3 Yıl Sonra B Sınıfı Sınavına Hak Kazanma Hkakkında

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ww22 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ww22

  ww22 TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar size bir sorum var. C sınıfından B sınıfına geçme şansına hak kazanmak için;

  -3 yıl boyunca aralıksız uzman olarak çalışmamız mı gerekiyor
  -yoksa ilk uzmanlığa başladığımız günden sonra geçen 3 yıl mı sayılıyor.yani 2 yıl uzman olarak çalışıp 1 yıl çalışmadığımızda b sınıfına geçiş sınavına hak kazanabiliyor muyuz?


   
 2. futboldans

  futboldans TÜİSAG Üyesi

  Bunu bende merak ediyorum ve bence yönetmelik yeterince açık değil.
  Yani üç yıl boyunca bir firmada aylık 1 dakika e-devletten göründüğü zaman sınava girilebilirmi.

   
  barisileri bu yazıya teşekkür etti.
 3. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Aynen dediğiniz gibi yönetmelik buna açık. Bu konuda Çasgem' den birkaç hocaya ve denk gelen müfettişlere sorduğumda da verdikleri cevap;
  "ister 1 gün ister 30 gün çalışın o ay iş güvenliği uzmanı olarak çalışmışsınız demektir. Bunun gibi 3 yıl (36 ay) çalışırsanız, isg katipten sözleşme yaparsanız ve tabiki SGK kaydını da isteyebilirler (iş güvenliği uzmanı kodundan yatırmaları yerinde olacaktır). Ayrıca diğer dokümanlar (risk analizi kopyası, onaylı defter kopyası, kurul kopyası, acil durum planı kopyası, ramak kala vb.) Bunlar yeterli olacaktır.
  Şu da olabilir, bakarsınız onaylı defteri elektronik ortama taşırlar, isg katip tende sözleşmeler elektronik ortamda belki ileride bunları da yeterli sayabilirler ancak şu anlık yukarıda saydıklarımı istiyorlar diye biliyorum.

     

   
 4. Funda Gürsoy Özkocacık

  Funda Gürsoy Özkocacık TÜİSAG Üyesi

  bakanlıkla bu konuyu görüştüm. 3 yıl aralıksız prim yatırılması ve firmanın isg uzmanı olarak görev yapmıştır kaşeli evrak isteniyor. 2015 yılı için şimdiden gönderilmesi (yönetmelik değişikliği olabileceğinden dolayı) daha sonra ek evrak olarak istenilen tarihte gönderebileceğimizi söylediler.

   
  sevilay bingöl bu yazıya teşekkür etti.
 5. mehmet oğuz

  mehmet oğuz TÜİSAG Üyesi

  3 yıl AKTİF olarak görev yapmanız lazım arkadaşlar. mavzuat bu konuda çok açık olmaya bilir ama ya tutarsa mantığı ile hareket edersek o zaman sıkıntı yaşarız değilmi.

  3yıl aktif çalışmak gerekir.buna göre sizden çalıştığınız firmalardaki SGK dökümlerinide isteyebilirler, oradaki sözleşmelerinizide isteyebilirler. firmalardaki çalışmalarınızın kopyasınıda isteyeceklerdir. unutmayalım. düzenli olarak yapılan toplantılar risk analizleri vb gerekli çalışmalarında bir kopyasını mutlaka alın.

     

   
 6. ismailemrem

  ismailemrem TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar hep olasılıklar dahilinde konuşuyoruz. Hiç sınava giren arkadaşımız yok mu acaba? Bunları bunları istiyorlar diyebilecek bir arkadaşımız. Onlar bilgilendirirse çok memnun oluruz. Şimdiden teşekkürler.

   
 7. mehmet oğuz

  mehmet oğuz TÜİSAG Üyesi

  sınava girecek kişi yok.çünkü sınava girebilmemiz için 2011 de bu yasanın çıkması lazımdı.yasa 2012 haziran'30 da çıktığı için ilk sınav hakkı kazananlarda en az 30haziran2015 te olacaklardır.
   
 8. ismailemrem

  ismailemrem TÜİSAG Üyesi

  Mehmet Bey; su anda B sinifi uzman arkadaslar var. Bunlar da 27.11.2010 yilindaki yonetmelige gore sinava girerek B sinifi uzman oldular ve o zamanki yonetmeligin maddesi ile simdiki yonetmeligin maddesi ayni. Ben onlari kasdetmistim.   
 9. sevilay bingöl

  sevilay bingöl TÜİSAG Üyesi

  Otel inşaatında bir yıl boyunca iş güvenliği uzmanı olarak görev aldım. Ancak katip'ten atamamı yapmadık; ilk iş deneyimim olduğu için bende peşine düşmedim. Anlaşmamıza göre otel bitince iş güvenliği uzmanlığına devam edecektim. otelde başlayınca atamam yapılacaktı ancak bir sıkıntı oldu ve ben işverenin başka bir inşaatında iş güvenliği uzmanlığına devam edicem. Bir sene boyunca SGK iş güvenliği uzmanı olarak kayıtlı gözüktüm Bu çalışmam 'B' Sertifikası için gerekli üç yıllık çalışma dönemini kapsamına giriyormu Teşekkür ederim...

     

   
 10. silifke

  silifke TÜİSAG Üyesi

  Sevilay hanım ,
  Bi kaç yıldır bu karmaşa zaten var, Normalde ÇSGB sadece ekatip üzerindeki sözleşmeler ile bu sözleşmelere itinaden yatırılan SGK pirimlerini göz önünde bulundurması lazım. Lakin , sizin gibi bi sürü arkadaş (bende dahil ) ilk başlarda sıkıntı olduğu için , yada yeterli sayıda iş güvenliği uzmanı olmadığı için sisteme kayıt yaptıramadık ,Sadece SGK kayıtlarımız iş güvenliği uzmanı olarak yattı. Benim kanımca ÇSGB yine ilerde derki , geçmişe dönük SGK pirimler sadece iş güvenliği uzmanı olarak yatanlar ve belgeleyenlere özel geçmişdeki yaptıkları işleride burda isteyebilirler ( risk analizleri ,acil durum planları ,tespit önderi defterleri vs vs gibi ) gönderip b bir üst sınıfa geçme sınavına hak kazanacağız gibi gözüküyor.

  saygılarımla   
  sevilay bingöl bu yazıya teşekkür etti.
 11. şükrü karaca

  şükrü karaca TÜİSAG Üyesi

  EĞİTİM KURUMLARININ DİKKATİNE


  Bilindiği üzere (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar ile (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacakların nasıl ve ne şekilde eğitim kurumlarına başvuracakları hususu 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı resmi gazete' de yayımlanan “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik" in 24.maddesi ile hüküm altına alınmıştır.  Söz konusu maddede geçen diğer hükümlerle birlikte (c ) ve (ç) bentlerinde;


  Eğitim programlarına başvuru


  MADDE 24 – (1) Eğitim programlarına katılmak isteyen adaylar eğitim kurumlarına aşağıdaki belgeler ile başvururlar:


  c) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını gösteren belgeler.


  ç) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını gösteren belgeler.” ifadeleri yer almaktadır.  Bu itibarla eğitim kurumlarına (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için başvuracak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip adaylardan, en az dört yıl fiilen görev yaptıklarını belgelemeleri için;
  En az dört yılı kapsayacak şekilde ;


  - Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak görev yaptığına dair, firmalar tarafından onaylanmış sözleşme örneği ile bu sözleşmelerin Genel Müdürlükçe onaylandığına dair belgeler. (Genel Müdürlükçe sözleşme onayları çeşitli tarih aralıklarında e-posta, resmi yazı ya da İSG-KATİP üzerinden yapılmıştır.)


  - Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı dönemlere ait, görev yaptığı firma tarafından adına Sosyal Güvenlik Kurumu’ na yatırılmış prim ödemelerini gösterir belgeler.


  - Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak hangi tarih aralığında çalıştığına dair, çalıştığı firmadan alınacak ıslak imzalı yazı.


  - Varsa firma tarafından onaylanmış isg kurul karar defterleri fotokopisi


  - Varsa firma tarafından onaylanmış çalışanlara verilen isg eğitim tutanakları


  - Varsa firma tarafından onaylanmış adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı firma adına hazırlanmış risk değerlendirme raporu, acil eylem planı, eğitim planı


  istenilecektir.
  Diğer taraftan (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için adaylardan, yukarıda belirtilen belgeler en az üç yılı kapsayacak şekilde istenilecektir. 17.09.2014   
  Ahmet Şükrü ERTEKİN bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica