Tarihte Bugün 31 Mart

Konu, 'Mart Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Ayşe Bekoğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ayşe Bekoğlu

  Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Üyesi  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

  1848 : Margaret ve Kate Fox adlı iki kız kardeş, ruhlar dünyasıyla ilişki kurduklarını iddia ederek, ''ilk profesyonel medyumlar'' oldu.

  1889 : Paris'te, 1789 Fransız Devrimi'nin 100. yıldönümü için, Gustav Eiffel tarafından yapılan Eyfel Kulesi açıldı.

  1901 : Avusturya Macaristan Başkonsolosu Emile Jelinek'in Daimler'e ısmarladığı 4 silindirli araç sahibine teslim edildi; Jelinek yeni aracına kızı ''Mercedes''in adını verdi.

  1920 : İstanbul'un işgali üzerine Anadolu'ya geçen aydınlar arasında bulunan Yunus Nadi(Abalıoğlu) ile Halide Edip (Adıvar), yolda buluştuklarında, Ankara'ya ulaşır ulaşmaz, ''Anadolu Ajansı'' adıyla bir haber ajansı kurulmasını, Mustafa Kemal Paşa'ya önermeyi kararlaştırdılar.

  1921 : Milli Mücadele'de Yunanistan işgaline karşı, İkinci İnönü Savaşı, TBMM ordularının zaferiyle sonuçlandı.

  1923 : Londra'da toplanan İtilaf Devletleri temsilcileri, Türkiye'nin 8 Mart'taki notasına cevap vererek, Lozan'da kesintiye uğrayan görüşmeleri sürdürmeye çağırdılar. Türkiye, çağrıyı 7Nisan'da kabul etti.

  1925 : Şeyh Sait Ayaklanması'nın olduğu bölgede, Divan-ı Harb tarafından verilen idam cezalarının ayrıca onay gerektirmeden yerine getirilmesi hakkındaki kanun kabul edildi.

  1928 : Torbalı'da 7.0 büyüklüğündeki depremde 50 kişi öldü

  1930 : Afet (İnan) Hanım, partiye üye yazılan ilk kadın oldu.

  1944 : Krom adlı yük gemisi Marmaris açıklarında torpillenerek batırıldı.

  1959 : Adana'da İncirlik NATO üssünde bir Amerikan askeri uçağı düştü;4 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

  1961 : "Akıl Hastası Ressamlar Sergisi" Bakırköy Akıl Hastanesi'nde açıldı.

  1963 : Balkan Kros Şampiyonası'nda 10 bin metre yarışını Muharrem Dalkılıç kazandı.

  1965 : Amerika Birleşik Devletleri hava üslerini Vietminh gerillalarından korumak için 3500 deniz piyadesini Vietnam'a gönderdi.

  1975 : Süleyman Demirel başkanlığında Adalet Partisi, Milli Selamet Partisi, Cumhuriyetçi Güven Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi'nden oluşan Milliyetçi Cephe hükümeti Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından onaylanarak göreve başladı.

  1977 : Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel'in yeğeni Yahya Demirel hakkındaki "mobilya yolsuzluğu" davasını incelemek üzere Meclis'te Soruşturma Hazırlıkları Komisyonu kuruldu. Komisyon, Süleyman Demirel ile dönemin ticaret ve maliye bakanları hakkında ön soruşturma açılmasına karar verdi.

  1980 : 58 tutuklu Van Cezaevi'nden kaçtı, kaçanlardan 13'ü aynı gün yakalandı.

  1987 : Petrol-İş sendikasının 32 işyerinde daha grev uygulamaya başlamasıyla grevdeki işçi sayısı 9 bine, işyeri sayısı 57'ye yükseldi.

  1990 : 9. İstanbul Film Festivali programında yer alan Yusuf Kurçenli'nin Karartma Geceleri filmi Denetim Kurulu tarafından yasaklandı.

  1992 : Halkın Emek Partisi (HEP) kökenli 14 milletvekili 31 Mart 1992 tarihinde Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den (SHP) istifa etti. Aynı gün, Anayasa Mahkemesi Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) 12 Eylül yönetimince el konulan malvarlığının iade edilmesine karar verdi.

  1995 : Kuzey Irak harekatını izleyen Reuters haber ajansı muhabiri Fatih Sarıbaş ile Ajans France Press muhabiri Kadri Gürsel, Cizre-Nusaybin yolunu kesen PKK militanları tarafından kaçırıldı.

  2000 : Resmi bir ziyaret için Hindistan'da bulunan Başbakan Bülent Ecevit, 16 yaşından beri bu ülkeyi ziyaret etmeği düşlediğini belirterek, "Rüyalarım gerçek oldu" dedi. Ecevit ünlü Hintli şair Rabindranath Tagore'un şiirlerinden yaptığı çevrileriyle de biliniyor.


  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

  1596 : Modern felsefenin babası kabul edilen Fransız matematikçi, bilim insanı ve filozof René Descartes

  1732 : 18. yüzyılda klasik müziğin gelişimine katkıda bulununan en önemli kişilerden biri olan Avusturyalı besteci Joseph Haydn.

  1823 : Rus gerçekçiliğinin en büyük temsilcilerinden oyun yazarı Aleksandr Nikolayeviç Ostrovskiy

  1833 : Kadınların erkeklerden bağımsızlığını savunan yazılarıyla bilinen Amerikalı denemeci ve yayıncı Mary Abigail Dodge.

  1871 : İrlanda kurtuluş hareketi Sinn Féin'in ("Biz Kendimiz") kurucusu İrlanda Cumhuriyetinin ilk başkan yardımcısı ve daha sonra başkanı olan Arthur Griffith.

  1872 : Rusya'da toplumsal göreneklerin ve kadının konumunun kökten değişmesi için verdiği çabalarla ünlü, dünyanın ilk kadın büyükelçisi Sovyet devrimci yazar ve diplomat Aleksandra Mihaylovna Kollontay.

  1914 : Latin Amerikanın e önemli edebi kişiliklerinden biri olan Meksikalı şair, yazar ve diplomat, 1990 Nobel Edebiyat ödülü sahibi Octavio Paz.


  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

  1855 :
  Jane Eyre adlı yapıtıyla ünlü İngiliz kadın romancı Charlotte Bronte, Yorkshire'da

  1934 : Meddah Suriri, Bursa'da. Ölümüne kadar meddahlığı sürdüren Sururi'nin en popüler anlatıları arasında "Çapkın Süleyman", "Bedestenli İhsan Efendi" ve "Dünya Güzeli" sayılabilir.

  1963 : Fransız ressam Georges Braque.

  1975 : Şair, yazar Munis Faik Ozansoy, 64 yaşında öldü.
   
  Last edited by a moderator: 1 Nisan 2014
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica