380 kV Gerilim Dedektörü

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Ölçüm Cihazları' kısmında Hüseyin KORKMAZ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi  380 kV Gerilim Dedektörü


  (NEON LAMBALI STANKA)

  TANIMI:
  380 kV ile enerjilendirilen yerlerde (Bara ve EİH’ da) enerjinin çalışma amaçlı sıfırlanması akabinde güvenlik amaçlı gerilim olup olmadığını kontrol etmeye yarayan malzemedir.
  YAPISI:
  En az üç parçadan oluşan stanka ve Neon lambadan meydana gelir.
  380 kV’luk gerilim seviyesinde gerilim kontrolü yaparken, kullanan için kesinlikle yaşamsal bir tehlike arz etmemelidir.
  Neon lambanın bulunduğu kısım; darbelere, ısıya neme ve her türlü iklim koşuluna karşı dayanıklı olmalı ve enerjili iletkene yaklaştırıldığında, gün ışığında bile görülecek şekilde ışıklı ve sesli sinyal vermelidir. İsteğe bağlı olarak gerilim seviyesini gösteren dedektör de tercih edilebilir.
  TEKNİK ÖZELLİKLER:
  1. Gerilim detektörü 380 kV’luk sistemlerde güvenle kullanılabilmelidir.
  2. Gerilim dedektörünün neon lambasının çalışıp çalışmadığının kontrol edilebilmesi için üzerinde veya harici manyetosu olmalıdır,
  1. Neon lambalı dedektör ve stankası, mekanik darbelere, suya neme ve her türlü iklim koşullarına karşı dayanıklı olmalıdır.
  2. Dedektör enerjili iletkene yaklaştırıldığında gün ışığında bile görülebilir şekilde ışıklı ve sesli sinyal vermelidir. (isteğe bağlı olarak gerilim seviyesini gösteren dedektör de olabilir.)
  3. Gerilim dedektörü, istendiği taktirde teşekkülümüzde kullanılan 380’kV.luk topraklama teçhizatının stankaları (altıgen milli) ile de kullanılabilmelidir.
  4. Stankalar yalıtkan malzemeden imal edilmeli, suya, neme ve ısıya mukavim olmalıdır.
  5. Stanka elemanları üzerine kullanma gerilimi (kV değeri) silinmeyecek şekilde yazılmalıdır.
  6. Stankanın üzerinde, elin kaymasını önleyecek şekilde durdurucu siper olmalıdır, ayrıca stankanın tutulan kısmı rahatlıkla kavranabilmelidir.
  7. Gerilim Dedektörü 380kV gerilimi kontrol ederken kullanıcı için yaşamsal bir tehlike arz etmemeli ve boyu 6 m’den küçük olmamalıdır.
  8. Gerilim dedektörü, istendiği zaman teşekkülümüzde kullanılan 380kV’luk topraklama teçhizatının stankaları ile de kullanılabilmelidir.
  9. Gerilim dedektörünün konulacağı çanta veya torba su geçirmez malzemeden olmalıdır.
  10. Teçhizatlarda Ulusal veya Avrupa Birliği normlarına uygunluk belgesi bulunmalıdır.
  11. Gerilim dedektörünün üzerinde;
  -Yapımcı firmanın adı ve sembolü,
  -İmal yılı,
  -Varsa raf ömrü.
  -Kullanım gerilimi min-max
  silinmeyecek şekilde bulunmalıdır.


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica