Tartışma - 3 Yılı Doldurup B Sınavına Girenlerin Belgeleri | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma 3 Yılı Doldurup B Sınavına Girenlerin Belgeleri

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Sonrası Tartışmalar' kısmında sanctuary35 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. sanctuary35

  sanctuary35 TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar üç yılını doldurupta b sınıfı sınavına girip başarılı olanlardan parasını yatırıp belgesini alabilen varmı?
  bakanlık eğitim kurumlarının 3 yıllık evrakları (risk analizleri,eğitim formlarım v.b.) yollanmadığı için belgelerin onaylanmadığını belirtti. Eğitim kurumuda bakanlığın bu belgeleri istemediğini belirtiyor.
  Ayrıca isg-katip öncesi yapılan çalışmalarda sadece bakanlık onaylı sözleşmeleri kabul ettikleri belirtiliyor. İş sözleşmeleri kabul olmayacakmış. Fakat bununla ilgili ilerleyen günlerde bakanlık genelge yayınlayarak firmalarla yapılan iş sözleşmelerinide kabul edeceklerini ama genelgenin 1-2 haftası olduğunu söylediler. Bununla ilgili bilgisi olan varmı?


   
 2. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi

  Aynı muallaklığı bende çözülmesini bekliyorum.

   
 3. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  Benim sorduğum bütün eğitim kurumları, daha önce kendimin yapmış olduğum risk değerlendirmesi, acil durum eylem planı, eğitim formları, kurul toplantılarının kararlarının onaylı halleri gibi belgelerin bakanlık tarafından istendiğini belirtti. Ne yazık ki siz eğitim kurumunuzun bilgisizliğine denk gelmişsiniz. Bence durumu eğitim kurumu ile tekrar paylaşıp, sorunun giderilmesini sağlamalarını talep edin. Diğer durum ile ilgili bilgim yok malesef, benim hep İSG Katip üzerinden olduğu için atamam, hiç o kısmıyla alakadar olmadı.

     

   
 4. sanctuary35

  sanctuary35 TÜİSAG Üyesi

  2012 yılının başında isg-katip diye bir sistem varmıydı? nasıl isg-katipten 3 yılınızı doldurdunuz?
  ben evrakları kendim hazırlayıp bakanlığa yolladım. ama dışa görevlendirme olmayınca kabul edilmeyeceğini belirtiyor bakanlık fakat zamanında alo 170 ve bakanlık yetkilileri içe görevlendirmelerin kabul oluncağını, imzalı isg formlarıyla sürecin kabul oluncağını beyan etmişlerdi bize. keşke zamanında imzalı yazılarını alsaydık. tahmin ediyorumki bu konudan bir çok bu işe gönül vermiş c sınıfı mağdur olucaktır. umarım bir çözüm getirirler

   
 5. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  Sayın Sanctuary ; sorunuz bana ise, ben henüz 3 yılımı doldurmadım, yıl sonunda dolduracağım. Ancak şimdiden ne gibi evraklar gerekli diye eğitim kurumlarına sordum ve hala soruyorum, hepsinden aldığım cevap aynı. Bu işi bırakacağım için, eksik evrak sıkıntısı çıkarsa şu an da çalıştığım işyerinden alma ihtimalim olmaz diye ben şimdiden toparlamaya çalışıyorum istenilen evrakları. Ama size zamanında öyle bir söz söylenmişse ve şimdi de aksi iddia ediliyorsa, dediğiniz gibi bu işten canı sıkılacak çok kişi olacaktır. Sıkıntınız umarım çözülür, kolay gelsin.

     

   
 6. büşraferide

  büşraferide TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar 27 Aralık sınavına giripte bu yüzden mağdur olan bir çok B adayı var, bunlardan biride benim. Bakanlık sadece isgkatip sözleşmelerini ve SGK dökümlerini baz alıyor, isg katip sistemi 2011 yılında bile vardı, bireysel uzmanlık yapanlar içinde bakanlığa gönderilmiş onaylanmış sözleşmeleri, kabul ediyorlar,

   
 7. cenk

  cenk TÜİSAG Üyesi

  "Bakanlık sadece isgkatip sözleşmelerini ve SGK dökümlerini baz alıyor, isg katip sistemi 2011 yılında bile vardı"

  İSG Katip sistemi nasıl oluyorda 2011 yılında başlamış oluyor.Çünkü daha önce yapılan duyuruya göre ;

  İşyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirecek işverenlerin dikkatine!!!

  Bilindiği üzere; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu gereğince işverenlerce görevlendirilmesi gereken iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerine ilişkin sözleşme bildirimleri, ilgili Yönetmeliklerde yer alan sözleşme örneklerine göre yapılmaktaydı.

  Bugün gelinen süreçte ve İSG Kanununun kapsamı dikkate alındığında, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi sözleşme bildirimlerine ilişkin iş ve işlemlerin daha etkin ve hızlı şekilde yürütülmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüzce “İSG-KATİP” programı hazırlanmış ve 15.2.2013 itibariyle tüm işyerlerinin kullanımına açılmıştır ve 25.3.2013 e-Bildirge yöneticileri kullanıcılarına açılmıştır. İşveren, ortak, vekil, muhasebe ve işveren türlerine ait yetkiler kaldırılmış olup sadece e-Bildirge yöneticileri sisteme giriş yapabileceklerdir.


  Link : http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=01-katipduyuru


  Ben İSG katip sisteminin hayata geçirilmes tarihi olarak 15.02.2013'ü baz alırım.Kaldı ki açılır-açılmaz tam anlamı ile herkes kullanmaya başlamadı.Ama resmi tarih bu olduğundan bundan öncesi için İSG Katip sistemine tanımlı olmak kadar SGK Dökümü de önemli olacaktır.Aslında ÇSGB daha önce SGK prim gün sayısına bağlı olarak A ve B sınıfı sertifika sınavına giriş için sadece gün sayısını baz almıştı. Bu nedenle çevremde 1 tek gün bile İSG ile ilgili çalışma yapmamış,şirket vasıtası ile zamanında C sınıfı sertifika alıp kenara koymuş.Daha sonra prim günleri ile ilk sınavda (çok kolaydı) A ve B sınıfı sertifika sahibi olan insanlar oldu.Şimdi bu insanlara bu kadar kolay A ve B sertifikalarını veriyorsunuz fakat SGK'sı 3 yıldır İSG uzmanı olarak yatan,bu işi alın teri ile yapan,yaptığı tüm çalışmaları belgeleyen (risk analizi,eğitimler,raporlar) insanlara zorluk çıkarıtyor, başvurularının altında hata arıyorsunuz.Bu hiç bir meslekte yaşanmamış bir haksızlığı gösterir.Bi tarafta hiç bir iş yapmadan alınan sertifikalar, diğer tarafta yıllardırı bu işi yapan her türlü belge ile ispatlayan insanlara bu belgeleri vermeyeceksiniz.sebep olarak daha yeni 2 yılı dolan ve hala tam olarak oturmayan İSG katip sistemini yani İSG uzmanlarından kaynaklanmayan nedeni göstereceksiniz.   
  YFŞ, büşraferide, mesru tuna ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. ersoy

  ersoy TÜİSAG Üyesi

  İSG katipte kayıtlı , ayda bir gün SGK yatırmak yeterli olur mu ? 3 yılın sonunda sınava girebiliyor muyuz.   
 9. ersoy

  ersoy TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar b sınıfı içi 3 yıl boyunca ayda 1 gün SGK yaptırsak yetermi ?

     

   
 10. cenk

  cenk TÜİSAG Üyesi  Hocam sen bu yazıyı tam 28 gün olmuş ama hala beklenen genelge yayınlanmamış.Bu genelgenin yayınlanmasını bekleyen insanlardan biri de benim.

  Burdan İş Sağlığı ve Güvenliği genel müdürlüğüne seslenmek istiyorum.Sizler C sınıfı İSG uzmanlığından B sınıfı İSg uzmanlığına geçiş için 3 yılı dolduran insanlardan ya 3 yıılık İSG Katip veya 3 yıllık İSG uzmanı ile İşyeri arasında yapılan "Ek-4 İş Sağlığı ve Güvenliği Uzman Sözleşmesinin ÇSGB'ye gönderilerek onaylanmış" halini istiyorsunuz.Peki bunları isterken, piyasanın o zaman ki mevcut durumunu da çok iyi analiz etmeniz gerekir.Çünkü ;

  1- İSG Katip sistemi 15.02.2013 tarihinde yürülüğe girdi.Yani C sınıfı uzman ilk gün İSG Katip tanımlı olsak bile henüz 3 yıllık süre dolmadığı için sınava giremiyor.

  2-Uzman ve İşyeri arasında yapılan Ek-4 sözleşmesi.Şunu çok iyi bilmenizi gerekir ; o dönem piyasada A sınıfı uzman sayısı çok azdı ve bu nedenle A sınıfı uzman maaşları firmalar için ciddi anlamda yüktü.Mesela o dönem Türkiye'nin en büyük projelerinde çalışan firmalarda bile A sınıfı uzman yoktu ama hepsinde bir C sınıfı uzman vardı.Şimdi bu C sınıfı uzmanlar Ek-4 sözleşmesini yaparak size gönderdi ve sizde "Sen C sınıfı İSG Uzmanısın çok tehlikeli sınıfta çalışmazsın.Firmada sözleşmeli A sınıfı uzman bulundurmalı ve sen onun altında çalışabilirsin dediniz. Peki olaya birde uzman açısından bakalım. C sınıfı uzmanın çalışabileceği işyerleri az tehlikeli ve tehlikeli sınıfta bulunması gerekiyor.O dönem (2011-2012-2013) kaç tane az tehlikeli ve tehlikeli sınıftaki işyeri C sınıfı uzman çalıştırdı.6331 sayılı kanun ve buna bağlı olarak çıkartılan yönetmelikler (para cezaları) 2014 yılında firmalar tarafından ciddiye alınmaya başladı.Yani çok tehlikeli sınıfta bile inşaat harici C sınıfı uzman istidham edilmiyordu.Yani ne yapıcaktık ; bize işveren, evimize ekmek götürmemizi sağlayan fakat A sınıfı uzman çalıştırmıyor diye bu işletmelerde görev almayacakmıyıdık.Peki eğitim kurumuna giderek para harcadığımız sınava girerek hak kazandığımız bu C sınıfı belgeyi ne yapıcaktık.Ev de duvara mı asalım.Şimdi piyasada bir çok A sınıfı uzman var, OSGB sayısı arttı ve bunlar sayesinde maaşlar düştü işletmeler A sınıfı çalıştırmak için eskisi gibi çekinmiyolar.C sınıfı uzmanlarından İSG katip tanımlaması şuan zor olmuyor.Ama o dönem bu kadar kolay değil ve hiç bir C sınıfı uzman "-Şantiyemde tanımlı A sınıfı uzman yok.Ben bu işi bırakayım demedi,diyemezde.Çünkü hayatın gerçekleri var.İSG uzmanlığı yapan insanlara baktığınız zaman çoğu teknik öğretmenlik veya jeoloji,çevre gibi iş sahası olamayan bölümlerden mezun.Piyasada kaç tane inşaat mühendisi,bilgisayar mühendisi veya endüstri mühendisi C sınıfı uzman çalışıyor.

  B sınıfı İSG Uzmanlığı sınavına girmek için hangi eğitim kurumunu arasam.Kurs açıp açmayacağız henüz belli değil diyor.Hatta bazıları risk almamak için B sınıfı kursu açmaktan bile vazgeçmiş.Çünkü daha sonra hem uzman hem de ÇSGB ile sorun yaşamak,ceza ödemek istemiyorlar.Bu konuya artık ÇSGB nin bir el atması ve gerçekten bu işi yaptığını sigorta prim ödemesi ile,eğitim,risk analizi ve firmadan kaşeli ve onaylı çalışma belgesini verebilen C sınıfı uzmanlara yardımcı olmaları gerekir.Ama yok illa ÇSGB onaylı sözleşme isterim derse vay halimize.Gerçekten yazık olur, emek verip sınava girme hakkını olan insanlara.

  İyi Çalışmalar   
  jeovolkan, Gürkan Doğru ve smuluca bu yazıya teşekkür etti.
 11. Gürkan Doğru

  Gürkan Doğru TÜİSAG Üyesi

  cenk, konuyu çok güzel özetlemiş. Bu yazını direk info@csgb.gov.tr' e mail atarsan bir cevap alabiliriz belki. Aslında burada herkesin bu konuyla alakalı ÇSGB'nı mail bombardımanına tutmamız gerekmekte.
  Türkiyede ne yazik ki hak verilmiyor, alınıyor.   
 12. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi

  Bugün eğitim kurumuna evraklarımı götüreceğim bakalım, ne karara varacaklar.
  İSG Katip 2013'ten önce de vardı, ama tam randımanlı çalışmıyordu.Bahsettiğiniz tarih problemlerin tamamen düzeltildiği tarihtir. En yakın arkadaşımın 2012'ye ait İSG katip tanımlaması var.O zaman konuşmuştuk, bakanlık kabul etmiyor olaylarını.Fakat; piyasa şartlarının ve uzman sayısının bakanlığın istediği şartlarda olmadığı sonucuna vardığımızdan mecburen çalışmaya devam ettim.Ayrıca benim o zaman çalıştığım tersanede yana yana A sınıfı arıyorduk ama kimse gelmiyordu. En son 2 gün için bir A sınıfı ile 3.250TL karşılığında anlaşıldı.Fakat adam bir gün geldi, ertesi gün kayıp...
  Ben insan kaynakları ile birlikte Zonguldak İşkur bölge müdürü ile bizzat görüştük. C sınıfı olduğumuzu A sınıfı bulamadığımızı vs. konuştuk.Tespit ve öneri defterinin ön sayfasından işyeri ile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanına ait bilgi ve imza kısmının yer aldığı bölüm var.Biz bu kısmı doldurmamıştık. Bu kısımları doldurttuktan sonra işkur bölge müdürü onayına verdiler.
  Sözün özü bu durum ile ilgili bakanlıktan iyi niyet bekliyorum.Bu minvalde bakanlığa herkes yazı gönderirse (yapıcı olması önemli) bir katkı olur diye düşünüyorum.

   
 13. Gürkan Doğru

  Gürkan Doğru TÜİSAG Üyesi

  Sizlere ÇSGB'e göndermiş olduğum mailleri göstermek istiyorum.

  xxxx Bey,
  Size göndermiş olduğum mailin amacı B sınıfı için eğitime girip giremeyeceğimi, girebilmem için ne tür evraklar istendiğini sormak istedim. Bakanlığın eğitim verip vermediği konusu değildir.

  Cevap:

  B sınıfı için C sınıfında 3 yıl çalıştığınızı gösteren isgkatip girişleri, isgkatibin olmadığı dönemlerde çalışmışlığınız varsa sözleşme örneklerinizin ve SGK kayıtlarınızın görülmesi gerekecektir.


  Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu arkadaş ya..
   
 14. cenk

  cenk TÜİSAG Üyesi


  Az önce ÇSGB bağlı yetkilendirme dairesini aradım.Telefonla konuştuğum kişi 3 yıllık İSG katip veya Ek-4 İş Sağlığı ve Güvenliği Uzman Sözleşmesinin ÇSGB'ye gönderilerek onaylanmış halini istiyor.Bende "- kendi ek-4 sözleşmemim bulunduğunu fakat A sınıfı uzman bulunmaması nedeniyle A sınıfının sözleçmesinin olmadığını söyledim.

  "- "O da bu sizin probleminiz.C sınıfı uzman olarak orda çalışmasaydınız" dedi.

  Yani ne yapıcaktım piyasada gidip az tehlikeli bir işletme ile kağıt üstünde sözleşme yapıp bunu ÇSGB gönderip onaylatmam mı gerekiyor ? İlla saçma-sapan işlere mi bulaşmamız gerekiyor.Ya Allah aşkına biz bu işi gerçekten alın terimiz ile yaptık.Bunu belgeleyecek onlarca evrak,fotoğraf elimzde mevcut.Neden hala işi zorlaştırmak ve A sınıfı uzman sözleşmesini inatla istiyorsunuz.Firma gidip A sınıf ile anlaşmadan beni çalıştırıyor ama suçlu ben oluyorum. O firmada çalışmamalıymışım.Gidip az tehlikeli sınıfta bir işletmenin (hem de bana maaş ödeyecek) çalışmam gerekiyormuş.Ya çok tehlikeli sınıftakiler bile maddi cezalar olmasa uzman çalıştırmayacaklar.Hangi az tehlikeli veya tehlikeli işletme C sınıfı uzman çalıştırır.Kaç kişi var gerçekten hem C sınıfı uzman hem az tehlikeli işletmede maaş olarak kira,fatura ödeyerek hayatını devam ettirebiliyor.ÇSGB kafasını kuma gömmüş, ne yaparsanız yapın diyor.O zamanki işletmelerin İSG bakış açısı,uzman istidham etmesi,kanunların caydırıcılığı gibi etkenleri göz önünde bulundurmuyorlar.Son dönemde Soma'da 301 madenci,mecidiyekoy'de asasnör kazasında 10 kişi ve ermenkte 18 kişi hayatını kaybetmese belki çoğu işletme hala İSG uzmanı çalıştırmayı gereksiz görecek ve uzman bile çalıştırmayacaktı.Bir çok işyeri sırf kaza olduğunda "günah keçisi" olarak gördüğü için İSG uzmanını firmasında görevlendiriyor.Kendini sağlama almak için.

  ÇSGB'nin işi hakkı ile yapan,mesleğini seven İSG uzmanlarını koruması ve onların hakkını savunması gerekirken tam tersi çözümsüzlüğün adresi olmaya devam ediyor.Yapacakları şey çok basit ;

  1- C sınıfı İSG uzmanlık sertifikasını aldıktan sonra 3 yıllık süreyi "SGK primi" İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olarak yatan uzmanları.

  2- C sınıfı İSG uzmanlık sertifikasını aldıktan sonra 3 yıllık süre içini kapsayan risk analizi,eğitimler ve toplantı tutanaklarını belgeleyen.

  3.Firmasından kaşeli ve onaylı şekilde personelin şirkette yaptığı işi yazan antetli kağıt verebilen.

  yukarıdaki yükümlülkleri yerine getirebilen tüm C sınıfı uzmanları B sınıfı uzmanlık sınavı için girmeye hak vermesi gerekir.Yoksa binlerce insan bu durumda haksız yere3 mağdur olacak.

  Burdaki amaç ; C sınıfı belgesini alarak hiç bu mesleği yapmayan,kısayoldan B sınıfı olmak isteyenlerin önüne geçmek değil mi ? E o zaman bu iş yaptığını ispat eden insanları neden mağdur ediyorsunuz.

  Arkadaşlar bu konuyu ÇSGB bakanı Faruk ÇELİK, İSGGM müdürü Kasım ÖZER ve bu siteyi kuran ve her fırsatta İSG uzmanlarının hakkını savunduğunun altını çizen Levent KAVLAK ile konuşmalı onlarıda bu haksızlık karşısında çözüm için yardımcı olmalarını istemeliyiz.Her gün en az sosyal medya hesaplarından,e-mail ve telefon ile yaşadığımız mağduriyeti gündeme getirmeliyiz.

   
  fikri bu yazıya teşekkür etti.
 15. sanctuary35

  sanctuary35 TÜİSAG Üyesi

  osgbden bir arkadaşımız ankarayada gitti bu konuyuda görüştü isg-katipten dışa görevlendirme yoksa bu iş olmuyormuş. ben artık buna isyan etmeyi bıraktım lanet olsun bu işi yapanlara. Fakat madem böyle bir durum vardı bana neden 1500lira kurs parası 130lira sınav parası veripte sınava soktun? bu konuda dava açmayı düşünüyorum şirket avukatımız ile görüşüp.
  2 gün önce bakanlıkta işe başlayan memurlar 3 yıl öncesinin ahkamını kesiyor bize. böle işe lanet olsun.   
  fikri bu yazıya teşekkür etti.
 16. Gürkan Doğru

  Gürkan Doğru TÜİSAG Üyesi

  Dün eğitim için başvuru mu yaptım eğitim kurumuna. 3 Sene boyunca çalışmış olduğum 3 firmadan da risk analizi,adyp,kurul kararları ve eğitim tutanaklarını teslim ettim. Ancak sadece bahsi geçen Ek-4 sözleşmesini 2012 yılında çalıştığım firmaya imzalatmam gerekiyormuş. Zamanında OSGB firmasının işveren firmayla yapmamış olduğu bir prosedür yüzünden eğer B sınıfı belgemi alamazsam, işler işte o zaman karışır. Gerekirse bakanlığı davaya veririm. İSG Katip de gözüküyor, o zaman çalıştığım firmadan görev yazım var, ne görevle atandığım yazıyor, yapmış olduğum risk analizi , kurul toplantılarım var. Daha neyin ispatı daha neyin sözleşmesini istiyorlar gerçekten anlamak da zorlanıyorum.

  Bu kadar evrak vermişken sizce 2012-2013 arasında çalıştığım ilk firmanın görevlendiği şantiye de zamanında yapılmayan sözleşme (Ek-4) için, B Sınıfı eğitimi mi tamamlayıp sınava girip başarılı olsam dahil bir sıkıntı oluşur mu ?

   
 17. cenk

  cenk TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ;

  ÇSGB'nin oluşturduğu sistemde hatamız olmamasına rağmen mağdur olan bizler, hakkımızı almak için emek vermliyiz.Bu konuda TUİSAG başkanı,her zaman İSG uzmanlarının hakkını aradığını söyleyen sayın Levent KAVLAK bey'e hem buradan hemde sosyal medya aracılığı ile mesaj attım.Henüz dönüş olmadı.Levent beyden cevap gelecektir inanıyorum ama bizler durmadan ;

  İSGGM : Genel Müdür Kasım ÖZER kozer@csgb.gov.tr

  ÇSGB İlgili Birim : yetkilendirme.isggm@csgb.gov.tr

  TUİSAG Başkanı : Levent KAVLAK forum mesaj kutusu : http://www.isgfrm.com/members/levent-kavlak.823/


  Yaşadığımız mağduriyeti anlatan bir mail atalım.Buraya ortak atılacak, hazır mail yazmak istemiyorum Kopyala-yapıştır yerine herkes kendi yaşadığı mağduriyeti yazarsa daha anlamlı olur.Sonuçta bizim derdimiz C sınıfı uzmanlık belgesini alarak 3 yıılık süreyi dolduran ve bunu evraklar ile belgeleyen kişilerin B sınıfı sınava girme hakkının verilmesi.
  Çalıştığımız firma A sınıfı uzman çalıştırmadı diye biz neden cezalandırılıyoruz.

  "Büyük değeri olan şeyler, ucuza mal olmaz. Bulduğunuz şeyin değeri; ararken sarf ettiğimiz emek kadardır."

  Evet arkadaşlar herkes emek versin ve haksızlık karşısında toplu şekilde hareket edelim.

  Lütfen duyarsız kalmayalım yukarıdaki adreslere mail atalım.

   
 18. sanctuary35

  sanctuary35 TÜİSAG Üyesi

  levent beye bende mail attım ama bir dönüş olmadı.
  bize böyle eziyet edenler rahat uyuyabiliyormu acaba?

   
 19. sanctuary35

  sanctuary35 TÜİSAG Üyesi

  isg-katip girişiniz yoksa, OSGB-firma-uzman arasında sözleşme yoksa. ve eğer bu bahsettiğiniz yer çok tehlikeli sınıftaysa hiç yormayın kendinizi. en kesin sonucu bakanlık ile görüşerek alabilirsiniz ama onlar isg-katip dışa görevlendirmeye takmış durumdalar.

   
 20. cenk

  cenk TÜİSAG Üyesi

  ÇSGB uzmanlardan ne isteyeceğini şaşırdı.Kalkıp bizden iş yeri hekimi sözleşmesi, şirket araçlarının muayene raporu falan istemesinler.

  Bu kadar saçma şey olur mu ? Firma yasal olarak yapması gereken yükümlülükleri yerine getirmedi diye biz neden B sınıfı sınavına giremiyoruz.Yaptığımız işi belgeleyen her türlü evrak olmasına rağmen saçma-sapan istekler yüzünden B sınıfı sınav hakkımız verilmiyor.


  .

  Defalarca kez yazdım ama tekrar yazmaktan bıkmadım.

  Çalıştığım firma A sınıfı uzman çalıştırmadı diye ben neden B sınıfı uzmanlık sınavına giremiyorum Allah aşkına lütfen biri bana anlatsın.

  • Saha denetlmesi raporları yaptım
  • Riska analizi,acil durum eylem palnı ve tatbikat yaptım.
  • Kurul toplantısı,saha toplantısı yaptım
  • İş makinaları ilgili tüm formları hazırladım takip ettim.
  • İşe giriş eğitimi,toolbox ve yıllık eğitimleri yaptım.
  • SGK giriş ve prim ödemelerim İş sağlığı ve Güvenliği uzmanı olarak yatırıldı.
  Ama B sınıfı uzman olarak sınava başvuramıyorum.Çünkü A sınıfı uzman çalışmamış firmada.Sanki firmanın sahibi benim, A sınıfı işe almadım.Hiç unutmuyorum 2011 yılında firmamıza A sınıfı uzman gelmiş ve 27 bin tl maaş istemişti firmada kabul etmedi.Ne yapsaydım firmaya zorla işe alınbu adamı yoksa ben ilerde B sınıfı sınavına giremem mı deseydim.zatn güç-bela iş bulmuşum.
  A sınıf yok diye işsiz mi kalsaydım.

  ÇSGB tamamen çözümsüzlüğe kitlenmiş.

   
  Last edited by a moderator: 6 Ağustos 2015
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica