi

  8 + 8 tek gebelik için, çoğul gebelikte 2 hafta daha ekleniyor.

   
 15. polat

  polat TÜİSAG Üyesi

  patlayıcı madde tehlike işareti E   
 16. kadirozgan

  kadirozgan TÜİSAG Üyesi

  bu iki haftayı doğumdan önce mi kullanmak gerekli? Sonra mı? böyle bir ayrım var mı?
  teşekkür ederim...

   
 17. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  önce kullanmak için veriliyor ama önce kullanmadığınız günleri doğum sonrasına ekletebiliyorsunuz.....

   
  kadirozgan bu yazıya teşekkür etti.
 18. cordial

  cordial TÜİSAG Üyesi

  bende indirdim soruları fakat ne altı çizili nede koyu renkli neden acaba? cevapları göremiyorum :(

   
 19. mehmetpalta

  mehmetpalta TÜİSAG Üyesi

  bu soruların cevap anahtarı var mı acaba?
  teşekkürler

   
 20. alevyavuz

  alevyavuz TÜİSAG Üyesi

  mrb arkdslar ..sınava yenı hazırlanıyrm ve cok fazla nete gırme fırsatım olmuyo..cok guzel bılgıler paylamıs sıtede..ama elımın altında bulunabılcek cıkmıs sorular kıtabı varmıdır.bılgısı olan bana ulasırsa sevınırm...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica