Tartışma 3 Aralık 2016 B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavını Burada Tartışıyoruz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Sizce 3 Aralık 2016 B Sınıfına Yükselme Sınav Sorularının Zorluğu Nasıldı ?

Anketin kapanma tarihi 6 Ocak 2017.
  1. Kolay

oy sayısı 30
    11,1%
  2. Orta

oy sayısı 77
    28,4%
  3. Zor

oy sayısı 164
    60,5%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Raskoln

Raskoln TÜİSAG Üyesi

İşte meselenin özü de bu değil mi , yukarıda saydığınız öellilere sahip olan uzmanlar zaten şu an sınava girseler 65i zorlyacak insanlar,az biraz mevzuata bakmak teknik konulara bakmak bu kadar zormu, kasttettiğim olayı özetlediğiniz için ayrıca teşekkür ederim.Sonuçta burdaki insanlar kursu bitirip C sınavına giren insanlar değil demek istediğim de tam da buydu işte

6464 bu yazıya teşekkür etti.
  2. Raskoln

Raskoln TÜİSAG Üyesi

Belli ki diğer yorumlarımı okumdan tek bir cevap üzerine yazılmış bir yorum, tam bir ironi
    Belli ki diğer yorumlarımı okumdan tek bir cevap üzerine yazılmış bir yorum, tam bir ironi

3. Raskoln

Raskoln TÜİSAG Üyesi

O haksızlığa bizim hiç bir sözümüz yok , Fakat oturup sınava çalışıp 80 alanlar varken geçme barajını 60 a çekip 2 3 soruyla kalanları geçirmek biraz adaletsizlik değil mi ? Yapan nasıl yaptı önce onu sorgulamak lazım ? yoksa biz sizlerin düştüğü 69,38 uygulamasına şiddetle karşıyız.Önceki yorumlarıma bakarsanız bunu görürsünüz zaten.Saygılarımla....

4. ersin...

ersin... TÜİSAG Üyesi

ÖSYM, bugün kadar, mahkemelerin iptal kararı verdiği sınav soruları hakkında, iptal edilen soruları, ilgili testlerde en az bir cevabı bulunan tüm adaylar için doğru cevaplanmış kabul etmekteydi.

Ancak, ÖSYM bu uygulamasını değiştirmektedir.

64. Hükümet Bakanlar Kurulunun, 23 Mayıs 2016 tarihinde Meclise sevk ettiği kanun tasarısının ilgili maddesi şu şekildedir:

"MADDE 66- 6114 sayılı Kanunun 7 nci maddesinin;
    1) İkinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.
    "Sınavlardan sonra Başkanlık veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır."

Bu madde şuan Meclise sevk edilen kanun tasarısında yer almakta olup, henüz yasalaşmadığı için yürürlüğe girmemiştir. Maddenin yasalaşması halinde, iptaline karar verilen soruların herkes için doğru kabul edilmesi uygulaması terk edilecek, iptal edilen sorular değerlendirme dışında bırakılarak, geçerli soruların puan değeri yeniden belirlenecektir.

Arkadaşlar bu uygulama 02.12.2016 tarihinde meclise sunulmuş ve resmi gazetede 09.12.2016 tarihinde yayınlanmıştır.
    Biz bu sınava 03.12.2016 tarihinde girdik.
    Kanun geçerliliği resmi gazetede yayınlandıktan sonra geçerlilik kazanmaktadır.
    Haklı savunmamız.
    Bu uygulama bizi bağlamaz.....

Osman Arık, Binnur Gümüş ve bedri kartal bu yazıya teşekkür etti.
  5. nazlibenli

nazlibenli TÜİSAG Üyesi

33 doğru ile 1123.yüm

6. sinan kapıcıoğlu

sinan kapıcıoğlu TÜİSAG Üyesi

Bir kanun ne zaman yürürlüğe girer'in cevabı aşağıda:
    Kanunların Resmî Gazetede yayımlanmaları yasama fonksiyonuna dahil değildir. Bu tamamıyla bir idarî işlemdir[12]. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kanun tasarı veya teklifleri Türkiye Büyük Millet Meclisince görüşülüp oylandıktan sonra kanunlaşırlar. Kanunun Resmî Gazetede yayımlanması onun varlığı için bir şart değil, onun üçüncü şahısların “ıttılaına ulaştırılmasının” bir vasıtasıdır[13]. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen kanun, yayımlanmamış olsa bile yine de bir kanundur. Ancak böyle bir kanun vatandaşları bağlamaz. Öte yandan Resmî Gazetede yayımlanmayan bir kanun hakkında Anayasa Mahkemesinde iptal davası da açılamaz. Çünkü, böyle bir kanun için iptal davası açma süresi (m.151) hiçbir zaman başlamaz[14].
    Yani meclisten geçtikten sonra kanunlaşır ama resmi gazetede yayınlanmadan vatandaşı bağlamaz. Bahsettiklerimiz doğru bu kanun bizi bağlamaz.

ersin... bu yazıya teşekkür etti.
  7. ersin...

ersin... TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar avukatla konuştum. Kanunun geçerli olabilmesi ancak resmi gazete yayın tarihi ile olmaktadır. Ayrıca geriye dönük kanun işletilemez dedi . Tarihleri belirttim kesinlikle size bu kanunu uygulayamazlar dedi.
    Bu puanlama hesabı bize uygulanamaz.

Binnur Gümüş bu yazıya teşekkür etti.
  8. ersin...

ersin... TÜİSAG Üyesi

Kanun hükmünde kararname olsa neyse ama yapılan uygulama kanun değişikliğidir.
    Bu yüzden kanunda yapılan değişiklik 9.12.2016 tarihinde resmi gazetede yayınladığı için 3 aralık sınavına katılmış tüm adaylara uygulanamaz.

9. kubilay karagözler

kubilay karagözler TÜİSAG Üyesi

Tamam ozaman madem öyle biz ne yapmalıyız ???

10. kubilay karagözler

kubilay karagözler TÜİSAG Üyesi

Peki şimdi biz 69.3 alanlar ne yapmalıyız ?? Nereye başvuralım veya nereye dilekçe yollayalım ?

11. Aziz AKHAVUZ

Aziz AKHAVUZ TÜİSAG Üyesi

Bugün osym de 69.3 alanlarla ılgili bır görüşme bır karar verilecek mi bilgisi olan var mı

12. smttsn

smttsn TÜİSAG Üyesi

3 Aralık 2016 tarihinde İSG 2.Dönem sınavına girdim.sınav akabinde ÖSYM sitesinde açıklanan soru ve cevaplara göre 35 doğru 15 yanlış yaptım 70 puanla sınavı kazandım.15.12.2016 da sınav sonuçları açıklandı 2.sorunun iptaliyle beraber 34 doğru 15 yanlış 69,388 puana düştüm.2. soruyu en doğru şekilde cevaplamama rağmen ÖSYM den kaynaklanan hata yüzünden sınavı kazanamıyorum.sınav 50 soru üzerinden değerlendirilirkende 35 doğru istiyorsunuz 49 soru üzerinden değerlendirirkende 35 doğru istiyorsunuz.4857 iş kanunundan kopyala yapıştır yapmak yerine soru köküne işletme yazıyorsunuz daha sonra soruyu iptal edip 450 kişiyi mağdur ediyorsunuz bu haktır.Soruyu en doğru şekilde cevapladım.Soruyu yanlış yapan kazanıyor doğru yapan kaybediyor bu nasıl eşitliktir ? Daha önce yapılan soru iptallerinde bütün adaylar için iptal edilen soru doğru sayıldı şimdi değerlendirme dışı bırakılıyor ama siz yinede 35 doğru yapın yoksa geçemezsiniz gibi bir tavır takınılıyor.Uygulama 02.12.2016 tarihinde meclise sunuldu resmi gazetede 09.12.2016 tarihinde yayınlandı.Biz sınava 03.12.2016 tarihinde girdik.Kanun geçerliliği resmi gazetede yayınlandıktan sonra geçerlilik kazanır.Bu uygulama 03.12.2016 tarihinde sınava girenleri bağlamaz 450 kişilik mağdur uzmanların sesine kulak verin lütfen.

Bunu dilekçe olarakta bilgi isteme olarakta ösym ye yazdım akabinde bimer,cimer,yök,ösym,isggm heryere yazmaya çalıştım ama..

13. GALİP BAŞTÜRK

GALİP BAŞTÜRK TÜİSAG Üyesi

sınavı kazanan arkadaşların ismi isgkatip e bildirilmiş mi acaba?

14. Batuhan61

Batuhan61 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bu 69,38 muhabbeti mahkemede biter.Diğer yaptığınız bütün işlerden sonuç çok zor.Ben başka sınavlardan da biliyorum.İdare mahkeme çözüm yoludur.Mahkeme 2 sene sürer ben nisanda alırım diyenlere diyecek bir şeyim yok.
    Ersin arkadaşımızın paylaştığı yazı güzel bir delil.Ösym de sınava girmeden önce biz iptal soruların değerlendirme dışı kaldığını adaya bildirdik adayda bunu bilerek sınava girdi diyecektir.Dediğim gibi idare mahkeme çözer bu işi.

15. Aziz AKHAVUZ

Aziz AKHAVUZ TÜİSAG Üyesi

Bilmemiz ne işe yarayacaktı ki sınava girmememiz mi gerekecekti ne olursa olsun herkes bu sınava girecekti böyle savunma olmaz bence

16. ersin...

ersin... TÜİSAG Üyesi

Papağan gibi aynı konuları konuşan ösym çalışanlarından bıktım...
    Doktorların uzmanlık sınavların da bile soru iptalleri ile sıkıntı söz konusu!!!!
    ÇSGB nin bu konuya el atacağını düşünüyorum.
    Çok sayıda şikayet olduğu ortada . Ben ösym , çsgb sürekli telefon açıyorum.
    Ortada yanlışlık var düzeltmeleri gerekmektedir.
    Bimer , cimer ,çsgb , ösym ne işe yarıyor ???
    İtiraz dilekçeleri var ???

17. ersin...

ersin... TÜİSAG Üyesi

Mahkeme sürecine neden giriliyor ki ortada bariz yanlışlık var !!!!!

18. Binnur Gümüş

Binnur Gümüş TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar mağdur olan herkes

19. Binnur Gümüş

Binnur Gümüş TÜİSAG Üyesi

ÖSYM internet sitesinde, 2016 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Sonbahar Dönemi, 2016 Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı Yan Dal Uzmanlık Eğitimi (YDUS) ile 2016 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) kılavuzlarında yer alan değerlendirme işlemlerine ilişkin bilgilendirme duyurusu yayımlandı.

Duyuruda, 9 Aralık'ta resmi gazete'de yayımlanan 6764 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunda, "Sınavlardan sonra Başkanlık veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır" hükmünün yer aldığı hatırlatıldı.

Kanun değişikliğinin yürürlük tarihinden sonra uygulanacak olan 2016 ALES Sonbahar Dönemi, 2016-YDUS, 2016 e-YDS'ye ilişkin başvuru kılavuzlarında yer alan "değerlendirme işlemleri" bölümünün bu doğrultuda güncellendiği ve adayların güncellenmiş kılavuzları esas almaları gerektiği belirtildi.

Bu haber herşeyi açıklıyor. Hakkımızı geri versinler..Lütfen gerekli başvuru, şikayetleri yapalım

meltemd ve ersin... bu yazıya teşekkür etti.
  20. Bilrms

Bilrms TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar öncelikle herkese günaydın,
    Mevcut durumda az tehlikeli sınıfta olan bir iş yerinde çalışıyorum ve B sınavını kazandım. Şimdi bu durumda az tehlikeli olan işyerimde 4 yıl fiilen çalıştığım taktirde A sınavına girmeye hak kazanabilecek miyim yoksa fiilen çalıştığım yerin minimum tehlikeli sınıfta mı olması gerekir?

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica